Maddelere Verilen Değer

4
438

Altın ve bor,hadi karşılaştıralım..Bor madeni uçak sanayisinden,günlük sanayiye kadar bir çok yerde kullanılan,tabiri caizse her derde deva bir maden..Altın;bildiğim en önemli bilimsel özelliği en iyi iletken olmasıy sanırım..Bildiğim en iyi pratik özelliği ise düğünlerde değer verme göstergesi olarak,küçük altından başlayıp,reşat altınına,burmalı bileziklere kadar çeşidi olan damada geline takılan maden..Ya düşünüyorum,ulan sonuçta bir madendir bu da,bu kadar değer verme sebebinin sadece dünya üzerinde çok az olması saçma geliyor..Dünyadaki en az bulunan şeyin kiremit olduğunu düşünün bir an;damadın dayısından damada ful yalıtımlı çatı kiremiti,hobaaaa..İktisat dersi hocama sormuştum,hocam dünyada 1 hafta içinde kimse altın almazsa altının durumu ne olur?Cevap şöyle olmuştu,piyasalar alt üst olur..Ulan organize olalım şöyle 1 haftalığına,almayın şu altını,bozdurun eldekileri : )

Hele hele bir de “”kanlı elmas” filmi vardı,Leonardo Di Caprionun,orda bi replik geçiyordu,”Dünya üzerinde 3 aylık maaşını aptal bir tek taşa yatıran insanlar olduğu sürece” gibi birşeydi..Olaya bak,parmakta durup parlamasından ve sert olmasından başka hiçbir pratik faydası olmayan bir madene verilen muazzam para,pehhh..!

4 YORUMLAR

  1. ya sonuçta insanların kendilerini bi şekilde ifade etmesi gerekio tarih boyunca da bu değerli madenlerle olmuş bu saatten sonra bizim yapacağımız fazla bişe yok bence böle gelmiş böle de gider

  2. zaten toplumda tek taş olmazsa evlilik teklifi olmaz gibi teamül haline gelmiş bi kural var!!!! sağolsunlar bütün dizilerde ve filmlerin çoğunda bu mantığı ön plana çıkaran sahneler var… mantık ne acaba bunlarda???
    basit bir taş parçası nasıl olurda müstakbel damadın kişiliğinden ya da diğer olumlu özelliklerinden daha ön planda tutulur……..

CEVAPLA

İnsan mısın? *