Estonya Mutfağı-Yemekleri

8
2670

Geleli 10 günü geçti,şükür rahatımız iyi amma yemek pek bi sıkıntı..Binbir zorlukla getirdiğim salça da bitmek üzere,uzatmaları oynuyor..Ortak bi mutfak var,herkes yemeği orada yapıyor..

Yemek yaparken iki ana kuralı iyi bellemek gerek burda;

Kural 1: Çinliler yemek yaparken mutfağa girme..

Kural 2:Çinliler yemek yaptıktan hemen sonra da mutfağa girme..

Malzeme olarak ne kullanıyor tam bilmiyorum,antik-kuntik otlar,absürt pişirme teknikleri falan,mutfak duman altı oluyor,pis bi koku..Bi de bizim gibi pilava çok düşkünler,ama pilav da değil..Tuz yok,yağ yok..Pirinci ısıtıp yiyorlar.

2 gün evvel arkadaşlarla “de hayde bi eston yemeği yiyelim” dedik..Yanımıza bi Eston Teyze aldık,üniversitenin sorumlusu,bizi bi restoranta götürdü..Mekan güzel,eyvallah.Ama bi menü geldi,aynen böyle;

 1. Patates bilmem ne yemeği domuz etli
 2. Karnıbahar,patates,kaşar domuz etli
 3. Patates,lahana bilmem ne,domuz etli
 4. Hede-hödö domuz etli
 5. Ondan bundan şundan,domuz etli

Bize tek seçenek kaldı,o da balık.Balık aldık.O da salamura balık,çiğ,üzerine bi sos yapmışlar,yanına gene patates..Eston Bacı’ya sorduk..Mutfakları yemekleri buymuş meğer,patates ve domuz eti ağırlıklı,domuz etini pek bi seviyolarmış,hatta ailece görüşürüz dedi,o derece..

70 Kron’u bayılmış olduk,poktan bi yemeğe (nimetin poktanı olmaz ama oluyo işte) 70 EEK=5 Euro=10 ytl

Sonra içimden,”lan emrah 10 ytl’ye Eminönünde bütün ekmek balık yerdin,yanına ayranını içerdin,kalan parayla,ağız kokunu geçirsin diye first duo 2 naneli bilem alırdın” dedim..

Ne öğrendik bu Eston mutfağından?Şudur;bir daha mı?Tövbe..

8 YORUMLAR

 1. yok artık ben estonya’ya bayıldım bole guzel ve derlı toplu bır ulke daha gormedım. insanlar tamemn ozur ve bagımszlar bıkere tallin e gıdın ve orda bır yemek yıyın mukemmel bır lezzete sahıptır yemeklerı gerckden hak verıceksınız ne beklerdınız kıe kendı kulturunuzde bı yemek asla olamaz kuzeydekı bı ulkeden bahsedıoruz hersey gercekden cok guzel bence abartılmıs

 2. hacı bizim en traditional olmayan yemeemiz bile bunlarınkine 10000 basar içim dışıma çıktıııı ….ıyyy ama bunlar yoğuru sos olarak biliyolar diim ben sanaaa…ercan ne güzel yapıştırdı lafıı bizde balıkla yoğurt yenmez diyee:):):)

 3. Agacım senin gittiğin yerin yemekleri o kadardır onlarda da galata köprusunun altındaki balık ekmekçiler kıvamında yerler elbet vardır,sadece zaman meselesi bu tatları denemen

 4. valla ben yinede aç kalacağımdan eminim..
  çünkü sebzeleri de fazla seçerim.

  neyse senin durumun benden daha zor 😀
  çoğu şeyi yiyebildiğin halde… allah kolaylık versin
  dön gayri vatanına 😀

 5. yazının başlığını görünce herhalde zengin bi mutfağı vardır demiştim

  ama hayal kırıklığı.
  desene benim gibi vejeteryanlar aç kalır gavur ellerde.

CEVAPLA

İnsan mısın? *