Hayat Bir Piyangoymuş!

6
576

Öğrenci evimizin olduğu muhitte bu şehir halkının pek sevmediği kişiler oturuyor.Sevmeme sebeplerini geçmişte yaşadıklarına dayandırıyorlar ve onları “POŞA” olarak adlandırıyorlar.

Fakirler,hem de çok fakir.Ekonomik durumla suç arasındaki ilişkiyi kriminoloji bilimi defalarca kanıtlamıştır ve bu durum bu insanlarda da tecelli ediyor.

Çocuklarını görüyorum kış günü palto yok,ayakta ayakkabı yok,varsa da delik,delik-deşik..Çocuklarda hep bir ürkeklik,güvensizlik..

Adını soruyorum,adını söylemeye çekiniyor.

Evlerini görüyorum,pencereler naylonla kapatılmış,kerpiçten,tuvaletler dışarıda.Yani Türkiyemde sıklıkla görülen manzaralar..

Arkadaşlarla bir muhabbet esnasında bu konuyu konuştuk.Ve nihai karar; hayata nasıl geldiğimiz bir piyango.İşin garibi piyango biletini biz almamışız.Her şey bizim dışımızda gelişmiş,biz sadece doktorun popomuza attığı şaplağa bir ağlama sesiyle cevap verip “merhaba dünya” demişiz..

Düşünüyorum,ben de o insanın yerinde olabilirdim,ben de o kerpiç evde dünyaya gelebilirdim..Bakkala gidiyorum poşa çocukları alışverişe geliyor,elinde 0,25 ytl bakkala soruyor “abi bu paraya ne olur?” bakkal sinirli,al şunlardan işte diyor.Çocuğa potansiyel hırsız gözüyle bakıp,hareketlerini takip ediyor,aman bir şey çalmasın diye..Bakkal da haklı kendince..

O çocuğun o şartlar altındaki eğitimini düşünsene,kendine olan güvenini kazanması bile yıllar ve yıllar sürer.Kendinden düşün,cebinde para az olsun ya da hiç olmasın,rahatsız hissediyor insan kendini,bi eksiklik,belki de bu kapitalist dünyada ki en önemli eksikliklerden..

Ben o evde doğmuş olabilirdim..

Bir de şöyle bir durum var.Hani bu sene muhabbetine ÖSS’ye girmiştim ya,4 yıllık barajını geçtim diye,BİLKENT ÜNİVERSİTESi bi posta yollamış.İçinde üniversiteyi tanıtan bir CD,tanıtım broşürleri falan var..

O tanıtım CD’sini film niyetine izledim.O ne güzel bina,imkanlar falan süper,e kendi fakülteme bakıyorum,kıyas bile etmem..Hah işte burda da “paran varsa dünya sana güzel” önermesi devreye giriyor..

Yıllık 15000 YTL eğitim ücreti …Sağlam Para.YIllık geliri 15000 YTL olmayan milyonlarca insan var bu ülkede..Bu açıdan bakınca da insan kendini şanssız hissediyor..Yani doğuyorsun ve baban zengin : ))

Maddi sıkıntın yok.Diyebilirsin ki maddi durum her şey mi?Her şey değil ama çok şey dostum : )

Para en az oksijen kadar gerekli!

En sonunda asıl zenginlikle yazıyı bağlıyım..

Bundan 2-3 sene evvel bir lokantaya yemeğe gitmiştik ana-babamla.İşyerinin sahibi,babamın bir ahbabıymış.Sohbet ediyorlardı,ben de oradaydım.Adamın sağlık sorunları vardı.Tüm sohbeti değil ama can alıcı cümlesini aktarıcam adamın

Tam 30 sene sağlığımı kullanıp bu iş yerini iyi hale getirdim,çok para kazandım.Ama şimdi o parayı kullanıp sağlığımı geri kazanamıyorum

Yeterince açık bir cümle…

Allah sağlık versin hepimize : )

6 YORUMLAR

 1. Evet Kalibre arkadaşım anlatmış Nightologist arkadaşta eksiklerini güzel bir üslupla tamamlamış.Konuşulacak bişey kalmamış ama karalamak istedim bende içimdekileri.Sabahları okula giderken minnacık bi çoçuk mendil satıyo o kadar küçük ki içim acıyo her gördüğümde ya da aklıma geldiğinde soğuktan kıpkırmızı oluyo her sabah.Düşünüyorum üstünde başında yok;ancak bir kaç ekmek parası ona elimizden gelen yardım. Çoçuğu gördüğümde ailesini düşünüyorum tabi ki mevcutsa ve yakalarına sarılmak hesap sormak istiyorum.Sonunda kabul ediyorum ne şanslı olduğumu bu yaşımda attığım her adımda yanımda ailem.Peki ne yapmalı ülkemin bu kanayan yarasına nasıl çare olmalı nasıl elinden tutmalı bu çoçukların hep aklımda o küçücük beden.Şimdi soruyorum gözlüklerimizi atabildiğimizi zanneden bizlere bu şartlar altında kapitalist dünyada bu çoçuğun zirveye tırmanma ihtimali nedir? Duru zihinler ülkemin okuyan insanları, kendimi de sorguladım empatisinide yapmaya çalıştım sonuç mu hala hayatla oyun oynuyorum ve hayatı toz pembe sanıyorum iş bu ya ben İYİMSERim.Hayat güzeldir tabi ki benim için senin için peki bu çoçuklara hayatın tarifini sorsan dinlemeye cesaretimiz var mı? Peki bu soruna bir çözüm önerisi sunabilecek olan var mı? DUYAMADIM…

 2. ilk defa siteye giriş yaptım bakalım nasıl bişeymiş diye 😀 yani daha önce aLi ismyle yorum yapıodum…
  emrah abi yazın mükemmel olmuş gerçekten…
  nightologist,aga senin de yorum çok süper olmuş…
  ikinize de tebrikler…..

 3. Parayla hava atma derler,bir hastalık herşeyi bitirir…
  Hep dedim,çoğu yazımda kullandığım bir cümleyi de kullanmak isterim… Ki sen nereden alıntıladığımı belki bilirsin… “Ağlayarak gözlerimizi açtığımız bu dünya// Hayat kolay değil boktan ha?”
  Her zaman yine çoğu yazımda kullandığım bir cümle daha… “Hayat bir dayatmacadır. Zorla dayatılmış bir olgu. Satranç oyunu misalidir de. Masadan kalksan bile daima kaybedeceğin bir oyun…”
  Paran varsa kralsındır. En kralını alır en kralını yersin. S.Kajmer bir şarkısında şunu diyordu, “Para, çok sonra tanıdığım ama aşık olamadığım şey…” Ya da buna benzer…
  Büyükler için biraz daha kolaydır parasızlık. Canın bir şey çekse aman boşver diyebilirsin. Ama söz konusu çocuklar olunca insanın siniri bozuluyor. Düşünüyor musun dostum,sen sigara alıyorsun paketi en az 3ytl. Çocuk soruyor 25kr a bir şey var mı diye. Aynı şey benim içinde geçerli. Halbuki olacak cebinde 3-5kuruşun çocuğa soracaksın sen ne istersin diye. Ama yok. Yani aslında var. Sen o sigaradan vazgeçmiyorsun. Halbuki içmesende olur. Ama yok olmuyor işte. Merak etme dostum sorum sana değil,aslında hep kendime. Ha sen ha ben. Biz o evde doğmamışız ya,biz sigaramıza 3er ytl verebilmişiz ya. Hain miyiz, gaddar mıyız, yoksa bu hayatın ta kendisi mi…
  fotokritik.com/kullanici/Nightology/portfolyo/Portre
  ya da bu
  fotokritik.com/1037758
  Bu linkteki çocukta anlattıklarına benzer. Başka amaçla çıkılmış bir gezi ortasında rastlanılmış,iki üç pozu çekilmiş ama bir elma şekeri dahi verilmemiş bir çocuk. Sonra arkanı dönüp yürümüşsün.
  Dedim ya gaddar mıyız acaba gerçekten. Ya da hain… Belki de hayatın ta kendisi. Peki ya ne zaman insan sıfatının kenarından geçebileceğiz… Humanistik rüyalardayız sadece… Garip…

 4. Tamam para herşeyi satın alamıyor ama alamadıkları da birşeye yaramıyor.

  Sağlığını bile parayla geri alıyorsun malum bıçak parası, ilaç parası

 5. bu yazdıklarını bende düşünürüm arada…

  ya hristiyan olarak ingiliz/alman olarak doğsaydım yada
  afrikada ? ne poh yerdim die düşünüyom.
  ingiliz olsam herhalde türklere gıcık olurdum

CEVAPLA

İnsan mısın? *