Kahraman tapu memuru. Evet aradım-taradım ama bulamadım. Koca Turkiye’de bir tane bile kahraman tapu memuru yok. Ne boktan-sıradan adam lan bu tapu memurları?

TDK kahramanı şöyle tanımlamış: “Savaşta veya tehlikeli bir durumda yararlık gösteren (kimse), bir olayda önemli yeri olan kimse.” Ne yani Turkiye Cumhuriyeti tarihinde “bir olayda önemli yeri olan” tek bir tapu memuru yok mu? Bu Cumhuriyet neden tapu memurlarını görmezden geliyor. Yokmuş. Neden “kahraman ordu” diyoruz? “Kahraman Ordumuz”? Bu bir genelleme mi? Eğer öyleyse birden fazla darbe yapan ordu hala kahraman mı? Ya da vakti zamanında mensuplarını “irtica” bahanesiyle harcayan veya dindarlara zulmeden ordu? Mühimmat patlamasında sorumluluk almayan ordu, erleri, komutanların egoları altında ezilip intihar edecek duruma getiren?

Kahraman ordu diye birşey yok, varsa ordunun kahraman mensupları vardır. Bu kahramanlık sıfatı da en şerefli bir biçimde hukuka(*) uyma alışkanlığıyla elde edilir. Bir vatandaş olarak ilk aradığım hukuki belirliliktir. Ne yaparsam, ne olacağını bilmek isterim. Sırf bu arayışımın olması sebebiyle kendimi İran’da güvende hissettim. Herşey net; “kısa pantalon giyme, kamuya açık yerde içki içme(evler mahrem yardır-iç) , hatun kişilerle kamuya açık yerlerde samimi olma, Ayetullah hakkında konuşma vs. Bitti.

Kahraman gibi beylik genelleyici nitelemeler olaylara-kişilere-kurumlara karşı bir koruma kalkanı oluşturur ve onları eleştirmeye, yargılamaya, cezalandırmaya set çeker. Bizim kahramanlara, süper-mega kahramanlara ihtiyacımız yok, bizim gözlerinden ateş çıkartan uçan-kaşan kişilere ihtiyacımız yok. Bizim yalnızca hukuka uyan bireylere ihtiyacımız var. Basit, sıradan ama her zaman uyan.

30 sene çalışmış ve mülkiyet gibi hayatı dizayn etmede en başı çeken meselede tek bir hata yapmadan emekli olmuş tapu memuru benim kahramanımdır. Tapu memurunun hatasını, adamın kafasını yararak değil, dava konusu ederek düzeltmeye calışan adam, davayı yürüten avukat, dava dosyalarını tanzim eden kâtip, davayı gören hakim, mahkeme salonunu bir sonraki duruşmaya hazır eden mübaşir, ilamı tebliğ eden postacı benim kahramanımdır.

CEVAPLA

İnsan mısın? *