Oz ya da Oswald Eyalet Hapishanesi

0
1672

Aga sene 2002-2003 olsa gerek,Cine5’in dekoder uygulamasının çöküşe geçmeye başladığı dönemler yani..
Cine5’in bize yaptığı bir güzellik vardı,hatırladın mı bilmem,Oz diye bir diziyi şifresiz yayınlardı çarşambaları..

Peki Oz nedir?

Oz,Amerikada bir eyalette kurulmuş,ülkenin en azılı suçlularının cezalarını çektiği Oswald Eyalet Hapishanesine sokaklarda verilen isim.

Dizinin konusu ne?Gazete köşesi gibi neden bıdı bıdı anlatıyorsun?

Oz’un konusu,Müslümanların,Aryanların,Motorcuların,Zencilerin,İtalyanların,Meksikalıların,İbnelerin ve hiç bir gruba dahil olmayanların hapishane içindeki hayatlarını konu alıyor..

Bu konuda çekilmiş çok dizi var,Oz’un olayı nedir?

Oz’un olayı şu..Oz’da reyting uğruna,arkası yarın tarzında çekimler yapılmaz,gerçek neyse “dannn” diye verilirdi..

Her bölüm ortalama 55 dakikaydı ve bölümün başında,ortasında,sonunda Augustus Hill denilen karakter,felsefi,sofisktike diyaloglara girerdi..Örnekler;

napolyon sürgünde öldüğünde, doktorlar sikini kestiler. onu süslü bir kavanoza koyup rahibine verdiler, neden bilmiyorum. yıllar boyunca napolyonun siki, defalarca el değiştirdi. günümüzde en az üç kişi napolyonun sikine sahip olduğunu iddia ediyor. ama mesele gerçek sikin kimde olduğu değil. esas soru.. öteki iki sik kimlere ait?

Bir diğer alıntı Augustus Abimden;

İntikam benimdir demiş Tanrı,doğru incile göre intikam her şeye kadir Tanrı’ya aittir.Ama Tanrı intikamı kabul ediyorsa ve Tanrı sadece iyi olanı yapıyorsa,bu intikam iyidir demek değil mi?Ve bizler Tanrı’nın suretinden yaratıldıysak,intikam nefretten değil,kutsallıktan kaynaklanıyor manasına gelmez mi?

İşte Augustus abim,her bölüm buna benzer diyaloglarla dimak tazelerdi.Aga bu dizi 6 sezon çekildi,bulun bi yerden izleyin..

Dizi hakkında ayrıntılı bilgiler için;

CEVAPLA

İnsan mısın? *