SIRP BOŞNAK’a bunu neden yaptı?

8
4608
katliam,soykırım

TAMAM.. SIRP BOŞNAK’I KATLETTİ ve IRZINA GEÇTİ!
Boşnak da saf kan SIRP’tır.
İyi de, neden düşünmüyorsunuz?
SIRP bunu BOŞNAK’a neden yaptı?

Osmanlı’nın yeniçeri devşirme sistemini biliyorsanız sorunun odak noktası budur. Sırplar bir slav koludur ve oldukça iri ve rekabetçi insanlardır. Ayrıntıları tam hatırlamıyorum ama Osmanlı Sırp ailesinden sanırım en fazla 2 erkek çocuk alıyor/koparıyor ve Sırp anne babanın, Osmanlının çocuklarını Hristiyan öldüren yeniçeri haline getirecekleri için şeref duymaları bekleniyordu.

Bizim tarihçilerimizce Boşnak’ların Sırp olmadıkları çok iddia edilmiştir ama Boşnakların kökenini tartışmak beyhude çabadır çünkü anadilleri Sırpçadır. Bu dile yakın olan Hırvatça, Makedonca yada Slovence değil, diğer Sırplarla aynı dili/lehçeyi konuşurlar. (Örneğin, tarihçi Mustafa İmamoviç Boşnakları, etnik açıdan güney Slav kökenli, dini ve kültürel-politik deneyim açıdan ise güney Slavlardan farklı bir millet olarak tanımlamaktadır.)

Osmanlı’nın “Müslüman olan Sırp’ın çocuğunu devşirmeyeceğiz” fermanından sonra çocuğunu Osmanlı ordusuna vermektense dinini değiştirmeye göze alanlara bizler Bosnalı anlamında Boşnak diyoruz.
Benzer durum Bulgaristan’da da vardır ve o insanlara da Pomak diyoruz.
Sırp, oğullarını kurban etti, hristiyan öldüren savaşçı haline getirilmesine bile göz yumdu ama dinini satmadı.
Bosna’lı Sırp bunun tersini yaptı.. İslamı kabul edip oğullarını kurtardı.
Bu ne biçim kurtarma ise..
(Elbette burada Osmanlı’nın acımasızlığını tartışmaya açmak istemiyorum)
Ben bu kini anlayabiliyorum. Sizin yorumunuz nedir?

8 YORUMLAR

 1. Sitenize backlink almak için bir diğer yöntem de aletmakine.com sitesini ziyaret etmektir. Aletmakine.com, tarım ekipmanları ve motosikletler için güvenilir bir e-ticaret sitesidir. Aletmakine.com’da çeşitli tarım ekipmanları, motorlu testereler, jeneratörler, hayvancılık makineleri, motosikletler ve daha birçok ürün bulabilirsiniz. Aletmakine.com’da alışveriş yaparak hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca aletmakine.com’da bulduğunuz ürünleri kendi sitenizde, blogunuzda veya sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak hem aletmakine.com’a hem de kendi sitenize backlink sağlayabilirsiniz. http://www.Aletmakine.com ’u ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 2. Burada yazanlar doğru bile olsa sırpların beyinsiz tecavüzcüler olduğu gerçeğini doğrulamaktan başka bir şeye yaramaz. Boşnakların burada suçu ne? Git osmanlıya saldır neden komşuna saldırıyorsun? 200 300sene önce ki mevzu ile 3-5 yaşında ki cocuklara tecavüz edip öldürmenin ne alakası var? Sırplar yobaz hayvanlardır. Evrimini tamamlayamamışlardır. Millet olarak insanlığa fayda sağlamazlar 2-3 istisna dışında sadece hırsızlık tecavüz ve öldürme işleri ile anılırlar.

 3. Kimin müslüman olup olmadığını nereden anlıyorlardı? Çocuğunu kurtarmak isteyen mecburi durumdan dolayı rol de yapar. Çocuğunu sırf zorunluluktan müslüman gibi yetistirmek bana mantıklı gelmiyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi bir grup aşağılık ruhlu kimseler diğer insanları öteki yaptı. Bunuda herhalde kendilerince irkciliktan bir tik daha düzgün gözükür mü diye dini sebebe falan bağlamaya çalışıyorlar. Çünkü yapılan bu alçaklığın bir sebebi yok. Dini sebebe bu, vahseti yapan malum hastalıklı şahıslar da baglamak istemis ama bu yazının amacını anlamadım.

  Ben bu kini anlayabiliyorum ne demek? Simdi bu açıklamayla gercekten senin kafanda bazi taslar mi oturdu? Nasıl bir aydınlanma yasadin? Dini sebeple böyle seyler yapilabilir mi dedin? Benzer bir olayın içinde olsaydın mesela dinsiz bir grup hicbir açıklama yapmadan seni dini bir grupla sınıflandırıp, kuduz köpek gibi sana saldırsa bu kini de anlayabilecek miydin?

  Ayrıca senin senaryona dönecek olursam böyle rezil bir duruma düşeceklerine bana kalırsa da dinlerini değistirseydiler daha iyiydi. Senin dediginin tersine bence bugünkü durumlarından daha iyi bir durum olurdu. Çünkü senin dediğine göre evlatları pahasına seçtikleri din, bugün bu zihniyetle dinlerini de satmış (!) sayılırlar. Çünkü yaptıklarının hiçbir dinle alakası olduğunu düşünmem. Bu mantığa göre bence onları hem evlatlarından hem dinlerinden olmakla itham etmis oluyorsun. Yine senin mantigina göre bosnaklar ne dinlerinden ne çocuklarından uzak düstüler. Baska bir dini secmislerse bile yinede manevi inanç ekseninde kaldilar. Insanliktan çıkmadılar. Kendilerinden güçsüz bulduklarına saldıran, katledenlerden olmadılar. Bosnalılar tüm yokluga ragmen böyle vahsilere karsi kendilerini korumaya calisan taraf oldu.
  ”Ben Avrupaya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batının gözü önünde; Batı medeniyeti adına” Aliya Īzzetbegoviç

  Sen çok mühim bir sey yapiyor gibi bu kini anlamaya çalışmıssin. Bir yorumda denildiği gibi kini anlamak neye yarayacak? Bir kanser hücresini anlamaya çalıssan hic degilse bilime bir katkın olur. Bazı şerefsizleri anlasan ne olur? Bende gerci bir sebep ararken bu siteye denk geldim ama benim merakim katliama sebep olan kini anlamak degil bu sebebi önemsiz kinin ”psikolojik” sebepleriydi. Kinlerini bir sebebe baglamak degildi, kendilerini bir sebebe baglamakti. Yoksa onlarin kininden banane, ben hastalikla degil hastaligin semptomlarıyla ilgileniyorum. bu kisilerde bahsettigin kinin(hastaligin) ne gibi etkiler biraktigini bu kinin onları ne hale soktugunu merak etmistim. Hastalikli da olsa bir insanin bu motivasyonu nasil sagladigini merak etmistim. Sende bu soruya sadece kinin kendisini onaylarcasina cevap vermissin. Eminim bir sebeple kin duymalarıyla degil, bir sebeple kin duymalarinin sebebiyle ilgilenen sırplar da vardir. Niyetini bilemem ama kullandigin tabir çok ilginc geldi. Sanki “üzücü ama o kadar da haksiz degil” der gibi bir anlami var gibi. Ben hala bu haksız kini bünyelerinde taşıyabilmis olmalarinin, bu kine dayali davranislari gerceklestirebilmis olmalarinin, bu psikolojik durumun sebebini bulamadım. Birilerini öteki ilan edip vahsi duygularini yasamalarindan baska bir sey bulamiyorum.

 4. Kin,ayrımcılık,tahammülsüzlük,katliam görmek için Bosna ya da dünyanın sair yerlerine bakmak gerekmiyor,elhamdülillah bu topraklarda bunlardan bolca var.bir yerden düşünmeye başlanmak isteniyorsa Türkmen alevilerin sözde Türk devleti olan osmanlıda neden 2.sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü,şeyhülislamların verdikleri katledilmeleri vaciptir fetvalarından başlanabilir.daha birçok örnek var önümüzde.çözüm ise basit,herkes kendi işine bakıp diğerlerini yargılamaktan vazgeçerse düzelme umudu doğabilir.Ali’yi sevmek alevilikse,bende aleviyim diyerek kin,ayrımcılık bitmez,”tanımlama” hastalığından vazgeçilmeli.boşnaklar içinde bu geçerli.başkalarının gelip, ”siz sırpsınız ha ona göre,aslında hristiyandınız”demeleri bilimsel tahlil değil kendilerince yaşayan bir topluluğa hakarettir.

 5. selamlar,
  Ben hic bir kini anlamak istemiyorum. Ne muslumanin, ne ermeninin, ne yahudinin, ne… Tarih saibelerle dolu bir deniz iken saglikli degerlendirmeler yapmanin cok guc oldugunu dusunuyorum… Nihayetinde supersonik arastirma yontemleriyle bir sonuca varsak bile, kazanimi kin duygusuna dayanak olmamalidir. Hele ki bizim topraklarimizda kimin kini yok ki? Bir birimizi mi yiyelim? Gerci yiyoruz da 🙂
  Sevgiler,
  Gokce

CEVAPLA

İnsan mısın? *