Sony Xperia Tablet S İncelemesi

6
1478

Selam kaynatasızlar. Yazmayalı epey oldu. Neden yazmadım-yazamadım, bunu başka bir yazıya saklıyorum. Sony Xperia Tablet S incelemesi için geldik adam ergen gibi bunalım hatıralarını anlatıcak şimdi bana demeyin diye konuya giriyorum.

İncelemeye girmeden önce son bir bilgi. Benden sakın donanım haber gibi, teknoloji siteleri gibi bir inceleme beklemeyin, oturup bir de benchmark testleri yapacak değilim ızdırabına oturayım. Son tüketici olarak ne gördüysem onları aktarıcam.

Bildiğiniz gibi ya da bildiğinizi umduğum gibi tablet piyasası epey karmaşık hale geldi. Yüzlere varan marka sayısı, ismine cismine yetişemediğimiz sikimsonik özellikler, kafa karıştıran opsiyonlar vs. Lan birazcık net olun Allah’sızlar. Usb girişi varsa, bluetooth yok, bluetooth varsa hdmi çıkışı yok, ot varsa bok yok. İnsan istiyorki bir tablet alayım ve kafam günlük rızkını denizden çıkarmış amatör balıkçı gibi rahat olsun. Ama yok, nerde dalavere nerde itlik-puştluk bu piyasada.

Bundan 4 ay evvel tablet almaya niyetlendim. Bütçesini ucu ucuna denkleştiren ve tek atımlık kurşunu olan biri olarak piyasa araştırmasına girdim. Sanırsın Kastamonu’ya tablet fabrikası kurmak isteyen Rus yatırımcıyım mınıskim, bir tek ÇED raporu almadığım kaldı. (bkz: Çed raporu) Baya bir site inceledim, satın alanlara soru sordum, bezdirdim hatta milleti ve Sony Xperia Tablet S’de karar kıldım. Bir üç ay kadar da ürünün 3g’lisinin TR piyasasına girmesini bekledim. Nihayet 1 ocak 2013’te sony center’dan Sony Xperia Tablet S SGPT131TR modelini satın aldım. 1200 TL. Ürün 3g’li ve 32 gb olan model.

Tableti aldım, göte vuran koşar adımlarla eve geldim aga. Heyecanla kutuyu açtım, sevgi dolu gözlerle tablete baktım, kolay mı lan 4 ay bekledim. İlk baktığım sağlamlığı oldu. Kurcukladım sağını solunu, çıtırtı yok, kaya gibi, güven veriyor. 150 TL’lik çinlilerin evde kendi imkanlarıyla davul fırından yaptığı tabletimsiler gibi değil. Sağlam. Yemin ediyorum Erdoğan Teziç’in Anayasa Hukuku Genel Esaslar kitabını böyle dikkatli okumamışmdır kullanım kılavuzunu okuduğum kadar, nerdeyse önemli yerlerin altını falan çiziyodum. Sonra siktir et, arkadaşlardan notları alırım diye düşündüm. Sonra yine siktir lan manyak ne yaşıyosun sen dedim ve kendime geldim.

Kutunun içerisinden şarj aleti ve usb kablosu çıkıyor, ekstra bir aparat yok. Sony’nin bu politikası Apple’la aynı. Aksesuar vermez ve verirse de pahalı verir. Neyse, %30’luk fabrikadan dolma şarjıyla açtım tableti. Aboooo çok güzel lan 1200×800 çözünürlük, 9,4′ Tegra 3 işlemci ve çok hassas bir dokunmatik ekran. Alet akıyor müdür, bildiğin akıyor. Tabi içerisine hiçbirşey kurulmamış bir tablet için iddialı sözlerdi bunlar.

Uygulama indirmeye başladım, tableti afallatacak uygulamalar. Yok aga, tık demedi. İşlemci ve ram güçlü. Kablosuz çekim alanı gayet iyi. Şöyle örnekleyeyim, laptopun çektiği diş sayısı kadar çekiyor evimde. Gayet iyi.

İşçilik de muazzam, tabletin arkasındaki kıvrımlı tasarım çok işe yarıyor, kitap tutuyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz ve tableti daha iyi kavrıyorsunuz, düz bir zemine koyduğunuzda da daha iyi bir görüş açısı sunuyor. Ağırlığı 580 gram, gayet hafif ve 8.8 mm.

Şarj süresi hepimizin önem verdiği bir kıstas. Eğer diğer kullanıcı deneyimlerini ve teknoloji sitelerinin inelemelerine bakarsanız bu tabletin şarj konusunda açık ara lider olduğunu görürsünüz. 5 saatten daha az bir sürede tam şarj oluyor ve 10 saate yakın kullanım sunuyor. Bu özelliği mest etti beni. Dur lan öpicem bi daha.

Ekranın da sevdiğim özelliği söylemek isterim, Ipad’de olduğu gibi yeni doğmuş bebek kıçı kıvamında parlamıyor, kontrast harika, göz yormuyor.

Gelelim artı bir özelliğe, su koruması. Tabletin sd kart giriş yeri, şarj giriş yeri özel kapaklarla korunuyor, tablet ekranına su dökseniz dahi bundan etkilenmiyor. Bu demek değilki tabletimi alayım da Saros açıklarında tüplü dalışla zargana avlayayım. Akıllı ol, efendi ol, yalnızca su falan dök.

Bir diğer güzel özellik, evrensel kumanda. Tablette kızılötesi alıcı-verici var. Tablet sayesinde evindeki klimandan-televizyonuna, dvd player’ından ufo ısıtıcına kadar herşeyi kumanda edebiliyorsun. Gerçekten keyifli. Benim evde televizyon bile yok, en teknolojik ürünüm su ısıtıcısı bu tabletten sonra ama komşuda denedim çalışıyor.

3g özelliğine gelirsek. Hangi data paketini alayım derdinden de sizi kurtarayım, bunu da epey araştırdım. Avea’nın paketi gayet uygun, şurdan bakın. Şebekeyle alakalı olmakla beraber 3g de gayet iyi hoş.

Aksesuar konusuna gelirsek; ekran filmi olmazsa olmazlardan, gittim sony’nin orjinal ekran filmini aldım, 32 TL. Ama hiç gerek yok, piyasadan muadil ürünü daha ucuza bulabilirsiniz. Kılıfa gelirsek, işim gereği office kullanmam da gerektiğinden, Sony’nin klavyeli kılıfını aldım, iyi ki de almışım, gayet işlevsel ve rahat, kaliteli. Klavyeli kılıfı 145 TL’ye BTsony.com dan aldım. Bu site Sony’nin yetkili satıcısıdır. Ürünler Sony Türkiye garantilidir, hızlıdır, tavsiye ederim.

Özetlersem; gönül rahatlığıyla Sony Xperia Tablet S’i alabilirsin. Tabletle ilgili sorunuz olursa bunaltmayın beni, ben mi imal ettim lan?

Biraz da görsel sunayım;

Genel Görünüm;

Sony Xperia Tablet S 1Arka Panel

Sony Xperia Tablet S 2İncelik

Sony Xperia Tablet S 3

6 YORUMLAR

CEVAPLA

İnsan mısın? *