Balık ve Doğa Tutkunları için Sülüklü Göl

9
8054

Selam agalar.Yazmayalı epey oldu, iş-güç desem sürekli meşgul gözüken karizmatik adamlardan olur muyum acep? Neyse..

Pazar günü KPDS’ye girdim Eskişehir’de, P.tesi 12:50 Başkent Ekspres’le Sakarya’ya geçtim, eve geleli 1 saat olmamıştı ki, Murat Abi, haydin Sülüklü Göl’e gidiyoruz dedi ve olaylar gelişti : )

Yoldan geldiğim için, hazırlığım yoktu, ancak Murat Abi ve diğer arkadaşlar temin etmişler tüm alet-edavatı.

Sülüklü Göl için Yanınıza Almanız Gerekenler

Bu tavsiyeler gece kamp yapacağınız düşüncesiyle yazılıyor.

 • Öncelikle çok sıkı giyiniyorsun, çok sıkıdan kasıt ne dersen, şöyle yanıtlıyım, üst-alt içlik + eşofman + üstüne bir daha eşofman + çift çorap + su geçirmez botlar + bere.Mayıs’ın 3’ünde gece hava sıcaklığı 2 dereceydi.
 • Sülüklü Göl etrafı ormanlık, odun bulunabilir, ancak yağış sonrası gitme ve kuru odun bulabilme ihtimalini düşünürsek, yakacak almadan gitme.Ateş çok önemli, ateş hayati, sebebini yazıcam.
 • Yanına mümkünse tüfek al, tüfek yoksa savunma amaçlı bir şeyler al.
 • Erzağını iyi ayarlaya, 1 tane bile balık tutamayabilirsin.

Sülüklü Göl’e Nasıl Gidilir

Sakarya Akyazı İlçesi’ni geçtikten sonra Kuzuluk Beldesi yönünde devam ediyor ve Dokurcun Belde’sine geliyorsun, Dokurcun Beldesin’den Sülüklü Göl sapağına dönüyorsun ve 9 km’lik bir rampayla Göl’e ulaşıyorsun.Yönlendirici tabelalar mevcut, kaybolurum diye düşünme.

Sülüklü Göl ve Çevresi Hakkında Bilmen Gerekenler

 • Göl, önceleri bir akarsuyken, heyelan sonucu oluşmuş,içinde ağaçlar olan, ve bir kameranın rastgele bir yere koyulup, kayda başlamasıyla, korku filmi çekmeye müsait bir ortam.
 • Göl çevresi vahşi hayvanlar barındırmakta.Vahşi hayvandan kastım ; yaban domuzu + çakal + tilki + kurt + AYI.
 • Çakal-kurt-domuz-tilki ateş yaktığın sürece problem değil de, AYI’nın kelimesi bile insanı tırstırıyor.Bu yüzden ne olur ne olmaz, yanına tüfek al.
 • Gece bir çocuk ağlaması duyarsan, bunlar çakal ulumasıdır.Her ne kadar korkutucu gelse de çakallar saldırmaz merak etme.
 • Göl çok çok soğuk, yüzey, yani 2 metreye kadar olan bölüm 20 dereceye kadar yaz aylarında ısınsa da, 2 metre altı gene çok soğuk, bizle beraber gelenlerden biri de, çocukluğunda birden göle dalıp kısmi felç geçiren biriydi, bu yüzden lütfen dikkatli ol.
 • Gölün adı her ne kadar Sülüklü Göl olsa da, artık sülük yok.

Balıkçıların Sülüklü Göl Hakkında Bilmesi Gerekenler

 • Sülüklü Göl’de4 çeşit balık var. Sazan, alabalık, gümüş (yöre halkı gümüş diyor, oysa deniz balığı olan gümüşle alakası yok) ve kumcu.
 • Sazanlar 4 kiloya kadar çıkabiliyor.
 • Yem olarak biz mısır kullandık, iyi bir yemdir.
 • Balığın havyar zamanı gidersen, hiç bir şey tutmadan geri dönebilirsin.Çünkü havyar zamanı, alabalık sazanın havyarlarını, sazan da alabalığın havyarlarını yemekle meşgul.
 • Gümüş ve kumcuyu tutarsan, geri at, 5 para etmez.
 • Gölün tahliyesi olduğu için, bir göl balığı bu kadar lezzetli olabilir mi yahu diyeceksin : )

Genel Olarak Sülüklü Göl için Tavsiyelerim

 • Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında kesinlikle haftasonu gitme.Çok kalabalık oluyor. Kalabalıklığının getirdiği asıl sıkıntı, göle çıkış yolu çok dar, bazen 2 arabanın geçemediği yerler mevcut, 9 km’lik yol 1 saatten fazla bile sürebiliyor.
 • Bu 9 km’lik göle çıkış yolu yürüyüş tutkunları için mükemmel bir yol, ve bu 9 km’nin 5. km’sinde ve 7.km’sinde farklı 2 sapak karşına çıkacak, bu sapaklardan ilki ormanın içine doğru giderken, ikincisi civar köye gitmekte.
 • Yürüyüş yapacaksanız, çok kişi olmanızı tavsiye ederim, zira yol boyunca bilimum köpek ve çeşitleri gördüm.
 • Yanına güzel bir fotoğraf makinası al, doğa fotoğrafları için mükemmel bir ortam.
 • Göl’e en yakın ev 3,5 km uzaklıkta, dolayısıyla başına bir şey geldiğinde yardım için epey uğraşman gerekebilir.
 • Ayrıca göl, Sakarya’ya daha yakın olmasına rağmen, Sakarya İl Sınırı’nın bitiminden hemen sonra Göl başlamakta, yani aslında Göl Bolu İl Sınırları içerisinde. Dolayısıyla başına bir olay geldiğinde, 156’yı çevirdiğinde, jandarma, hemen 12 km uzaklıktaki Sakarya-Doğançay Beldesinden değil, Bolu bilmem nereden gelecek, bunları göz önünde bulundur.
 • Göl çevresinde tuvalet yok, tüm orman sana tuvalet, ancak gece tuvalete çıktığında biri refakatçi olsun, çünkü çevrede tek ışık kaynağı dahi yok. Tuvaletini yaparken bir domuzla karşılaşıp “meraba abi, benim de işim zaten bitiyordu” diyebilirsin, her şeye hazırlıklı ol.

Sonuç olarak Sülüklü Göl doğa harikası bir yer, git ve tadını çıkar.

9 YORUMLAR

 1. sazanları sadece 4 kg mı geliyo takılıyorum ama sazanı tanımam aslında ama dayımlar 12-15 kglık sazanlar yakalıyolarmış ondan dedim

 2. Evet arkadaşlar bende bu hafta 2 gün sülüklügölde ailemle beraber kamp yaptım.Saklı cennet denildiği kadar var çok güzel bir yer aynı zamanda o kadarda ürkütücü Yukarıda yazılanların hepsine katılıyorum yabani hayvan çok bizzat geçen yıl gölün uç noktasındaki kuru çeşmenin arkasanda kalan açık yeşil alanda ayı görülmüş bu normal bir durum böyle şeyler olması lazım zaten doğada insandan tehlikeli bir canlı olmadığı için ayıdan veya diğer hayvanlardan korkmanın bir anlamı yok ,siz bir şey yapmadığınız sürece ,ama buraya gelip kamp yapmak herşeye değer.Ama bir sorun var bu yerin ne bir bekcisi nede bir temizlikcisi var buraya gelenlerin çoğu doğayı kirletip gidiyorlar ,buda Türkiyedeki böyle güzel yerlerin kaderi diyelim ama buraya giderseniz kendi çevre temizliğinizi kendiniz yapın çöplerinizi poşetlere koyup geri götürün derim.yoksa burası yakında çöplüğe döner.
  Ayrıca bir diğer konu, bu gölde önemli balıklardan sazan ve alabalık çeşitleri var ,ben kendim amatör olta balıkçısıyım ,maalesef bu hafta gördüklerime çok üzüldüm adamlar halen Tüm türkiyede yasak olmasına rağmen tırıvırı kullanıyorlar,zaten olta balıkçılığının bitme noktasına gelindiği şu ülkede biraz duyarlı olup böyle yerleri koruyalım.

 3. İsmi hiç cazip gelmemişti ama fotoğraflara bakınca gidesi geliyor insanın,gerçekten harika . Ayılar,çakallar falan ürkütücü ama bir gece uykusuz kalmaya değer .Ha bide nasılsın deyince iş-güç,çok yoğunum,çok meşgulum, senin gibi boş değilim diyenler karizmatik oluyor ama karizmatik olmak için çaba harcadıkları çok belli oluyor be.

CEVAPLA

İnsan mısın? *