Bir Tiryakiden Sigarayı Bırakma Süreci

439
42662

Bu yazıyı,1 hafta evvel yazıcaktım ancak emin olmak istedim bıraktığımdan,yazıyı yazdıktan sonra,yazıyı okurken bir dal sigara içerek göt olmak istemedim..Evet bıraktım..

Sigarayı bırakma yöntemlerini uzmanlardan dinleyebilirsin,Türkiyede her bişeyin uzmanından kâfi sayıda bulunduğundan sigarayı bıraktırma uzmanları da çoktur..

Ancak agacım,günde 2 paket Kısa 2000’i içen demiyorum,sömüren birinin ağzından (ki bu ben oluyordum) dinlersen bu süreci,hem benden aldığın gazla bu süreç kolay işler,hem de garanti gibin bişi olur..

Sigarayı Bırakma Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Sigarayı bırakma zamanını tayin ederken,bu zamanı bir olaya,bir şarta bağlama.Yani; Askerlik bitsin bırakıcam,üniversite bitsin bırakıcam,finaller bir geçsin bırakıcam,sayısal çıksın bırakıcam,hergün düzenli sıçmaya başlıyım bırakıcam,şimdi bırakamam kabızlık efkar yapıyor bende,içtikçe içesim geliyor falan..Örnekleri çoğaltmak kolay..Ama agacım,şarta bağlama,yalan olur o istek..
 • Yapman gereken şu; sigarayı bırakıcam,çünkü ömrümün ırzına geçiyor,çünkü zümrüt yeşili balgamlarımdan kurtulmak istiyorum,çünkü göğsümdeki ağrılar “hıkkk” diye öbür tarafa gidicekmişim gibi bir his uyandırmaya başladı bende,çünkü para yetiştiremiyorum ulan..
 • Kendini motive et aga,emin ol bırakmak istediğinden..Çünkü sadece bir anlık gazla,aslında çok istekli olmamana rağmen bırakma teşebbüsünde bulunursan,bıraktıktan 2 gün sonra sigara içtiğinde kafanda şöyle bir düşünce olucak; Yahu amma iradesizmişim ben.Bu sebeple tam emin ol..

Sigarayı Bırakma Sürecinde Yapılması Gerekenler

 • Sigarayı azaltma gibi bir süreç,işe yaramaz,en azından ben de yaramadı.Bir kerede,bıçak gibi kes,at.Kararlı olduğunu,beynine anlat aga..
 • Yardımcı ürün kullan..Sigara içtiğin süre boyunca,vücut kendi ürettiği nikotini,dışarıdan sigarayla aldığın için ; “Vay pezevenk,parayı buldu nikotini artık dışarıdan alıyo” triplerine girerek,doğal nikotin üretimini durduruyor.Bu sebeple artık bağımlı hale geliyorsun.Sigarayı bırakırken yapman gereken,bu küstürdüğün doğal bünyeyi “agacım bak artık elimi sürmüyorum,gözünü seviyim sen üret bu zıkkımı,gerekirse karaciğere takviye olsun diye,ekmek arası enginar bile yicem ulan” sözleriyle inandırabilmendir.
 • Yardımcı ürün olarak 2 seçenek var; ilki nikotin sakızı,ikincisi nikotin bandı.Nikotin sakızı kullandığımdan ve bana çok yararlı olduğundan sakızdan bahsedeyim.
 • Sakız,bildiğin sakız,Nikotinell diye bir markanınkini kullanıyorum (kutusunda 24 tane var fiyatı 11TL),meyvelisi ya da nanelisi mevcut.Sakızın içinde 2mg nikotin var..Sigara krizi başa vurduğunda,bu sakızdan ağzına atıyorsun,önce normal sakız gibi bir dakika kadar çiğniyorsun,ardından,diş etinle yanağın arasına koyuyorsun sakızı,yanaktan emiyor nikotini,sakızın tadı gitmeye başlayınca tekrar çiğniyor ve tekrar yanağa koyuyorsun.Bu işlemi tek sakızla 30 dk yapabilirsin.

Sigarayı Bırakma Sürecindeki Püf Noktalar

 • Sigarayı bırakmandan itibaren sadece 3 gün geçtikten sonra anlayacaksın ki,günlük içtiğin 1 paket sigadan sadece 5 tanesini bağımlı olduğundan,geriye kalanları el ve dudak tiryakiliğ inden içiyorsun..
 • Günde 2 paket içen biri olarak,sigara tiryakilerinin ritüellerini iyi bilirim.Bu ritüeller,yemekten sonra mutlaka bir tane yakmak,çay-kahve-alkol yanında mutlaka sigara içmek..Ders başına ya da,bir iş başına oturulduğunda mutlaka bir kere yakmak,arkadaşla dertleşirken bir tane yakmak.Gün içinde bu ritüeller o kadar çok oluyor ki,nikotin ihtiyacın olmadığın halde,sırf bu alışılagelmişlikler yüzünden 1 paketin vurabiliyorsun dibine..
 • Peki ne yapmak gerek..2 paket sigaradan bir anda sıfır sigaraya düşmek adamı acayip kasıyor.Nikotin sakızının yanında bir de normal şekersiz falım sakız kullanıyorum.Sigarayı bırakalım derken,bu seferde nikotin sakızı bağımlısı olma riski var.İlk hafta günde 6 tane çiğnediğim nikotin sakızını diğer hafta 3e düşürdüm.Normak sakız gerçekten işe yarıyor,maksat ağız boş durmasın.
 • Sigarayı bıraktığını etrafındaki,uzağındaki herkese yay,söyle.Uzun zamandır içen birisi olduğunu bildiklerinden yakın arkadaşların “hassktir lan,haftaya başlarsın diyecekler” bu adamı acayip motive ediyor aga..Başlamıycam ulan,görüceksiniz gazı işe yarıyor.Ailenize söylediğinizde ise onların mutluluğu hoşunuza gidicek ; “ahhh yıvrımmm,körpe ciğerlerine yazık oluyodu zaten,tililili” diye sevincekler.

Sigaranın Yararları adlı 31 Mart 2008’de yazdığım bir yazı vardı.Google’da Sigaranın Yararları aramasını yaparsanız ilk safyada 1. ya da 2. sırada çıkar,yani kaynak gösterilen bir akademik çalışma olmuş : )

Bu yazıyı tiryakilik zamanımda yazmıştım,kendim de içtiğimden olsa gerek,kendimi rahatlatmak için yazmışım.Ama fikrim değişti,zaten sitenin  “Ne Ayak Birader” bölümünde şöyle bişiler yazmıştım ilk açtığımda burayı “Bu boktan site belki de hergün sadece benim girip çıkacağım bir site olarak kalacak ama,bir nevi sanal günlük,yıllar sonra bakar bakar,ulan ben böyle mi düşünüyormuşum diyip kendime şaşırırım..Fikirler değişir,insanlar değişir,çevre değişir de neden hep gözlüğü taktıran,takan birileri olur?”

Evet agacım,sayın tiryaki,yararı olur umarım bir tiryakinin,eski bir tiryakinin tavsiyeleri,ve gene umarım ki,bu yazı Sigaranın Yararları yazısı kadar tutulur ki,işe yarasın : )

439 YORUMLAR