Dilin Gelişimi,Kafa Yordum,Kafam Yoruldu…!

2
405

Dünyada şu an kullanılan 100 küsür dil mevcut,en çok konuşulan dil Çince’nin Mandarin dili,1 miyar 51 milyon kişi konuşuyormuş(rakam veriyorum ki biliyorum ben bu işi havalarında)

İnsan merak ediyor,nasıl oldu da oldu ve 100den fazla dil oluştu..İşin özüne indiğinde iki şekilde düşünüyorum..Birinci görüş,3 semavi dinin ortak görüşünü kabul edebilirsin,Allah Hz. Adem ve Havva’yı yarattı ve onlara ilim verdi..Tamam kabulumdur,ancak sorun bundan sonra başlıyor..Diyelim Allah tüm kullanabileceği,her gördüğü nesneyi tanımlayabileceği ilmi Hz. Adem’e verdi..Peki ne oldu da 100 farklı dil ortaya çıktı..Hepimizin babası anası Hz. Adem ve Havva,onlardan öğrendik her şeyi,öyleyse?

Nasıl oluyorda “bir kelime” üzerinde 1 milyar 51 milyon kişi Çin’de ittifak etmiş,ya da Çin’i geçtim,kendi ülkemizden düşünelim..Bu olayın elbet bilimsel bir açıklaması var,ancak ben bilmiyorum,bu da benim blogum olduğuna göre nacizane fikirlerimi bilimsel araştırmaları umursamadan sıralıycam..

Şimdi kendi ülkemden düşünüyorum.Türk milleti olarak insanlık tarihinin her alanında vardık..Diyelim ki evet,hayır,gibi mimiklerle desteklenebilecek kelimeler üzerinde ittifaka varmak kolaydır.Yahu misal,civata kelimesi üzerinde nasıl ittifak edildi?

Şöyle bir diyalog olsa:

Şahıs 1:Dün biraz tamirat yaptım,civataları falan sıktım

Şahıs 2:Şimdi bir dakika,ilk olarak “dün” ne demek

Şahıs 1:Dün demek bugün içinde bulunduğumuz günden bir önceki gün,iyi de sen de dakika falan dedin,o ne demek?

Şahıs 2:Ne demek,ne demek?

Şahıs 1:Muhabbet boka sarıyor,burda bitirelim..

Şahıs 2:Muhabbet derken?

Şahıs 1: Eöhhhhhh

Yani bir düşünün tam 100 bin küsür kelime üzerinde ittifak ediliyor,muazzam bir olay bu..Bir görüşe göre,doğa seslerinin yansımasıyla oluşmuş kelime kökenleri,yahu hangi doğa sesi “kondansatör” kelimesini yansıtabilir?

Ne biliyim,cidden aklım almıyor..

Diğer taraftan düşünürsen,Allah Hz. Adem’i Hz. Havva’yı yaratmadı,Büyük Bilim Adamı Charles Darwin(!)‘in fikrinden gidersek,evrim geçirdik,ara geçiş formları oldu,bizden bir önceki adım maymunlardı(halan hiç bir ara geçiş formu fosilinin bulunamaması ayrı bir muhabbet zaten) Maymunlar konuşamıyordu,ama sonra dediler ki, “Lan madem evrimleştik,geliştik,hatta şu an kendimi bir Homo Sapiens” hissediyorum,neden konuşmayayım?” heralde böyle bişeyler oldu..Sonra bu insanlar başladılar kelime uydurmaya,bana bakın lan,bundan sonra bunun adı masadır,herkes masa desin,bu arada az önce bana bakın lan dedim ya,bundan sonra zamir de kullanıcaz,ben,sen,o gibi,herkes ayağını denk alsın arkadaş,ben böyle diyorum böyle olacak..Her kabilede baskın bir lider olur ya,sanırım baskın lider,yeni kelimeler ihdas etti,diğerleri de kafa sallayıp evet böyledir dedi..

İşin içinden cidden çıkamıyorum

Sürçü Lisanlarım,Affınıza yamanır

2 YORUMLAR

  1. dha küçüğüm ileriki zamanlada sanatcı olmag istiorum bunu ogumadım ama harika oldugunu agadaşlagımın anaddıklarına gore emınım nesee bu gadar gonusmakk yeterr cumledden hayırlı sabalar

CEVAPLA

İnsan mısın? *