Erasmus Rehberi

2
603

2 gün sonra,yani 22 Ocak 2009 itibari ile Erasmus maceramız sona eriyor,biz buraya üniversitemizin yurt dışına gönderdiği ilk öğrenciler olarak geldik ve bi hayli sıkıntı çektik..İstedim ki Erasmus’u aklından geçirenler,niyeti olanlar,aynı sıkıntıları yaşamasın..

 1. Ulusal Ajansın size vereceği para ASLA YETMEZ bunu unutmayın..Programa katılmadan evvel,gerekirse Türkiyede yediğiniz öğün sayısını 1’e indirin,para biriktirin ve öyle gidin yurt dışına..Sonra benim gibi,ulan daha çok yer gezicektim ama para yok gibi serzenişlere gark olursunuz..
 2. İlk aylarda mümkün olduğunca tutumlu olun,paranızı son aya saklayın..Amaaaaan sabahlar olmasın modunda partilere alemlere dalıp parayı çar-çur etmeyin..Tuzum kuru diyorsan o ayrı tabi,orta-direkler için yazıyorum bunları..Yemeği dışarda yemeyin,malzeme alın mutfakta halledin.Ota-boka atlamayın,aaaa PSP3 çok ucuz lan burda diyip aldanmayın,gurbet ellerde kimse yardım etmez,çöllere düşmüş kavruk mecnun gibi kalırsınız..
 3. Learning Agreement‘ı yani,öğrenim anlaşmasını sağlam yapın.Tr’ye dönünce sürpriz olmasın size..Dersleri seçmeden evvel,gideceğiniz okuldaki elemanlara hocaları sorun,hangisi kolay,hangisi zor hoca öğrenin..
 4. Erasmus’ta partilerin sonu yoktur..Her Allah’ın günü parti vardır,hepsine katılmak zorunda değilsiniz,kendinizi harap etmeyin,iliğiniz sömürülür haberiniz olmaz..
 5. Gideceğiniz ülkenin dilinde bi kaç kelime öğrenin,sempatik görünürsünüz,alışverişlerde falan kolaylık sağlar..
 6. İyi arkadaşlıklar edinin,sanmayın ki “amaaaaaan bi daha ne zaman görücem” diye..Dünya küçük,günün birinde denk gelirsiniz,hiç belli olmaz..
 7. Avrupalılardaki Türklere karşı ön yargıya hazır olun..İlla ki sözde Ermeni soykırımından,Kıbrıs Sorununundan ve güya Kürtleri ezdiğimizden bahsedeceklerdir,sinirlenerek değil,akıllıca cevap verin..Bu konularla ilgili yeterli bilginiz yoksa,gitmeden evvel oturun,okuyun..Bir soru sorulduğunda göt gibi kalmayın,yüzeysel de olsa verecek bir cevabınız olsun..Unutma ki Erasmus’ta ülkeni temsil ediyorsun,o insanların gözünde Türklere dair hoş bir intiba bırakmalı,yediğin ekmeğin hakkını vermelisin..
 8. İngilizceyi geliştirmek için,diğer Erasmus öğrencileriyle dialoglar pek işe yaramayabilir..Sanma ki onlar şakır şakır ingilizce konuşuyor.Bu yüzden dersleri iyi takip edin..İster istemez,ödevler sebebiyle,araştırmak zorunda kalacaksın ve birşeyler öğreneceksin..
 9. Kalacağınız yeri önceden kesin olarak ayarlayın,ücretleri zamanında ödeyin,bir de faiz derdine düşmeyin..
 10. Gideceğiniz yer hakkında iyi bilgi edinin.Kıyafet seçimini iyi yapın,20kg bavul ve el bagajı hakkınız var..Onu da giyerim,bunu da giyerim diye abuk-subuk şeyler almayın,en lazım olanları alın,fazla para ödemeyin bi de bagaja..
 11. Uçak biletlerinizi önceden alın,fiyat çok fark ediyor,buna dikkat edin,keriz gibi son hafta alıp 2 kat para ödemeyin,az akıllı olun..
 12. Bu hayatınız boyunca büyük bir tecrübe olucak,farkına varın bunun,tadını çıkarın,faydalanın,anları fotoğraflayın..
 13. Eğer Kuzey Avrupa ülkelerine gidiyorsanız (Misal ben Estonyadayım) insanlarla iletişiminiz biraz zor olabilir,çekingen insanlar,ama çok sakindirler,bu sakinlik dinginlik,bizim gibi kanı deli akan bir milleti bazen deli ediyor,her şey çok fazla düzenli : )

Tadını çıkarın arkadaşlar..Avrupada zaman geçirdikçe,Türkiye’nin değerini emin olun daha iyi anlayacaksınız.Daha objektif bir karşılaşma yapabileceksiniz..Halkımızdaki insancıllığı,samimiyeti göreceksiniz..

Bir kere daha şükrediyorum ki; Türk’üm,vatanım yurtların en güzeli Türkiye :  )

  2 YORUMLAR

  1. Kalibre, gitmeden önce siteni inceleme fırsatım olmuştu Estonya ya. Anlattığın her şeyi birebir gördüm demek yanlış olmaz sanırım 3 aşağı 5 yukarı. Teşekkür edememiştim. İçimde kalmasın:)

   Severek takip ediyoruz…

  CEVAPLA

  İnsan mısın? *