Hayal / Hayat Kırıklığı..

8
713

Hayal sözcüğünü duyunca aklıma hemen Dr. Martin Luther King abimin o meşhur konuşmasındaki kalıp geliyo,hani şu meşhur “I have a dream” diye başlayan ve her paragraf başında “I have a dream” diye devam eden..Bu tarihe geçmiş hitabetten ufak bi alıntı;

“I have a dream…
I have a dream that one day little black boys and black girls will be able to join hands with little white boys and white girls as sisters and brothers.
I have a dream today”
“Bir hayalim var…
Bir hayalim var ki bir gün siyah erkek ve siyah kızlar, beyaz erkek ve beyaz kızlar ile kardeşçe elele tutuşabilecekler.
Bugün bir hayalim var”

Martin Luther abim,bu konuşmayı 1963’te 300 Bin kişiye hitap ederek yaptı ve yürekten inandı davasına..Konuşmasında dedikleri de ileride gerçekleşti..Yok,Amerikan Siyasi Tarihiyle ilgili bilgi vermiycem,zaten çok da tın,şu hayal konusuna bi girizgah olsun dedim..

Bak,öte yandan Adolf Hitler’in de bi hayali vardı..Üstün ırk,saf ırk,ari ırk hayali..Çok uğraştı,çok didindi,az canlar yakmadı (Canlar yakmadı derken mecaz anlamda demiyorum,baya baya yaktı lan herif holocaust’ta herkesi ) ama olmadı..Hayalinin gerçeğe ulaşamadığını görmektense,manitasıyla intihar etti,ulan kendini öldürüyosun,manitanı da öldürüyosun,o köpekten ne istedin,güzelim Alman Kurdunu harcadı herif..Neyse,Martin Luther’in ki de hayal,Hitler’in ki de..Biri gerçekleşti,biri Hitler’in içinde patladı..

Klişe bi kaç söz var,bu hayallerle ilgili,ımm misal; “İnsan hayalleri olmadan bir hiçtir” “Hayallerimiz olmasa neden yaşayalım” gibi..Yok yaaa!!! Ne alaka Lan?

Tabiri caizse (caiz değilse çok da tınnn) dötüne güveniyorsun HAYAL KUR!!! Bak tekrarlıyorum,yiyorsa hayal kur,aksi halde o hayalin gerçekleşmemesine katlanamazsın..Adamın içinde patlıyor vallahi,atlatması zaman alıyor..

Bir de hayal diyince aklıma maddi şeyler gelmiyor,genelde bir ideolojik fikir,ya da duygusal şeyler geliyor..Ne biliyim “Hayalimde Ferrari almak” var diyen adama, bu mudur yani abijim hayalin,şekeri masaya bırak haydi uza diyesim geliyor..Yani bir Ferrari almak bi hayal olmamalı,bu kadar sığ olmamalı agacım..Genelde hayaller uzun vadeyi kapsar,şöyle bi hayal de duymadım hiç;

+Bir hayalim var,yarın terziye verdiğim pantolonu geri alıcam

-E alırsın abi,hayallik bi durum yok ki..

+Öyle deme olum,i have a dream,bildiğin gibi değil

-Öyle diyosan öyledir abi..

Yukarda bahsettim ya hani,hayal kırıklığı kolay atlatılmıyor,bazen atlatılmıyor bile..Bu tezimi,savımı darmadağın eden dünyada tek kişi var,Ümit Besen ..Nasıl mı?

Agacım, adam,sevgilisini deli gibi seviyor,hayali evlenmek onunla,hatun kişi, dalavereye getiriyor işi,Ümit Abimizle evlenmeyip başka bir adamla evleniyor,Ümit Abim hayatının en büyük hayal kırıklığını yaşıyor ve hiç bir şey olmamış gibi “Dur Lan,ben bununla ilgili bi şarkı yazıyım,hatta dur lan,bi de kendimi düğüne davet ettiriyim” diyor,anla işte Ümit Abi,kadın seni istemiyo..Ve biz de bu acıklı (!) şarkıyı yıllar yılı dinledik,vay be adam amma da seviyo,evlenemese bile hiç değilse nikah masasında bulunıyım istiyo,yazık lan adama diye hayıflandık.. (Bakınız; bir nesli de Ümit Besen Cengiz Kurtoğlu Nejat Alp yedi)

Hayır abicim,ablacım..Hayal kırıklığı böyle bir şey değil..Hayal kırıklığı adamın boğazına kılçık,midesine kramp,beynine ok gibi saplanır..Saplanır ve kalır,saplandığı yerden çıkarmak için,saplandığı anda verdiği acıdan daha fazla acı çekmen gerekir..

Benim hayalim mi ne?

I have a dreammmmm..Cennete giriyim : )) (kafiyeli oldu be )

Sürçü Lisanlarım Bush’a girsin (Yoksa Obama’ya mı girse,bugün bizim ülkeye işgalci demiş..)

8 YORUMLAR

 1. Aslında tek bi hayale bağlı kalmamak daha güzel bence..Misal en büyük hayalin cennete girmekten başlasa ufala ufala terziye verdiğin pantolonu geri almaya kadar gitse…Hem küçükte olsa hayallerini gerçekleştirmenin tadını hergün yaşarsın (ki baymıycağını düşünüyorum)…Ayrıca hayallerinin peşini bırakma sözünü ilke edinerek herşey için çabalarsın…Vay be yapiyim ben bunu 🙂
  SelametLe…

 2. selam gençler bence de hayalsiz bir insan insan olamaz…
  hayallerimle varım onlarla birlikte yaşıyorum onlarla birlikte hep birlikte yaşayacağız…

 3. Ula şimdi Martin Luther’in yazıyı alıntılayınca aklıma o günler geldi diyeceğim olmayacak. Zira o zaman bu dünyada değil idim. Ancak ilk defa çocukken dinlemiştim onu. Adamın gerçekten hayali olduğuna inanıyorsun. I have a dream derken amca,içinden beni de o hayalin içine al kurban olayım diyesin geliyor.
  Hayal ve onların kırıklarını büyük bir uzay aracına benzetirim üstadım. Dünyadan ayrılmanı sağlayan. Kırılan hayallerse işi biten fırlatma parçaları gibi senden ayrılır düşer. Ama gerçek hayalin ise uzaya çıkan mekiktir.
  İnsanlar üzerine hayal kurmaktan vazgeçtim çünkü insanlar kadar dönek bir canlı yoktur. Sevgilin olur,güzel günler hayal edersin içinde patlar. Hemde yüreğinin oralarda bir yerlerde. İş hayatı için hayal kurmakta yanlıştır. Çünkü patronların çoğunluğunun bazı uzuvları havada olduğundan seni de kulu olarak gördüğünden yine içinde patlar ama bu sefer alt taraflarda. Artı insan faktörü var işin içinde ki sen hangi insanı ne kadar tanıyabilirsin ki? Bu yüzden kurduğun hayalin patlama ihtimali yüksektir. Ben yıllar önce bıraktım içinde insan faktörü olan hayaller kurmayı. Bu sayede kırılmıyorlar artık. Küçük hayaller de kolay kırılır. Ve bir şeyi öğrendim; “Hiç bir şeyin gerçeği hayali kadar güzel olamaz.” İşte hayal kırıklıklarının temeli budur. Ferrariye hayal kurarsın. Alırsın bakarsın ki hızı haricinde Hacı Murat’la aynı mantık. Bu yüzden hayalin ne kadar yüksekte olursa ona ulaşması o denli zor olur. Ama ona ulaşıncaya kadar geçireceğin yol seni inanılmaz bir şekilde mutlu edecektir.
  I have a dream diyerek son paragrafıma giriyorum. Hayalin ne kadar büyükse,ne kadar ulaşılmazsa o kadar kırılmaz ve o kadar seni mutlu eder ona ulaşmaya çalışırken. Tavsiyem budur. Hayalini kaf dağının ardına kur,ona ulaşmaya çalış,ulaşamazsan da kaf dağının eteklerinde hayalinin uğrunda öl. En azından yol katetmiş olursun. Think about…

  Martin Luther King amcayı da saygıyla anıyorum. Dediğin gibi sürçü lisanlarım Bush,Obama ve Rise arasında dağıtılsın.

 4. Gerçekten ilginç, sürükleyici ve bir o kadarda güzel bir yazı ama bir sorun var. biraz daha temiz bir dille olsa hani tamam eleştriler güzel ama unutma çirkefleşince sen suçlu olursun lafı ööle bi sok ki gözüne gözüne bu laflardan daha beter girsinn.. Ağzına sağlık dostum..

CEVAPLA

İnsan mısın? *