İnsanın Evreleri ve Hayat

11
2424
 1. 0-3 Yaş arası PARAZİT DÖNEMDİR..Dünyaya zerre katkımız yoktur.Tüketiriz,bol bol tüketiriz.Sıçarız,batırırız,ama ebeveynlerimiz buna bile bayılır,gülücükler eşliğinde kıçımızı temizler..Emeriz,süt emeriz,arada 2 gülücük atarız, “Hanıııımmm,koşşşş güldü,vallahi güldü” şeklinde evlere neşe katarız..En “emeksiz,yemek” dönemidir..Kıymeti bilinmelidir diycem ama,kıymet bilecek akıl yok  o zamanlar..Aslında “akıl yok” salakça bi süreç..
 2. 3-7 Yaş arası,HAYIRDIR DÖNEMİDİR..Otu-boku tanıma arzusuyla yanıp tutuşmaktayız..Sürekli sabit diske,yeni bilgiler atmaktayız..Fabrika çıkış ayarlarında duran,cilllloppp gibi bir sabit diske sahibiz..Hiç kötüniyetle,yalan-dolanla,içten pazarlıkla dolu olmayan bir sabit disk..Aklımıza gelen ilk şeyi söyleme lüksüne sahibiz..Alınabilecek en büyük tepki; “Aaaa hiç öyle denir mi bakıyım,cıss,kaka,e-ee” dir..Bu dönemde Altın Çağlarımızdandır..Kıymetini bilmek gerek.Çalışmak yok,sorumluluk yok,dert yok,tasa yok..Çikolata var,şekerleme,oyun,her türlü mallığı yapıp,ne şiriiiiiiin tepkileri almak var..
 3. 7-12 Yaş Arası,NE FİLM DÖNÜYO BURDA DÖNEMİDİR..İlk okula ilk adım atılır,ana-babadan ilk kez ayrılınmıştır..Çevrede senin türünden onlarca varlık ve her odada ana-babanın türünden biri vardır,öğretmendir adı..Ödev diye bir şey vardır bu dönemde,hayatında ilk kez başkasından EMİR alacağın dönemdir..Şaşırırsın; Anam değil,babam değil,kim oluyo laaayn bu durumu olabilir.Bu hayatında bir yabancıdan aldığın ilk emirdir,tabiri caizse (tabirin caiz olduğunu öğrenmek için Zekeriya Beyaz Hoca’ya bağlanıyoruz,büyük hissediyorum,açın,caizdir diyor kendileri) gurur bekaretinin gittiği andır..Zaten bekaret bi gittimi,ömrün boyunca birilerinden sürekli emir alırsın..
 4. 12-18 Yaş Arası,ÇIK İÇİMDEN PİS ŞEYTAN DÖNEMİDİR..Bu dönemde birşeyler hissedersin içinde,ama tarif de edemezsin..Okullar kapanır,yaz tatilinden dönünce,eylülde,bazı arkadaşlarında tuhaf değişimler görürsün..Boy inanılmayacak derecede uzamıştır,surat ay kraterine dönmüştür..Organlar arasında orantısızlıklar vardır..Nerden baksan faul bi görüntüye sahibizdir..Bu dönem 2 ucu boklu değnekdir..Çoğu kişinin aynı kalıp,senin yaratık olma ihtimalin vardır,bu durumda sınıfındakiler; “Lan Emrah’a nolmuş olm,bi değişik olmuş,tööbe bismillah insanlıktan çıkmış” diyebilir..Diğer ihtimal,herkesin gelişip senin göt gibi kalmandır..İşin en bok kısmı,kızların ergenlik denen 35 Red Bull Gücündeki döneme,erkeklerden önce girmesi,erkeklerin sünük kalmasıdır..
 5. 18-30 Yaş Arası HAYAT SİLLELERİ DÖNEMİDİR..Lise bitince 2 ihtimal vardır,ya üniversite ya da daha kısa yoldan hayata atılma..Üniversiteyi seçersek,liseye rahmet okuruz..Ana-babadan genelde ilk ayrılıştır.Hayatta birşeyleri ilk kez tek başımıza becereceğimiz dönemdir..Tamamiyle değil ama,halan asalak gibi ana-baba parasına muhtacızdır,her ne kadar ana-baba bundan memnun olsa da,insan parasını kendi kazanmak ister..Üniversite lisans 4 yıllıktır,ama aslında 5-6-7 daha caziptir..Ev tutmanın,ev döşemenin ustası olur öğrenci bu dönemde..Kısa yoldan hayata atılanlar da mecburen ilk dönemlerde asgari ücrete talim eder..Ana-baba’nın yanında kalır gene..Çoğu kişi haklı olarak bunalır bu dönemde..Çalışanlar “lan keşke okusaydım” , ünidekiler aaazına sıçıyım finallerin “keşke çalışsaydım,para kazanırdım” der..İnsan hep başkasının elindekini ister çünkü…30 yaşına kadar hayat kurulmaya çalışılır..İş sağlama alınır,eş sağlama alınır evlenilir ve topladığımız bonus puanlarla bir sonraki level’e geçmeye hak kazanırız..
 6. 30-55 Arası Rüzgar GİBİ GEÇTİ DÖNEMİ..BU dönem yaşlılık evrelerinde rahat etmek için hızlı tempoyla geçer..Araya 1-2 çocuk serpiştirilir..Çocukların nasıl büyüdüğünü anlayamayız bile..
 7. 55 ve GİTTİĞİ YERE KADAR DÖNEMİ.. Bu dönemde emekli olunmuştur ya da az kalmıştır..Çocuklar bile evlendirilmiştir artık..Eğer elde birikim varsa,rahat geçirilicek bir dönem olabildiği gibi,zamanında maddi birikim yapılmamışsa,dötte patlayacak dönemde olabilir..Evladı nasıl yetiştirdiğinin semereleri bu dönemde alınır..Eğer evladınız senede 2 sefer uğruyorsa “Naaaptım Laaan Beenn” diyebilirsiniz..Yaş ve Baş’ın kemale erdiği dönem olduğu için olaylara bir çok farklı yönden bakıp,akılcı çözümler getirebilirsiniz,ama bu sefer de şöyle bir durum vardır,fiziki güçten yoksun düşmeye başlarız..Gençlikde deli kuvveti ve dar bakış açısı varken,bu dönemde sağlam kafa ama sağlam olmayan vücut vardır..

Not: Asgari Ücretin 900 Lira olduğu,İsrail’in dizginlendiği,fakir-fukaranın kömür yardımlarına muhtaç edilmediği,YouTube’un erişime açıldığı,hukukun damarlarmızda hissedildiği bir yeni yıl dilerim : )

  11 YORUMLAR

  1. yazı çok güzel cidden…
   malesef şu an ‘hayat silleleri dönemi’ndeyim ve ‘hayırdır dönemi’ne dönebilmeyi çooook isterdim 🙂

  2. @brandy: siteyle ilgili yorumları “birşeyler yazsana” bölümüne yazabilirsin..Yok ben direk site sahibine bişiler dicem diyorsan “iletişim şeysini” kullanabilirsin..Yazıların altına yazılarla alakasız yorumlar yazmazsak pek bir bahtiyar olup,bulutların üstünde uçabilitem var : )

  3. ya bayıldım benbu siteye,çok sevdim.nie yeni yazılar okuyamıyoruz ama…berbat bi ruh halinde rastlamıştım buraya,okudum acayip güldüm..bi ara giremedim ama kapanmışmıydı anlamadım..alooo,sesimiduyan var mı?

  4. Tam üç yıl olmuş yaşımı hesaplamayalı.20 den hoooopppp 23 e atlamışız.noluo anlamadım…Okul bitti şu oldu bu oldu falan filan…Allah’ım,yaşlanıyorum!!!

  5. heheehh. “hayırdır dönemi” cok iyi olmus bea:D bi “hayat silleleri dönemi” cocuu olarak dönmek istiorum.. otu boku yeniden tanımak istiorummm…yeni yıl mutluluk getirsin cumlemize..amin..sende dön artık memlekete.. (:

  CEVAPLA

  İnsan mısın? *