İyilik Yap Ama Denize Atma Gerizekalı!

7
941

14 gün olmuş yazmayalı.. Aga baya baya bakıcı oldum,sütün derecesi ne kadar olmalı,bez nasıl değiştirilir,bebek nasıl tutulur,nasıl güldürülür,nasıl banyo yaptırılır,pişik olmasın diye krem neresine ne kadar sürülür,bir bebek günde kaç kere sıçabilir,hepsini öğrendim bunların.. Yeğene bakıyoruz ablamla,çok zormuş agacım..Köpek olsa,verirsin yemini suyunu,ikide okşadın mı tamamdır ama,bu öyle değil ki..

Konuya döniyim,şu laf var ya hani aga,“iyilik yap,denize at” neden ki lan? Yani emek veriyorum,iyilik yapıyorum,fedakarlık ediyorum,önce “ben” demeyip,başkası diyorum,ama sonra denize atıyorum..Salak mıyız lan biz yoksa???

Karma yasası ve samsara olayı falan var hani,bu hayatta ne yaparsak,bi sonraki yaşamda ona göre bi hayatımız olcak ya da,önceki hayatında yediğin naneleri şimdiki hayatında çekiyorsun olayı..İyilik yapalım paso,deli gibi iyilik yapalım,heyooo,iyilik manyağı olalım ha? Olm,bi sktirin gidin,hayat böyle değil..Burdan tüm Hinduizm, Budizm, Jainizm, Sihizm ve Teozofi‘yle uğraşanlara seslenmek istiyorum, “oğlum fena göte geleceksiniz haberiniz yok!!!” Şimdi aga,iyilik yaparken bir ölçütün olmalı..Somutlaştırıyorum;ben buna iyilik pusulası diyorum..

  1. Neden iyilik yapıyorum
  2. Kime iyilik yapıyorum
  3. Hangi duygu içindeyken iyilik yapıyorum

Zeki bünyeler,ulan zaten az iyilik yapıyoruz,denize atmanın manası yok.. İyilik yaparken şu 3 kıstası gözetin,bi deneyin..

1-Neden iyilik yapıyorum? a)sevaptır,b)işlevseldir,c)içimden geldi,d)denize atıcam az sonra e)dürttü bişiler beni.. Bakın bu sorunun 4 cevabı var,yanlış olan tek cevap “d” şıkkı,denize atma,atma anasını satıyım..

2-Kime iyilik yapıyorum? a)Ona-buna,b)başka kime,c)hele hele,d)Mr.Brown,e)Yanıbaşımdakine Bu sorunun  tek doğru cevabı var,e şıkkı,yanıbaşındaki.. Son 5 yıldır dikkatinizi çekti mi bilmem,sürekli Filistin’e destek kampanyası..Neden aga,neden Filistin?Neden Milyon dolarlar oraya?Bana kimse müslüman kardeş nutuğu yapmasın,e madem öyle “komşusu açken,tok yatan bizden değildir” hadisine ne oldu? Ulan yan dairede can çekişiyor adam,açlıktan geberiyor da,ölüsü 4 gün sonra kokudan bulunuyor,biz Filistine para pompalıyoruz? Sokakta kimsesiz çocuklar cirit atıyor,doğuda parasızlıktan ilkokula,batıda parasızlıktan harcını yatıramayıp üniversiteye gidemeyenler var,biz Filistin’e,Afrikada katarakt ameliyatı olacaklara para pompalıyoruz,bu nasıl iş aga? Önce kendi insanına,komşuna yardım etsene!Kendi etrafın çevren güzelleşsin,millet okusun,bilinçlensin,bak o zaman ülkede kalkınıcak,yaparsın yardımını sonra,ister çiftleşemeyen pandaların viagra masraflarını karşılarsın,ister kolsuz koalalara protez kol taktırıp okaliptüs bağışlarsın,ister ona-buna para yollarsın.. Bu sebeple,iyiliği kime yaptığın önemli..

3-Hangi duygu içindeyken iyilik yapıyorsun? a)Mutluyken,b)Mutsuzken c)Panik halinde yapıyorum,birden oluveriyor,d)Korkarken,e)eeee,bilmiyom Aslında Türkiyede,doğru cevap,mutluykendir..Çoğumuz bir işimiz rast gittiğinde iyilik yapar,ya da işimizin rast gitmesi için “lan şu iş olsun,kurban kesicem,fakir doyurucam,ya da bi nişantaşı kızına Armani Kolye alıp sevindiricem garibi” deriz.Yani iyilik yapmak için,başka birinin iyilik yapmasını,yani tetiklenmeyi bekleriz..

E sen başlat tetiklemeyi..Mutlu olmayı bekleme,sen tetikle bi başkasını.. Dediklerimi bi düşünün lan,Ç.kalenin deve ensesi gibi sıcak ve fok derisi gibi nemli sıcağında yazıyorum bunları,bi düşün..

7 YORUMLAR

  1. Filistinlilere duyulan hassasiyet Müslüman oldukları için mi? İnsanlık namına değil yani..? Cevabını biliyorum elbette, gerçekten yardım etmek isteyenlerin dışında bunu bir din propagandası malzemesi yapanlar da var bu topraklarda.. Öldürülenler sadece Türk ya da Müslüman oluduğu zaman bizim ülkemizden tepki çıkar tabi..

  2. iyilik güzel bir meziyet;ama asıl güzel olan insanın bir yiğeninin olması ve onunla yakından ilgilenebilmek darısı başıma işallah valla heveslendim.

  3. Yan dairede açlıktan ölen kişiye komşusu yardım edicek amma Filistinde ki din kardeşlerimizede komşu daire bir tas çorba verse yetmiyceği için komşu ülke yardım edicek..Bu Filistin yardımı olayında benim şahsi düşüncem budur..Son sözümde deyimin kalanı olsun..”İyilik yap denize at..Kul bilmezse Hak bilir.”
    SayGılaR-SelametLe…

  4. iyilik yapmak…ben şurdan bakabilir miyim bu konuya,ordan değil şurdan..dur ben gösteriym.bana yapılan hangi iyilikleri unutmuyorum,daha ziyade hangi dönemimde yapılan iyilikleri? ğ)şıkkı,çocukken yani.o amcaların,teyzelerin bazıları hayatta değil.yine de unutmuyorum,aklıma geldiğinde bi Fatiha okurum,ruhları şaad olsun.onlar da yaptıkları iyilikleri denize attıklarını mı sandılar acaba?belki de hiçbi iyiliğimiz denize dökülmüyordur,dökülse bile Haluk’un bildiğini bilmek bizi mutlu etmez mi?yazını beğendim kalibre,saygılar…

CEVAPLA

İnsan mısın? *