Ramazan Ayı ve 80’li Yılların Çocukları

5
746

Aga,benim gibi 80’li yılların bebesiyseniz,Ramazan Ayı’nın kışa özgü bi ay olduğunu algılamanız normaldir..

Ramazan Ayı demek,kış demekti bizim için.Her sene 11  gün falan geri gitmezdi bize göre,kıştı hep : )

Sübyan orucu vardı,o bombaydı be..Ana-Baba’ya özenir,ben de tutucam diye zırlardın..İmdadına yetişmiş bi müessese vardı..Sübyan orucu..

Sahura aileyle birlikte kalkılır,ama oruc,öğlen ezanına kadar tutulurdu : )

Ramazanla ilgili bir kaç anı anlatıcam,her yazıda “at gözlüğü ya da at şu gözlüğü” moduna gerek yok..

Çekirdek aile diye bi olay var ya,o bizde hiç olmadı aga..Bizim aile hep 10TL’lik karışık çekirdek aile kıvamındaydı..

Annemin babası,babamın babası,Ramazanda her daim masamızdaydı.(Allah rahmet eylesin,özledim ikisini de..)

İki dedemin de karakterleri garipti.Doğdukları büyüdükleri kültürün etkisiyle olsa gerek..Yusuf Dedem cevval,atak,konuşkan,Evliya Çelebi modunda,her il demiyorum,her ilçeyle alakalı bile bir anısı olan biri,Musa Dedem,sessiz-sakin,korneasına ışık tutup,gözbebeği büyümese,ölü diyeceğin biri..

Birinin yediğini,diğeri yemezdi,anam da herkese ayrı menü çıkarırdı..Anaların çilesi ne büyükmüş be aga,şimdi anlıyorum..

Babam benle,amcoolunu teravihe götürürdü,yatsının farzını kılar kaçardık : ) Napalım aga,uzun geliyordu vallahi..Sonra teravihin bitmesine yakın camiye gelir,bahçede babamı beklerdik,yüzümüzde, 100 Wattlık Ampül parlaklığı nuruyla : )

Musa Dedemin son zamanlarına doğru,unutkanlığı çok artmıştı.Bizle sahura kalkıyordu,öğlen bi güzel çay demliyo-yemek yiyordu,akşam iftara oturup,Bismillah diye oruç açıyordu : )

Yusuf Dedem,bir keresinde,iftarı açarken,40 Sahabe İmanıyla “Pismilllahh” çekerkene takma dişleri zeytinyağlıya fırlatmıştı..O gün iftar iptal oldu aga,mide falan kalmadı..

İlk kez tam gün oruç tutmaya karar kıldım,yaş ufak ama..İftar akşam 6 gibi,anam da saat 3 gibi poğça yapmıştı tepsi-tepsi.Aga poğçalar öyle bir kokuyor ki; “Ye Beni kalibre,yala-yut beni kalibre” gibi sesler duyuyorum.Anam TV izlerkene,mutfağa gittim,aldım attım ağza bi tane,sıcaktı ağızda gezdire gezdire yedim-yuttum hemen..Ama çocuk salaklığı diye bir şey vardır aga..Bu salaklık,başka salaklığa benzemez..Bir tepsi poğça düşün.Hepsi nizami dizilmiş tepsiye..Ve ben napıyorum,tepsinin tam ortasındaki poğçayı alıyorum,ve tepsinin ortasındaki boşluk “anne ben bi bok yedim,az önce poğçayla erken iftar yaptım” diye bağırıyor..Baya höykürmüştü annem..

Biraz da,orucun üniversite safhasından bahsediyim..Üniversite öğrenci evi halleri malumdur..Düzensizlik,biyolojik saatin hiç bir önemi olmaması,her hangi bir kabın küllük olarak kullanılması,bulaşıkların sanki hiç kirlenmemişçesine tekrar tekrar kullanılması vesaire..

Bu düzensizlik,oruca da yansıyo..

Ev arkadaşı Erdem’le sahurdan sonra yatar,yatsı da kalkardık 😐

Akşam ezanında sese uyanıp, “Erdem ezan okunuyo lan,kalkalım mı?”

Erdem: Olm,ben acıkmadım ki..

Ben: Ben de,yatsıya atıştırırız bişiler o zaman..

Erdem: ZzZzZz

Ben: ZzZzZzZz

Sürçü Lisanlarım Dick Cheney’e girsin,hatırladım birden onu..

5 YORUMLAR

 1. İyi akşamlar Nightologist arkadaşım inan bana öyle bir yaşamım var ki hayatımda ayağım ne taşa takıldı ne canım yandı ne de bir elemle kederle karşılaşdım demeyi çok isterdim .Sadece sen değil hemen herkes böyle bi hayatımın olduğunu zannediyo; oysa bende hemen herkesin yakındığı bu dünya üzerinde mücadele ediyorum hemen her gün boncuk meselesine gelince evet tebrikler hergün boncuk bulduğUM doğru ama farkındaysan buluyorUM dedim yani mağrifet bende ben istediğim için buluyorum hayat önüme sunmuyo (egom tavan yapmış durumda) eğer sen boncuk bulamıyorsan aramıyosun demek ki
  son söz Mevlana’ya ait “Ay ile sulh içinde ol ki mehtabı göresin” selametle…

 2. Yok ya her öğrenci evi öyle değildir…
  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten son olarak biyolojik saat önemli bir kavram herkes biraz daha dikkatli olsa ne güzel olur
  Selametle…

 3. Yazıyı herkez bugün okusun sakın yarına bırakmasın yoksa poğçalar işkence eder yarın okurkene 🙂
  Allah rahmet eylesin dedelerine/dedelerimize…
  SelametLe…

CEVAPLA

İnsan mısın? *