10 Senelik İnternet ve Bilgisayar Günlüğüm

8
594

Sene 1998,bir özel okulda okuyordum ve duydum ki okula İnternet diye bir şey gelmiş.Tamam,bilgisayarın ne olduğunu az çok biliyorduk,bilgisayarım yoktu ama okulda bilgisayar laborutuvarı vardı,ama internet ne ola ki?

Okulun kütüphanesine gittik bir kaç arkadaş,kütüphaneci bir abla vardı,ona şöyle bir şeyler dedik yaklaşık olarak “abla,internet varmış,ona bakıcaz biz” (e bilmiyoduk ne olduğunu,gülme lan) Abla tamam dedi,oturduk pc’nin karşısına,ilk önce “cizuuuuttviuuuddddttttttttvicivocoouo” gibi sesler geldi,anlam veremedik,sonradan öğrendik ki,internete bağlanırken,modemden böyle isyan sesleri yükseliyormuş.Abla dedi ki,evet internete bağlandık,üçümüz bir birimize bakıyoruz,hepimizin yüz ifadesi şunu anlatıyordu; “Ulan iyi güzel bağlandık da,ne oldu,nedir,değişen ne,nasıl bağlandık” Abla büyük ihtimal yüzümüzdeki aptal ifadeyi anladı ve dedi ki bir siteye girmelisiniz.Emir gibi algıladık biz bunu,“demek bir siteye girmezsek,internet kaçıyo olsa gerek” bir site ismi düşündük,e çocuğuz akla “intertoy” geldi.Biz intertoy yazdık,abla da “com” unu ekledi,enter’a bastı,heycan dorukta,ne olcak diye bekliyoruz.Resimler çıktı abicim,bi bok olmadı,bir sürü oyuncak resmi,elimize aldık mouse’u çubuğu kaydırıyoruz,yeni resimler geliyor,deli gibi sağa sola tıklıyoruz falan,ama akılda hep şu soru var,“ulan tamamda ne şimdi bu?Resim mi görücez,bu mudur?”İnternetle ilk tanışmam,büyük hayal kırıklığı oldu,artık kafamda interneti nasıl hayal ettim bilemiyorum,“internet dertlilerin dermanı,fakirin babası,güçsüzün savunucusu,dünyayı o kurtaracak” gibi bir şey olsa gerek..Sevememiştim.

Ve sene 1999,Rahmetli Dayım dedi ki,Şubat tatilinde sana bir bilgisayar alalım dedi,bunun manası bir çocuk için şudur,“Dayı,dayım,dayıcım,ağzıma mıç bundan sonra,gık çıkarmam” bir müzmin bekar için “güzel ve zengin eş bulunması” bahtsız bedevi için,çölde “bol köpüklü ayrandır” Ya düşün,o senelerde bilgisayar kullanımı çok çok az ve senin bilgisayarın olucak,peh peh,peh..

Ankara’ya gittik bilgisayarı almak için,Kızılay’da bir yerlerde iş yeri,bilgisayarın parçaları toplanıyordu,ordaki abi bana soruyor,ekran kartı ne olsun,hard disk ne olsun,tv kartı koyalım mı diye?Bense bi bok anlamadığımdan,“ekran kartı şey abi,en iyisinden olsun,en hızlısından(en hızlı ekran kartı ne ulan) hard diski de en büyüğünden olsun işte,ehe tv kartı da olsun abü.“(çocuğa sorarsan ne koyalım diye asla minimal takılmaz,her şeyin en büyüğü olcak illa ki)

Ankara’dan bilgisayarı aldık ve Çanakkale’ye döndük,ha bir de ankaradan 2 oyun almıştım.Fifa 99 Need For Speed Hot Pursuit 3..İlk gün 12 saat aralıksız Fifa99 oynadım,yemek yok,çişe gitmek yok,altıma ördek sürseler,dakkasında sıçıcam,nasıl kasıyorum kendimi(bakınız;görmemişlik)Sonra Amcaoğluyla split screen’de Hot Pursuit seansları falan..Bi zaman sonra oyunlar sıkınca,“Bubaaa,internet istiyom ben” durumları oldu,peki dedi babam. Bir aralar “Webbee” internet paketi vardı,Uzan’ların hani,reklamında Teoman oynuyodu,o paketten aldık 3 aylık.Ulan o nasıl bir kazıktı be,internet paketine ayrı para öder bir de internet saatine ayrı para öderdik,yamulmuyorsam ilk aldığımda saati 450.000 bin liraydı.Sonra TTnet aldık.Ya meraklıydık,1 saat internet neye yeter,abanırdım internete,ay sonu ilk fatura geldiğinde,babam “hevesini alsın” çocuk modundaydı.İkinci faturada “olur ilk aylarda” durumuna geçti,üçüncü ayda “hanım çıkar ıslak meşe odununu” modu oldu.Tırstım tabi,o zamanlar bir olay vardı hani,saat 20:00 den sonra internet birinci indirime,saat 22:30 dan sonra ikinci indirime girerdi.O vakitleri kollardım.Ha bir de “146” vardı hani,sloganı şu olmalıydı bence “hem internette gezinmek ve hem donuna kadar soyulmalı/ O zaman çevir sihirli numarayı,işte 146 O ne pahalıydı be..

Ya bağlantı hızına ne demeli?56K modem zamanları,heyy yavrum,hiç bir zaman 56000’den bağlanmamıştı.43000,46666 maksimum 50000’i gördüm.Bir mp3 indirmek büyük lükstü,günde 10 mp3 indirsem sevinçlere gark olurdum be..Bir de şimdi düşünsene 1024 bağlantı yetmiyor :S

Ha bir de şey olayı vardı ya,telefon hattı meşgul çalardı,sen internetteyken.Dışardan evi arayanlar,misal iş yerinden evi arayan ve “hanım gelirken bir şey lazım mı” demek için çırpınan babam deli olurdu..En gıcığı,sen bir şey indirirken,ahizenin ev sakinlerinden biri tarafından kaldırılması,hooop gitti tüm çektiklerin.Gerçi sonra bir ara o zamanın meşhur “Get Right” programı çıkmıştı,şimdinin Flash Get’i..

O zamanlar,irc zamanlarıydı.İnternette tüm vakit irc’de geçerdi.İlk Dal.net serverlarında takılıp,her Türk’ün,her yarım yamalak ingilizcesi olan Türk’ün yaptığı gibi,yabancılarla sohbet fantezimiz vardı ve muhabbet genelde,“hi asl?” den öteye gidemezdi.Sonra Türk Serverlarına dadandık,o zamanların en popüler serverları superonline.com du bir de mynet’in kendi sohbet serverı.Irc’de en büyük amaç “kanallara” adam çekmekti,bir kanal açardın ve kanalı en çok kişiyle doldurmaya çalışırdın.En büyük yardımcıların ise “inviter” ve “bot programları” olurdu.O zaman da aynı taktik işe yarardı,ne taktiği?Bayan rumuzu kullanıp,“selam #hedehödö kanalındayım canım,ordan konuşalım” denirdi ve muhtemelen salyaları klavyeye akmış olan kişi,o kanala hemen gelirdi,biz de mutlu olurduk,“heyooo en dolu kanal bizim kanal,heyoo” diye.Op istemeye gelenler olurdu,ya da sen op dilenirdin.Op demek şimdinin forumlardaki “moderator” ü demek,yetkin var işte,havaya giriyosun : ) Kanallarda şöyle başlıklar olurdu “#hedehödö kanalına aop ve sop alımı olacaktır,ilgilenenler founder’a başvursun” falan.İlk internet üzerinden tanışmalar burda olmuştu.Kanal toplantıları yapılırdı,gerçek hayatta tanışılırdı.Hey gidi be..

İnternet’in şimdiki halini anlatmama gerek yok,zaten herkes yaşıyor bu teknolojik çağı.Ama o zamandan bu zamana değişmeyen ne olmuş biliyor musun?Telekom’un bize attığı kazık.O zamanda çok paramızı yemişler,şimdi de..Eğer bu yazıyı okurken hatıranda canlanan bir şeyler olduysa,selam sana ey 80’ler kuşağı : ))

Sürçü Lisanlarım ışık hızıyla kaçacak yer arar

8 YORUMLAR

 1. herkesin bilgisayar ve internetle ilgili bi anısı var yanii..Bende interneti ilk aldığımda modeme 100 lira para verdim artı kurulum parası falan bize 200 lira geçmişti hemen hemen düz hesap.İki ay sonra ücretsiz modem kampanyası çıkmıştı bi de kurulum parası yok . KEndimi ne kadar enayi gibi ihissettiğimi anlatamam :).. reklamını falan görüyodum türk telekomun dükkanlarında .SAnki benimle dalga geçmek için asılmış gibi geliyodu.Gerizekalı mal gibi gittin 100 lira bayıldın diye bas bas bağırıyodu sanki o afişler :((

 2. bu gün varya zülale acayip gıcık oldum ben onlarda kaldım o bize gelio afra tafra yapığo bide bize gelme nedeni sevdiği cocugu görmek için adı ömürhan onu gördü oda zülalle bana nbr kzlr iiisiniz dedi zülalde aaaahhhhhhhh yaptı yani asık bunu herkes bilsin

 3. bende lise sondaydım aldıgımızda..erkenden nete girebilmek için son 3 derse girmiodum eve bi geliodum annem “aaa niye geldin sen?” diodu.cevp kesin ve net alelacele kıravat çözülürken cıkıveriodu agzımdan
  “ders boştu!”
  bide okl vardı tabi “erken yat sebla 1 saatin var” gibi komutların ardından herkes yatınca girebilmek adına odamın kapısının arkasına askılık alıp üstüne montumu doolardım.. hani ışıgı görüp de uyanmasınlar diye…ahh bu görmemişliğimin gözü kör olsun..ama yok görmemişlik deildi kardeşim,sonradan görmeydim ben:D:D:D

 4. @nehir senin de maceralar az değilmiş,Medal Of Honor oynamadan ayrı bi olay 😀 kızların net kafede daha oyun oynadığına şahit olamadım.Haa bi keresinde 4 kızla,counterda kapışıp bizi yenmeleri efsaneydi o ayrı..Yememiş içmemiş counter oynamış hatunlar

 5. İnternet ve bilgisayar…Sanırım hayatımın en büyük bölümünü okuldan sonra bunlara harcadım… 4.Sınıftaydım herhalde internet cafe açtığımız zaman şu an lise 1 i bitirdim siz hesabını yapın senesinin..Neyse biz açtık dükkanı Bursanın hareketli bi mahallesinde bi açılış pastası dostlardan biraz çiçek böcek şamata haydi bismillah..İçerde 15 civarı makina..O zaman nerde her evde makina..İnternet sosyete işi hala millet çullandı…1 sene falan geçti ben internete gelen çocukları falan tanıyorum muhabbetim var artık..Tam bilgisayara oturuyorum boş makina olmayınca müşteri var diye beni kaldırıyolar…Tam oyunun sonundayım yada yayılmışım makinama keyif sürüyorum HOP Nehir müsade et abine…Yol alıyoduk tabi..Az ekmeğini yemedik dükkanın günde 200 ciroyu buluyoduk bazen..
  En güzel zamanlarıda ramazanlardı..Ramazanda internet kafelere 24 saat açık kalmak serbestti..Bizim evle dükkan arasında baya bi mesafe var dolmuşla gelip gidiyoruz..Ee daha küçüğüm evde tekte bırakamıyolar…Uzun bi bilgisayar masasının altına sünger atardık orda yatardım canım sıkıldıkça kalkıp medal of honor oynayan abilere katılır multiplayer yapardık…Seneler geçti böyle, dahada geçerdi aslında da Tayyip ağa sağolsun bitirdi mesleği…Zart zurt her boka ceza yazıp, sigara yasağı gibi milletin herşeyine karışmasaydı bide TTNET bu kadar aileleri cezbedip bilgisayar fiyatları bu kadar düşmeseydi vs. vs =)) Sonuçta 8 sene yedik ekmeğini kardeşim oldu internet o olmasaydı ömrümü nerde yerdim bilmiyorum…
  Selametle…

 6. ben de bilgisayarı ilk lise 3 de gördüm sanırım 😀 lakin adam akıllı kullanmaya üniversitede başladım. dakika bir kayıtlar bilgisayar ortamında olacak :S biz dumur, çok şükür yanımda arkadaş var sen gibi birşey bilgisayarla önceleri tanışmış, o bana gösteriyor işte birşeyler. Sonra gerçi sistem çökmüş ve yine el yordamıyla kayıt olmuştuk. İşte biz Anadolu Üniversite sinin ilk bilgisayar ile kayıt olmaya çalışıp sonra akşama kadar bekleyip sonra da el yordamıyla kayıt olan öğrencileriyiz. Şimdi mezun olma yolundayız be ey gidi günler….

 7. ben küçüklüğümden beri elektronik aletlere hastayımdır. elektrikle ilk uğraşmam, elektriklerin gittiği bir vakitte dedemin “bir ampul bir tel bir de pil getirde fener yapalım” demesiyle başladı. çok sihirli gelmişti bana. bunu yapmayı öğrendiğim anda çeşit çeşit boy boy fenerler yapmaya başlamıştım.

  belli bir dönem boyunca sırf pille çalışan aletler üzerine yoğunlaştım. motorlar fenerler, oyuncakları söküp karıştırmalar.

  sonra bilgisayar geldi. 2002 senesi olması lazım. 32 mb ekran kartlı bi poha yaramaz bişi
  ama o zaman çoğu oyunu çalıştırıyordu. Max Payne vardı hiç unutmam. Sağa sola cüney artkın modunda atlardı yavaş çekimde. sonra bana da oyunlar dar geldi. internet istedim
  ekolay’dan aldık rahmetli kemal sunal oynardı reklamlarında.

  fazla giremezdim günde 1 saat girsem bile çok gelirdi. 3-4 sene öyle idare ettik sonunda
  canıma tak etti millet adsl’e geçiyor. msn’de tüm gün online oluyom olum falan diye hava atarlardı. hız da benimkinin 5 katı! 250 kbps’ydi be. bu arada dial up ile nette kalma rekorum 8 saattir bir günde. (o zaman baya bi girmişti)

  nereden nereye bea (nası bitirdim ama) 😀

CEVAPLA

İnsan mısın? *