Zihin Okuma Teknikleri Stan B. Walters

32
12404

Erzurum,Erzincan arası tren yolculuğu sırasında,biriyle tanıştım,öğrenciymiş o da..Ankara Üniversitesi Sosyoloji’de okuyormuş.Tek kullanımlık arkadaşlık misali,tanıyorsun ve bir daha zor görürsün.Soyadı “derdiyok” adını hatırlamıyorum ama soyadına hayran oldum,”derdiyok” ohh ne güzel : ) Belki bir gün google’dan aratır kendi soyadını bu yazıyı bulur,kim bilir.Yolculuk sırasında bu arkadaştan kitap istedim,çıkarttı “Zihin okuma teknikleri” adlı kitabı verdi bana ve hediye etti.Tekrar teşekkürler dostum : )

Stan B. Walters kimdir peki?ABD’de firmalara,sektöre ve yasa uygulayıcı birimlere görüşme ve sorgulama hizmeti ve eğitimleri sunmaktaymış.Savunma Bakanlığı,Göç ve Muhaceret Dairesi,Narkotik Teşkilatı ve Alkol,Tütün ve Ateşli Silahlar Birimi’nin yanı sıra birçok Polis akademisi ve Federal ajansta eğitimler vermekteymiş.Walters aynı zamanda Amerikan Poligraf Birliği üyesiymiş.[Fazla bilgi göz çıkartmaz,Poligraf,Yalan Makinası demek]

Stan B. Walters amca,bize bir yalanı nasıl 7 adımda ortaya çıkarabileceğimizi,iyi iletişim taktiklerini ve nasıl bize yalan söylenemeyeceğini başkalarına hissettirebileceğimizi anlatıyor kitapta.

Kurallar ve Temel ilkeler:

 1. Bir kişinin diğer özel davranışlarını saptamadan önce,değişmez veya normal davranışlarını saptamalısınız.
 2. Kişinin değişmezlerinde meydana gelen bir değişikliği bulmaya çalışın;Yeni bir davranış veya dikkat çekecek şekilde duran veya değişen mevcut davranış.
 3. İnsan iletişimi her biri içten ya da dıştan gelen bir uyarana tepki olan,pek çok sözlü ya da sözsüz davranışın karmaşık etkileşimidir.
 4. Belirli bir konuya verilen tutarlı bir tepki,yalan söylendiğinin göstergesi olabilir.
 5. Becerilerinizi en verimli şekilde kullanabilmek için,konuşmalara peşin hükümsüz yaklaşın.önyargılar ve yanlış yorumlamalarla yapılan incelemeler güvenilir değildir.
 6. Sİz uyaransınız ve bazı davranışlarınızın gözlemlerinizi bozacak şekilde diğer kişinin davranış ve tepkilerini etkileyebilir.
 7. Herhangi bir sonuca varmadan önce,gözlemlerinizi gözden geçirmeniz ve elde ettiğiniz verileri çapraz kontrole tabi tutmanız gerekir.

Tepkisel Davranışlar

 1. Kabullenme:Kabullenme,yalan söylendiğinin kabullenilmesi sonrası gelebiletesi yüksek cümlelerdir.Örnekler;Sınavdan kalmış mı sayılacağım,İşimi kaybetme ihtimalim var mı,Maaşımdan kesecek misiniz,Sırf şunu atlatalım diye suçu üstleniyorum,yalan söyleyip ben yaptım mı dememi istiyorsun? gibi cümleler.
 2. Uzlaşma:Yalan söylemenin daha yumuşak bir biçimidir.Örnek uzlaşma cümleleri;Çok hızlı gitmiyorduk,o kadar hızlı vurmadım.Yalan söylerken dini kullanmak,örnekler;Tanrı şahidim olsun ki,Tanrı adına yemin ederim ki,Babamın mezarı üzerine yemin ederim.Ya da Dini liderlerin,düşünürlerin resimlerini göstermek,dini bir gruptaki yerini göstermek,sizinle veya sizin için dua etmeyi önermek gibi..Kişisel ahlakından bahsetmek,örnek cümleler “ben böyle bir insan değildim,eski bir izci böyle yapmaz,böyle bir şeye tenezzül etmem gibi.
 3. İnkar Etme:Gerçeğin doğrudan reddedilmesidir.Örnekler;Hatırlayamıyorum,hatırladığım kadarıyla,Bana güven,neden yalan söyleyeyim,Yalan söylemek için bir sebebim yok,Sana karşı dürüst olacağım,Bu hatayı çok nadiren yaparım,Temelde bütün olanlar bunlar,Sana garip gelebiliyor olabilir ama..Neden böylesine manyakça bir şey yapayım,İnsan nasıl böyle bir şey yapabilir,Herkes aynısını yapıyordu,Kim olsa aynı şeyi yapardı.

Kitabı kısaca özetlemeye çalıştım,ama kitabı mutlaka okuyun,bir yerlerden edinin.Kitabı okurken çevrenizdekiler aklınıza gelicek ve ne kadar sık yalana maruz kaldığınızı anlayacaksınız.Kitabı okurken ara ara bende şöyle tepkiler oldu içimden “Hay şerefsiz meğer yalan söylemiş,ulan bi de yemin etmişti” gibi..

32 YORUMLAR

 1. Karmaşık ve gereksiz bilimsel teknikler sadece işi rasyonelleştiriyor. Ruhsal enerji hiçbir elektronik makine ile ölçülemez. Bizim tahmin edip ve bildiklerimiz sonuca ulaşmak için keşfettiklerimiz sadece birer enerjididr. bunu anlamak için enrji çekimini bilmek gerekir. kişinin kaşının şeklinden saç tarayışından aksanından yürüyüşünden oturuşundan gözlerinden giyim tarzından yazamadığım daha bir çok etmenlerinden bireyin kimliğini ansiklopedi gibi çıkarmak istiyorsanız HMS TEKNİĞİne başvurun. unutmayın %0 hata içerir.

 2. elektronik olaraktan beynin yaydığı manyetik dalgaları belli bir mesafeden okuyarak düşünce okunabiliyor. türkçe zaten 180 kelime, şaka yapmıyorum gerçek.

 3. ben akıl okuma uzmanıyım.
  öncelikle alışılagelir bir giriş yapmadım.
  kitap okuma kültürünü bir kenara bırakın,kendinizi boşluğa verin.evrene sadece neyi istediğinizi iletin.o istediğinizin ötesni vermez.sadece istediğinizi alırsınız.
  kitaba ancak param yok diyelerde var aranızda,tabi olumsuz tavır gösterenenizde var.önyargılar…
  iyisimi siz kitab vereceğiniz parayla gidin bir fahişeyle yatın.
  türklerin çoğunlukta yaptıkları budur zaten.

 4. ben akıl okuma uzmanıyım.
  öncelikle alışılagelir bir giriş yapmadım.
  kitap okuma kültürünü bir kenara bırakın,kendinizi boşluğa verin.evrene sadeceneyi istediğinizi iletin.o itediğinizin ötesni vermez.sadeceistediğinizi alırsınız.
  kitp acak param yok diyelerde var aranızda,tabi olumsuz tavır gösterenenizde var.önyargılar…
  iyisimi siz kitab vereceğiniz parayla gidin bir fahişeyle yatın.
  türklerin çoğunlukta yaptıkları budur zaten.

 5. Vay arkadaş… ne yetenekli bi milletmişiz yaww… yukarda yazanların nerdeyse yarısı zihin dinliyo, okuyomuş…. arada bununla hava atanlar bile varr… neyse, kitaba diyecek bi sözüm yok, mutlak yazılanların kuşkusuz bi gerçek payı vardır.. en usta yalancıyla bile konuşurken bi insanın gözlerine bakarsanız, o insanın yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz.. hem ne demişler “Gözümün içine baka baka yalan söyledi.” diye bi söz vardır, bilmem hatırladınız mı?.. Birisi eğer yalan söylüyorsa hiç bi açık vermese bile göz bebeklerinin boyutu değişir, yalan söylediğinde…

 6. yha dostlar bnm bu ktabı okmama grk yk ki.bn cddi cddi anliom yln sölüo mu sölemio mu.o sorn dğl de..ama..kantlmk epey zr oluo haaaaa.walla inanlmz drcde fzla ylana mrz kldm ama bnm ylncılar öle bi ylncı ki, yeni ylnlar uydruolar, en mrkz sçlu bn oluom.olmzki böle beaaa.sz bna nasi kntlicami gstrn grsi kly…:)bu styi srf bnn içn tkp etcm.cvp bekliom haaa.((bn oldukça fazla çok cddiim)))………………xd xd xd 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 xd xd xd xd xd xd

 7. ya ne kadar saçma sapan insanlar var okumuyo sunuz tamam ona bir şey demedim bilmediğiniz şey hakkında neden bu kadar olumsuz konuşuyonuz bu olumsuz konuşanların zihnini okumaya çalıştım ama okuyamadım çünkü zihinleri yoktu

 8. ya arkadaşlar bence bu zihin okuma işini Edward Cullen’a bırakıp bu saçma konuyu kapatalım… ya milletin zihnini okuyup özeline karışmaya ne gerek var ki sor söylesin söylemezse özel bişeydir…

 9. şaka gelicek ama duşunceleri okumak duymak gercek şahit oldum desem daha grcek ozaman bişeye konsante olmuştum ıkı arkadaş aralarında konuşuyorlardı zihinsel olarak delirmedim korkmayın ama ne duşunduklerini bende duydum ogunden sonmra bazen insanların ne duşunduklerini duya biliyorum

 10. olum ne geregi war a.q bole seylere kıtabı okuycanda adamın dedıklerını capraz yorumdan gecırcende adam lafını bıtırdıgınde yalancının anasını bacısını ….. de olsun bıtsın :))

 11. burda yazar üçkağıtçılık nasıl yapılır onu anlatmış. yani olay “nasıl karşımdakine belli etmeden yalan söylerim” aslında. kişisel gelişim kitaplarına kanmamak lazım. sihirli birer değnek değil hiçbiri. öyle olsa bir-iki liraya satmazlardı zaten.

 12. yine o kitaplardan biri,kaçın :))burda güzel olan tek şey,hiç tanımadığınız bi insanın size kitap hediye etmesi.kişisel gelişim kitapları hakkında çenemi tutuyorum,yoksa susmak zor olucak :)) çok muzdaribim bu dertten çokkkk…

 13. neden herkes kitapla ilgili sürekli olumsuz yorum yapmış.
  daha okumadan yada bunun doğruluğunu kanıtlamadan traş olduğunu söylüyosunuz.Bizim gibi kitap okumaktan korkan insan topluluğu için zaten çok zor söylenen yalanı tespit etmek.Çünkü kitap okumamak için kendisi bile yalan söyler olmuş öyle bir toplumuz işte biz…

CEVAPLA

İnsan mısın? *