Estonya İzlenimleri

12
9092

Yazı başlığının TRT 1 muhabirlerinin “Gezelim-Görelim,Adım Adım Anadolu” formatlı programlarının başlığı gibi olduğunun farkındayım,biraz klasik oldu,idare ediverin : )

Bugün,yani 8 Kasım 2008 itibari ile,geleli tam 1 ay olmuş Estonya’ya.Çabuk geçti.Bu yazı bir nevi rehber yazısı gibi olacak,daha önceden bir kaç yüzeysel yazı eklemiştim burasıyla ilgili,sonra ziyaretçi istatistiklerine baktığımda “estonya yemekleri,tallinn,estonyada yaşam,estonlar,eston halkı” gibi aramalar sonucu siteme gelmiş ziyaretçiler vardı.Nette de pek bir kaynak yok burasıyla ilgili,belki buraya geleceklerin benim çektiğim sıkıntıları çekmemesine yardımcı olur bu yazı..

ÇEKTiĞiM ve ÇEKECEĞiNiZ SIKINTILAR

 1. Hava..Havanın soğukluğundan muzdarip değilim,hava hep kapalı.Anlamsız bir yorgunluk çöktürüyor insanın üzerine.Türkiye’de alışık değiliz tabi buna,3 gün kapalıysa 4. gün illa ki açar,burada güneşli havaya 3 gün rast geldim henüz.
 2. Zaman sıkıntısı.Ocak ayına yaklaştıkça günler kısalıyor.Tamam Türkiyede de kısalıyor ama burada daha da fazla kısalıyor.Ocak ayında 3 saat gündüz 21 saat geceden bahsediyor diğer Arkadaşlar.
 3. Yemek sorunu çekebilirsin.Estonlar Domuz etini çok seviyorlar,bolca tüketiyorlar,dolayısıyla dışarıda yemek yerken menülere baktığınızda “pork” ve “bacon” kelimelerine dikkat edin,biri domuz eti biri de domuz eti pastırmasıdır.Geniş bir yemek kültürleri yok.Patates,domuz eti ve deniz ürünleri,özellikle Somon ağırlıklı.Eğer canınız Türk işi bir şeyler çekerse,Tallinn de iki Türk Restaruantı var,üçüncüsü de açılıyor,yolda.Tavsiyem Turkish Kebab’tır. 17A otobüsüne binip Estonia durağında indiğinizde,tam karşınızdaki dükkandır.Mekanın sahibi Mehmet Abi,Türklere indirim yapıyor,haberiniz olsun 🙂
 4. Ulaşım; Tallinn de çok iyi bir otobüs tramvay bağlantısı var.Kiosklar’dan ya da otobüs şoföründen bilet alabiliyorsunuz.Eğer öğrenciyseniz Kiosklar’dan aylık kart al.180 EEK,yani 12 Euro’ya sınırsız otobüse binebilirsin.Taksi olayı burada biraz farklı.Taksi şoförleriyle pazarlık yapın,aynı yere 100 EEK’ya da gidebilirsiniz 300EEK’ya da.Pazarlık yapmayı unutma.Taksi şoförleri genellikle Rus ve İngilizce bilmiyor,sabırlı ol,tane tane anlat,muhtemelen anlar 🙂
 5. İnsanlar; Eğer tipik bir Türk’seniz,yani kara kaş,siyah saç ve esmerseniz,İnsanların size dik dik bakmaları garibinize gidebilir.Çünkü burada farklı ırktan insanlar neredeyse yok.Estonlar ve Ruslar var ve her iki ırkta Sarı Saç ve Mavi Göz ikilisinden oluşmakta.Estonların karakterine gelince,öncelikle şunu belirteyim,bunlar 1 aylık izlenimlerim,bir toplum üzerinde yorum yapmak için çok daha fazla zaman gerektiğini bilmekteyim,sadece ilk görüşlerim bunlar.Estonlar çok,çok,çok sakin insanlar.Adamlarda bir dinginlik var anlayamadım.Bu kadar dinginlik biz Türkleri sıkabilir.Ağır hareket ediyorlar,acele etmeden işlerini yapıyorlar.Barışçıllar,geldim geleli daha en ufak olaya şahit olmadım.Adli vakaların neredeyse hepsinin failleri Ruslar imiş burada.Ruslarla Estonlar birbirlerini pek sevmiyorlar.

HOŞUNUZA GİDEBİLECEK ŞEYLER

 1. Sakin bir yer,kimse kimseye karışmıyor,ilişmiyor.Özellikle bayanlar için söylüyorum,gecenin 2’sinde 3’ünde dışarıda istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.
 2. Gece hayatı seven,alkolün dibine vuran biriysen,Old Town denen yerde striptiz kulübünden bilmem ne dans şovlara kadar her bi olay var(mış) (alkolle aram yok,gitmedim)
 3. Eston kızlarının güzelliği; Bana sürekli sorulan sorunun cevabı şudur “Hitler’in isteyipte yapamadığını Estonlar yapmış,güzellik konusunda üstün ırklar” : )) İki teorim var,birincisi Estonlar doğuştan güzel.İkincisi bebek doğar doğmaz şöyle bir bakıyorlar,çirkin olacağına kanaa getirirlerse,cahiliye dönemi Araplarının yaptığı gibi diri diri toprağa gömüyorlar..
 4. Hayat Pahalı Değil; Fiyatlar hemen hemen Türkiyeyle aynı,bazı şeyler çok daha ucuz.Ama paranın her şeyi satın alamayacağı anlar vardır ya hani.İstediğiniz kadar paranız olsun,lezzetli bir şeftali,karpuz,kavun,salatalık yiyemeyeceğinizi garanti edebilirim.Elektronik daha ucuz,Araba fiyatları düşük,99 model bir opel vectra’yı 4500 dolara alabilirsin burada.Benzin fiyatı da litresi 1,95 ytlye denk geliyor.
 5. Gece hayatından bahsettik bir de Cuma namazından bahsedelim.Cami yok Tallinn’de ama Cuma Namazı kılmak istiyorsun.Estonya Müftüsü var,Tatar kendisi ve iyi Türkçe biliyor.Onun ofisinde saat 12’de kılınıyor.Adresini telini isteyen olursa e-posta atsın bana..
 6. Üniversite eğitimini burada almak istiyorsan hiç durma.Özel üniversite fiyatları Türkiyeye nazaran çok ucuz,senelik 5000 ytl’ye Tallinn’de iyi bir eğitim alabilirsin (ingilizce eğitim)

NASIL GELEBiLiRiM?

 1. Vize’ye başvurursan 9 günde Oturum İzni’ne başvurursan 3 ayda cevap veriyorlar.Oturum İzni almak baya bir karın ağrısı,sonunda aldım ama çok çektirdiler.
 2. Buraya gelmek için pek de uçak alternatifi yok.Air Baltic firmasıyla geleceksin,İstanbul-Riga Riga-Tallinn güzergahı var.Bileti önceden alırsan (2 ay evvelinden) 120 Euro’ya gelebilirsin.İstersen Riga’dan Tallinn’e otobüsle 5 saatte de gelebilirsin,etrafı görerekten.

Son olarak,buradaki Türk Büyük Elçiliği Çalışanları çok çok yardımsever,bir sıkıntınız olduğunda,hatta olmasa bile,elçiliğe gidin,kayıt bırakın,Türkiyeyle ilgili etkinliklerden haberiniz olur,çok iyi insanlar.Toplam olarak 100 Türk’ün ancak olduğunu duydum Estonyada.

Bir kaç Fotoğraf Tallinn’den;

Tallinn Estonia Estonya Old Town Old Center
Tallinn Estonia Estonya Old Town Old Center

Son Olarak bir de video;

12 YORUMLAR

 1. bana ulasabılcegın maıl adresımı verdım dostum bende otarafa gelmeyı dusunuyorum????senınl ırtıbata olup bılgı almak ısterım oraya hokey sporuyla ılgılı kamp ve kız arkadas zıyaretı amaclı gelıcem maıl atarsan sevınırım

 2. slm.benim ki pek meraktan değil sewgilim bu ülkede ve tesadüfen okudum bilgi ararken hoş ve izledim ellerine sağlık.yakın zaman da gitmek gibi niyetim var bir hafta için de olsa ama Schengen vize bölgesini bir üyesi gibi yazılar var bazı sayfalarda ürktüm açıkcası çünkü Schengen memeleket insanıma vize verirken tırnak söküyor neredeyse:)bu yada beni işe al tekrar bi tur yapalım patron:)iyi çalışmalar

 3. Benimde Ukrania’ya gitme olasılığım var. Ukrania hakkında bildiğim soğuk hava ve güzel kızları..

  Ne işim varsa artık orda?

  Hayat işte ne yaparsın..!

 4. Gezelim görelim ekibinin eline sağlık, hoş bir yazı olmuş. 🙂

  Dumurluk bir konu: “mum dikip yemek” nedir¿

  “Böyle biryer işte yaf, kapatıyorum!” 🙂 vatan hasreti || sıkılmışlık¿

CEVAPLA

İnsan mısın? *