İcra Takibi Nasıl Yapılır ve İtiraz

222
20475

Bir önceki yazımda İcra Hukukuna genel bir giriş yapmıştım,bu yazıda avukat yardımı alacak maddi olanağı olmayanlar için geçerli bir icra takibinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıcam.

İCRA TAKİBİ NASIL BAŞLAR?

Siz bir alacaklısınız ve alacağınızı icra daireleri eliyle almayı tercih etmişsiniz (illegal yollar beni bağlamaz) : )

İlk yapmanız gereken yetkili icra dairesine yazılı ya da sözlü olarak takip talebinde bulunmanızdır.(İcra İflas Kanunu m.58)

Uygulamada basılı ve hazır olan bir icra takip talebi örneği kullanılmakta. Bu örneği buraya tıklayarak edinebilirsin.

Bu hazır örnekte geçerli bir takip talebinde bulunması gereken şartlar yazılı olduğundan,örneği doldurmak basit ve hataları önleyici.Ancak bu basılı örneği kullanmak gibi bir zorunluluğun yok,dilersen herhangi bir kağıda gerekli sağlık şartlarını yazman ve talebini sunman da yeterli.

Sözlü olarak da takip talebinde bulunabilirsin.Kanun böyle diyor.Kanun böyle diyor da,sözlü olarak takip talebinde bulunabilmiş bir babayiğit varsa seslensin bana.Uygulamada sizin beyanlarınız doğrultusunda basılı örneği dolduracak bir icra müdürü bulma ihtimaliniz,Ay’da yayık ayranı yapan uzaylı koloniler bulunmasıyla aynı ihtimaldir.Bu yüzden sözlü talep işini geçelim : )

Gelelim işin parasal boyutuna.Senin yerine alacağını borçludan alacak olan icra dairesi bu işi bedavaya yapmıyor.Takip talebiyle birlikte gerekli başvuru harcını + binde 5 peşin harcı + talebin doğrultusunda hazırlanacak ödeme emrinin borçluya ulaşabilmesi ve borçlu itiraz ederse,itirazın ulaşması  için gerekli posta giderlerini icra dairesine vermek zorundasın.Posta gideri şu an itibariyle 4,5 TL’lik pul.Uygulamada ödeme emrine itiraz ihtimalinde,itirazın alacaklıya ulaşması için olan posta gideri taleple birlikte alınmamakta,itiraz olursa sonradan alınmakta.

Takip Talebinin Şartları

Peki bu hazır formda yazman gerekenler neler?

  1. Alacaklının kimliği ve adresi.Uygulamada,T.C kimlik numarası yazılması da başlandı.
  2. Borçlunun kimliği ve adresi.Biliniyorsa T.C kimlik numarasının yazılması iyi olur.Ödeme emri,talepte belirtilen adrese tebliğ edilir.
  3. Alacak Tutarı; Alacaklı yani sen,talep ettiğin parayı Türk Lirası ile göstermelisin.Ancak eğer borç yabancı para borcuysa,yabancı paranın Türk Lirası karşılığını ve hangi tarihteki kur üzerinden bunu hesapladığını göstermelisin.Talepte yazacağın alacak tutarını sonradan arttıramaz,ancak azaltabilirsin.Eğer istediğin alacak faizli ise,faizin işlemeye başladığı gün ile işlettiğin faiz oranını takip talebinde göstermelisin.
  4. Senet veya Senet Yoksa Borcun Sebebi : Alacağın bir senede dayanıyorsa,senedin tarihi,eğer var ise numarasını takip talebine yazmalısın.Senedin onaylı örneğini takip talebi ile birlikte borçlu sayısından bir fazla olmak üzere takip talebiyle birlikte sunmalısın.Bu örneklerin biri icra dosyasında kalır,biri ödeme emri ile beraber borçluya tebliğ edilir.(Genel haciz yolunu anlattığımdan,kambiyo senetlerine özgü takip yolundakinden farklı olarak senedin aslını icra dairesine vermen gerekmez) Eğer alacağın bir senede dayanmıyor ise,borcun sebebini basitçe göstermelisin.Örneğin ; mobilya montaj ücreti,kira bedeli,sattığım ikinci el müzik çaları bedeli vs.
  5. Takip yollarından hangisini seçtiğini belirtmelisin.(Yani ilamsız takip mi,kambiyo senetlerine özgü takip mi,ilamlı takip mi gibi)
  6. Takip talebinin altını imzalamalısın,vekilin var ise vekilin imzalamalıdır.

Takip talebin alındıktan,gerekli giderleri ödedikten sonra icra dairesi sana bir makbuz verecek.Bu senin istediğine bağlı değil,verilmesi zorunlu bir makbuz.Bu makbuz sayesinde ileride bir sorun olduğunda,gerekli takip talebinde bulunduğunu,giderleri ödediğini ispatlayabilirsin,bu yüzden kaybetme : )

İcra takibinden vazgeçme durumunda ,borçlunun rızası gerekli değil,vazgeçmenin icra tutanağına geçirilmesi için harç ödenmek zorunda.(Harçlar Kanunu m.23)

Burda kalsın konu,saat 04:18 olmuş,sonraki konuda Ödeme Emrini,Ödeme Emrine İtirazı,Ödeme Emrine İtirazın Kaldırılmasını,Ödeme Emrine İtirazın İptalini anlatırım..Ulan iyice hoca moduna girdim,lan arkadakiler,evladım sessiz olun ahaha : )

 

 

222 YORUMLAR