myNewBanner
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Hukuki

Anasayfa > Hukuk > İcra Takibi Nasıl Yapılır ve İtiraz

İcra Takibi Nasıl Yapılır ve İtiraz
Son Güncellenme : 07 Ara 2009 4:25

Bir önceki yazımda İcra Hukukuna genel bir giriş yapmıştım,bu yazıda avukat yardımı alacak maddi olanağı olmayanlar için geçerli bir icra takibinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıcam.

İCRA TAKİBİ NASIL BAŞLAR?

Siz bir alacaklısınız ve alacağınızı icra daireleri eliyle almayı tercih etmişsiniz (illegal yollar beni bağlamaz) : )

İlk yapmanız gereken yetkili icra dairesine yazılı ya da sözlü olarak takip talebinde bulunmanızdır.(İcra İflas Kanunu m.58)

Uygulamada basılı ve hazır olan bir icra takip talebi örneği kullanılmakta. Bu örneği buraya tıklayarak edinebilirsin.

Bu hazır örnekte geçerli bir takip talebinde bulunması gereken şartlar yazılı olduğundan,örneği doldurmak basit ve hataları önleyici.Ancak bu basılı örneği kullanmak gibi bir zorunluluğun yok,dilersen herhangi bir kağıda gerekli sağlık şartlarını yazman ve talebini sunman da yeterli.

Sözlü olarak da takip talebinde bulunabilirsin.Kanun böyle diyor.Kanun böyle diyor da,sözlü olarak takip talebinde bulunabilmiş bir babayiğit varsa seslensin bana.Uygulamada sizin beyanlarınız doğrultusunda basılı örneği dolduracak bir icra müdürü bulma ihtimaliniz,Ay’da yayık ayranı yapan uzaylı koloniler bulunmasıyla aynı ihtimaldir.Bu yüzden sözlü talep işini geçelim : )

Gelelim işin parasal boyutuna.Senin yerine alacağını borçludan alacak olan icra dairesi bu işi bedavaya yapmıyor.Takip talebiyle birlikte gerekli başvuru harcını + binde 5 peşin harcı + talebin doğrultusunda hazırlanacak ödeme emrinin borçluya ulaşabilmesi ve borçlu itiraz ederse,itirazın ulaşması  için gerekli posta giderlerini icra dairesine vermek zorundasın.Posta gideri şu an itibariyle 4,5 TL’lik pul.Uygulamada ödeme emrine itiraz ihtimalinde,itirazın alacaklıya ulaşması için olan posta gideri taleple birlikte alınmamakta,itiraz olursa sonradan alınmakta.

Takip Talebinin Şartları

Peki bu hazır formda yazman gerekenler neler?

 1. Alacaklının kimliği ve adresi.Uygulamada,T.C kimlik numarası yazılması da başlandı.
 2. Borçlunun kimliği ve adresi.Biliniyorsa T.C kimlik numarasının yazılması iyi olur.Ödeme emri,talepte belirtilen adrese tebliğ edilir.
 3. Alacak Tutarı; Alacaklı yani sen,talep ettiğin parayı Türk Lirası ile göstermelisin.Ancak eğer borç yabancı para borcuysa,yabancı paranın Türk Lirası karşılığını ve hangi tarihteki kur üzerinden bunu hesapladığını göstermelisin.Talepte yazacağın alacak tutarını sonradan arttıramaz,ancak azaltabilirsin.Eğer istediğin alacak faizli ise,faizin işlemeye başladığı gün ile işlettiğin faiz oranını takip talebinde göstermelisin.
 4. Senet veya Senet Yoksa Borcun Sebebi : Alacağın bir senede dayanıyorsa,senedin tarihi,eğer var ise numarasını takip talebine yazmalısın.Senedin onaylı örneğini takip talebi ile birlikte borçlu sayısından bir fazla olmak üzere takip talebiyle birlikte sunmalısın.Bu örneklerin biri icra dosyasında kalır,biri ödeme emri ile beraber borçluya tebliğ edilir.(Genel haciz yolunu anlattığımdan,kambiyo senetlerine özgü takip yolundakinden farklı olarak senedin aslını icra dairesine vermen gerekmez) Eğer alacağın bir senede dayanmıyor ise,borcun sebebini basitçe göstermelisin.Örneğin ; mobilya montaj ücreti,kira bedeli,sattığım ikinci el müzik çaları bedeli vs.
 5. Takip yollarından hangisini seçtiğini belirtmelisin.(Yani ilamsız takip mi,kambiyo senetlerine özgü takip mi,ilamlı takip mi gibi)
 6. Takip talebinin altını imzalamalısın,vekilin var ise vekilin imzalamalıdır.

Takip talebin alındıktan,gerekli giderleri ödedikten sonra icra dairesi sana bir makbuz verecek.Bu senin istediğine bağlı değil,verilmesi zorunlu bir makbuz.Bu makbuz sayesinde ileride bir sorun olduğunda,gerekli takip talebinde bulunduğunu,giderleri ödediğini ispatlayabilirsin,bu yüzden kaybetme : )

İcra takibinden vazgeçme durumunda ,borçlunun rızası gerekli değil,vazgeçmenin icra tutanağına geçirilmesi için harç ödenmek zorunda.(Harçlar Kanunu m.23)

Burda kalsın konu,saat 04:18 olmuş,sonraki konuda Ödeme Emrini,Ödeme Emrine İtirazı,Ödeme Emrine İtirazın Kaldırılmasını,Ödeme Emrine İtirazın İptalini anlatırım..Ulan iyice hoca moduna girdim,lan arkadakiler,evladım sessiz olun ahaha : )

 

 

Yorumlar

Bu Yazıya 28 Yorum Yapılmış

 • seda 25.04.2014 Cum 0:24:57

  Çok acil cevap almam gereken bir konu var .. Senetler icra dairesine verildikten sonra taksitleri duzenli odendiği halde eve avukat gelip haciz yapmaya kalkışırsa ve borcun hepsinin ödenceğini söylediğimizde bu ödemeyi avukatamı yoksa icra dairesinemi yapıyoruz.Avukat senetleri veremiceğini icra daiıresinde oldugunu söyluyor bana pek güvenilir gelmedi .

 • SeDa KyNc 24.04.2014 Per 21:19:32

  Çok acil cevap almam gereken bir konu var .. Senetler icra dairesine verildikten sonra taksitleri duzenli odendiği halde eve avukat gelip haciz yapmaya kalkışırsa ve borcun hepsinin ödenceğini söylediğimizde bu ödemeyi avukatamı yoksa icra dairesinemi yapıyoruz.Avukat senetleri veremiceğini icra daiıresinde oldugunu söyluyor bana pek güvenilir gelmedi .

 • Osman 03.04.2014 Per 10:29:18

  Lütfen Çok Aci l!! Emekli öğretmenim,Kayınbiraderimin eşi iş aramak için yanımızda kaldı,o süreçte işyerleri ikametgah istedikleri için bizde oturuyor gösterdik,iş bulamadı ve memleketine döndü.Şimdi bir borcundan dolayı adres olarak benim eşimle birlikte 8 yıldır kiracı olarak oturduğumuz evin sahibine 01.04.2014 tarihinde ” ihtaratlı” ibaresi bulunan bir belge bırakmışlar.Üç gün içerisinde ödeme yapılmazsa eşyalarımızın muhafaza altına alınacağı yazıyor.02.04.2014 günü nüfusa giderek adres kaydından silinmesi için dilekçe verdim.Ancak bu işlem 15-20 gün sürebilirmiş.Bu süre içinde evime haciz uygulayabilirlermi.Ne yapmam gerekir.Şimdiden teşekkür ederim.

 • hasan meydanoğlu 30.07.2013 Sal 14:47:13

  ACİİLLL
  toki tarafından ihale edilen konut şantiyesinde iş yaptım
  şirket ile sözleşmem var bana düzenli ödeme yapmadığı için işi durdurdum ve buda buna karşılık başka elamanlar getirdi ve benim paramı vermiyor ne yapmalıyım
  ben işi sadece işçilik olarak yapıyorum ssk giderleri iş veren şirkete ait ve işim faturalı degil

 • alper kaya 02.05.2013 Per 22:29:27

  isim benzerliğinden dolayı evime icra müdürü ve memuru geldi daha sonra kimlik bilgilerinin tutmadığını söylediler ve icrayı koyan avukatın ismini vererek konuşup konuyu düzeltmesi gerektiğini söylediler bende avukatı arayıp konuyu anlattım gelen memurlara kimlik bilgilerimi vermiştim onlarda isim benzerliği olduğu konusunda tutanak tuttular ama asıl anlamadığım sadece isim benzerliğinden dolayı böyle bir işlem başlatılır bununla ilgili nereye başvurabilirim nereye şikayet edebilirim

 • Sert_Mert 14.03.2013 Per 12:20:47

  Ağzınıza sağlık… Devamını bekliyoruz.

 • Ugurcan 22.02.2012 Çar 14:05:25

  Opel Astra Kiralık araç kiralamıştım . Araba baskı balata yedi . Arabayı yaptırdım 1.250 TL fiyat karşılığında. Fakat araba 3 gün yattığı için yatma parası istediler. Yanlız Arabanın kiralık araba kaskosu yokmuş . Bende 3 günlük parasını ödemedim.(Ödeyecek durumum yoktu)Elinde Senet Vardı. senet boş senetti bu ilk araba kiraladığımdan dolayı şartları bilmiyordum bana öyle söyledi. bende boş seneti imzaladım büyük bir aptallık yapmışım. Seneti İcra takibine vermiş fakat aldığım aracı değilde başka bir aracı göstermiş. İcra kağıdı geldi evime. Ne yapabilirim ?

 • aziz 04.02.2012 Cts 4:58:42

  2011 yılında alacağım 5000 tl’ye karşılık eve icra gönderdim.İcra sonucunda bazı mallar yediemine gönderildi.Ödememekte israr ediyor.Avukatıma güvenmiyorum.Bana zorluk çıkartıyor.Ne yapmam gerekiyor.Avukatım kendi masrafını alıp beni bertaraf edebilir mi?Bunu nasıl öğrenebilirmiyim?Yeni kanuna göre alacaklıma yeni haciz gönderebilirmiyim.

 • ali 26.08.2011 Cum 16:57:44

  ACİL YARDIM LÜTFEN benim ödenmemiş senetlerim var 6 adet ve icraya verdiler avukat ile görüştüm 4 taksit yap dedim 2 taksit yaparım dedi birincisini hemen istiyorum dedi ve ne kadar olmaz varsa hepsini söyledi bende şu an durumum yok 15 gün musade et dedim hacze gelicem deyip telefonu kapattı ne yapmalıyım soygunmu yapıyım kendimimi öldüreyim veya bu duruma itiraz hakkım varmıdır

 • gemici51 02.05.2011 Pts 13:05:43

  maaş alaamadım işveren yanlıs yapıyor icra takibi yapabilirmiyim ilamsız

 • mücahit 10.01.2011 Pts 10:21:09

  hocam ben yaptığım işin karşılığında 17.000 liralık cirolu senet aldım..snedi tarihi gecti ve para ödenmedi. ben de icraya başvurdum. borçlu itiraz etmedi bu gün yarın gelip hallderim dedi ama gelmedi. en son avukatı sözlü olarak taahüt de bulunacağını söyledi ama teklif ettiği taksitleme kabul edilecek gibi değil. borçluyu da araştrdım ama üzerinde ne araba ne tapu var . ne yapabilirim bu durumda avukatım da pek işin ehli değil. emekli olduktan sonra avukatlğa başlamış eski bir öğretmn ne yapacağımı şaşırdım

 • çare sizde hocam 19.10.2010 Sal 1:04:59

  hocam bugün dahil tam 3 gün kaldı icra takipte ki 7 günlük süreye…

 • çare sizde hocam 19.10.2010 Sal 1:02:22

  hocam; 10.05.2010 da bir buzdolabı sattım ve satarken el yazım ile bir kağıda 500 tl ye sattım ve 2 yıl garantilidir dedim,imzaladım. ben evkurcuyum ve garanti yetkim olmamasına rağmen hata yaptım ve 2. el mala garanti verdim.ancak mal 2 ay sonra arıza yapmış; getir arıza gidereyim dedim,başka mal verelim dedim, ama nafile paramı geri ver diye diretti.7.ayda tüketici haklarına başvurmuş ve tüketici hakları hakem heyeti satıcı firmayı (beni) suçlu bulmuş. malı geri iade almamı ve 500 tl’yi iade etmemi kararlaştırırken, İHTİLAF HALİNDE İLGİLİ MAHKEMELERE 15 GÜN İÇİNDE İTİRAZ edebileceğimi belirtmiş. bende hemen itiraz mahiyetinde TÜKETİCİ SIFATIYLA ASLY. HUK. MAHK. DAVA AÇTIM. ama arkasından 7 gün gaçti ki şimdide alacağa dair icra takip emri geldi.davacıya parasını geri iade etmeyi ve özürlü malı da iadeye getirmesini teklif etsemde kabul etmiyor. daha açtığım dava mahkemede başlamadı ve ne yapmalıyım da icradan kurtulmalıyım. tedbir koydurmak nasıl bi şey? hocam bana uygulaması kolay yol gösterin lütfen.. size çok teşekkür ederiz buradan dert dinlediğiniz ve yardımcı olduğunuz için…soğolun hocam.

 • serhat 06.10.2010 Çar 6:15:16

  borçlu kişi kacıyor ve borcunu ödemıyor benım elımde bana ımzalamıs oldugu ıkı adet acık senet var içra takıbı de baslatıp pesıne dusmek ıstıyorumm..
  bunu en kısa zamanda nasıl yapa bılırım ve hangı yolu tutmalıyım.bu konuda benı aydınlatırsanız sevınırım…

 • İcra Takibi ve İcra Hukuku | Tycoon World – Kodaman Dünya 30.07.2010 Cum 10:26:35

  [...] İcra takibi , karmaşık ve içinden çıkılmaz bir süreç gibi gözükebilir.Ancak icra hukukunun önemli başlıklarından biri olan bu işlemin yürütülmesi günlük hayatın olmazsa olmazlarındandır. Alacağınızı tahsil edemediğinizde, icra daireleri dolayısıyla devlet vasıtasıyla tahsil işlemi gerçekleşir. Bir icra takibinin başlatılması için nelerin gerektiğini bilmek özellikle esnaflar için elzemdir. Tarafımızı gönderilmiş bir ödeme emri elimize geçtiğinde ne yapmalıyız. İmza bize ait olmayabilir ya da borcumuz yoktur. Ne kadar süre içinde ödeme emrine itiraz etmeliyiz, bu itirazı nereye yapmalıyız? Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. ← Falci ahtapot ‘Ispanya’ dedi! İzledim ~ Süpürrr! → [...]

 • İcra İşlemlerinde Avukat Yardımı | İsmail.gen.tr / En Kapsamlı Teknoloji ve Webmaster Blogu ! 30.07.2010 Cum 5:04:12

  [...] karşın, borçlu kişinin de sadece “itiraz ediyorum” beyanıyla icra takibi durur. İcra işlemlerinde avukat yardımı alınması işlemlerin hızlanmasında, sürelerin [...]

 • İcra Takibi ve İcra Hukuku 27.07.2010 Sal 14:21:38

  [...] yolları düzenlemiş bir hukuk dalıdır. Muaccel bir alacağı tahsil edemeyen bir alacaklı icra takibi başlatarak alacağını tahsil için ilk adımı atar. Devamında borçlunun borca itiraz edip [...]

 • tuncer 01.07.2010 Per 6:00:44

  begendim güzl

 • İtirazın İptali ve İtirazın Kaldırılması | borsa dolar euro altın foreks forex hisse senetleri yorumları ve analizleri 21.06.2010 Pts 14:49:55

  [...] kanun değişiklikleri sürekli olarak takip edilmeli, böylece olası hatalar önlenebilir. Bir icra takibi nasıl yapılmalı ? Ne kadar harç bedeli ödenmeli, borçlunun ödeme emrine itiraz etmesi [...]

 • İcra Hukuku ve İcra Takibi « Kilis Haberleri Kilisden.COM 21.06.2010 Pts 13:57:43

  [...] Paranın hayattaki ehemmiyeti sebebiyle, icra hukuku günümüzde çok önem kazanmıştır. İcra takibi nasıl yapılmalıdır? Bir ödeme emri aldığımızda nasıl hareket etmeliyiz? Tüm bu konular, [...]

 • İcra Hukuku ve İtirazlar | Sınırsız bilgi 19.06.2010 Cts 14:40:50

  [...] sebebiyle pek çok kişi, icra işlemleriyle karşı karşıya kalabilmekte.Örneğin bir icra takibi nasıl yapılır? Gerekli bilgiler nelerdir? Hangi icra dairesine başvurulmalı, ne kadar harç [...]

 • İcra Takibi Başlatma | Duwar – Özgün ve Güncel Blog 18.06.2010 Cum 1:11:18

  [...] uğraşmak istemez, ancak başa geldiğinde bu işlemleri yapmaktan başka çare yoktur. Peki bir icra takibi nasıl başlatılır. Borçlunun hangi bilgileri gereklidir? Yatırılacak harçlar ne kadardır? [...]

 • tuketiciforum.net 15.06.2010 Sal 6:57:47

  Pardon,alltaki yazıda borç tarihi austos 2010 değil ağustos 2009 olacaktı,125 tl ödeme yaptığım tarih de kasım 2009 olacak,ama icra takibi için gelen tarih doğru 25 mayıs 2010.

 • tuketiciforum.net 15.06.2010 Sal 6:55:53

  25 ağustos 2010 tarihinde ödemem gereken 300 tl borcun 125 TL sini 20 kasım 2010 tarihinde ödedim ve geri kalanını ödememiştim.mayıs 2010 tarihinde 289 TL icra takipli borç dosyası geldi kurye ile.
  249 Tl asıl borç diyor,40 TL faiz diyor.Senetli almıştım ürünü ve aldığım gün getireceklerdi ama 1 hafta sonra evime getirdiler ve ayroca ürün zarar görmüş şekildeydi,eve kurarken sözlü şikayetçi oldum firmaya,anlattım ürün zarar görmüş taşırken galiba.Sonra firma iflas etmiş agustos ayı içinde ve ben eylülde hem para ödemeye hemde zararlı kısım onarılsın diemeye geldiğimde dediler eski firma ile alakamız yok ama ödeme alabiliyoruz.Huylandım ödeme yapmadım ama yinede kasım ayında 125 ödedim.Dedim eski firmaya ait bana hesap numarası veriniz ödeme yapacağım,vermediler,olmaz dediler bende ödeme yapmadım.Şimdi yüklenici firma icra takibi başlatmış.
  Ben borca itiraz etmek istiyorum,çünkü malı aldığım firma ortada yok ama aynı adresteki yeni firma bize ödeme yapacaksınız diyordu.Kendilerine güvenmedim ödeme yapmadım,çünklü hesap numarası istedim vermediler ödeme yapmak için.Ödemeyi biz alıyoruz diyen kişiye sen burda sigortalı çalışanmısın dedim.hayır dedi.O zaman ödeme yapamam dedim.Çünkü malı aldığım firma iflas edip başka isimlerle mağaza açıp borcu olduğu toptancıları kandırıyor.
  2.si ürünü sağlam ve sorunsuz aldım diye imza atmamıştım.
  Şimdi icra takibine itiraz etsem sonuç ne olur?

 • Ödeme Emri ve Ödeme Emrine İtiraz 08.12.2009 Sal 20:15:13

  [...] yazıda,bir alacaklı olarak nasıl icra takip talebinde bulunabileceğini göstermiştim.Bugün, bir sonraki aşamaya [...]

 • Rmk 08.12.2009 Sal 11:07:24

  hoca iyi anlatmişsin agzina saglik :) hukuki konularda takipcinim bi ara şu ergenekon vasvatasını da anlatsan ne iyi olacak hukuksal sürecteki hukuksuz baskinlari ve delil diye sunulan belgelerin aslının hiçbir yerde olmamasi vs. konularını

 • kalibre 07.12.2009 Pts 23:12:08

  Aga icra takibi başlatmayı anlattığım gibi az sonra ödeme emrina itirazı da anlatıcam.Hem borçlu,hem de alacaklı bakımından anlatıyorum,lütfen ama : )

 • Nightologist 07.12.2009 Pts 23:05:31

  Lan icra deme. Bana vınn bile deme. Hatta bana turkcell deme. Lan bir sene önce kapattığım hatta yavşaklar fatura göndermişler. 3gündür icra işiyle uğraşıyorum. Ulan habersiz fatura göndermişler. Ama basılmadan. Lan gidiyorum turkcell iletişim merkezine ödemeye çalışıyorum fatura yok diyorlar. Oradan avukat der mi kardeşim borç var. Ben der miyim iletişim merkezi yok diyor. Vardı yoktu dedi icra başlayacak. Anasına avradına söve söve nasıl olduysa bir yerden 305kaat parayı gönderdim. Söve söve…
  Hacı siz avukatlar böyle götsünüz diyeceğim olmayacak. Zira avukat babacandı. Dertten anladı. Ama sen böyle var ya anlatıyorsun iki gün sonra millet birbirine icra başlatmasın… :)

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi ÇekebilirE-Posta Aboneliği

E-Posta Adresini Gir:

FeedBurner

Multimedya

/div
Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
trend wp
Kişisel web sitesi Kişisel web sitesi 0,650 saniyede 58 sorgu yapıldı.