İcra Takibi Nasıl Yapılır ve İtiraz

29
24535

Bir önceki yazımda İcra Hukukuna genel bir giriş yapmıştım,bu yazıda avukat yardımı alacak maddi olanağı olmayanlar için geçerli bir icra takibinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıcam.

İCRA TAKİBİ NASIL BAŞLAR?

Siz bir alacaklısınız ve alacağınızı icra daireleri eliyle almayı tercih etmişsiniz (illegal yollar beni bağlamaz) : )

İlk yapmanız gereken yetkili icra dairesine yazılı ya da sözlü olarak takip talebinde bulunmanızdır.(İcra İflas Kanunu m.58)

Uygulamada basılı ve hazır olan bir icra takip talebi örneği kullanılmakta. Bu örneği buraya tıklayarak edinebilirsin.

Bu hazır örnekte geçerli bir takip talebinde bulunması gereken şartlar yazılı olduğundan,örneği doldurmak basit ve hataları önleyici.Ancak bu basılı örneği kullanmak gibi bir zorunluluğun yok,dilersen herhangi bir kağıda gerekli sağlık şartlarını yazman ve talebini sunman da yeterli.

Sözlü olarak da takip talebinde bulunabilirsin.Kanun böyle diyor.Kanun böyle diyor da,sözlü olarak takip talebinde bulunabilmiş bir babayiğit varsa seslensin bana.Uygulamada sizin beyanlarınız doğrultusunda basılı örneği dolduracak bir icra müdürü bulma ihtimaliniz,Ay’da yayık ayranı yapan uzaylı koloniler bulunmasıyla aynı ihtimaldir.Bu yüzden sözlü talep işini geçelim : )

Gelelim işin parasal boyutuna.Senin yerine alacağını borçludan alacak olan icra dairesi bu işi bedavaya yapmıyor.Takip talebiyle birlikte gerekli başvuru harcını + binde 5 peşin harcı + talebin doğrultusunda hazırlanacak ödeme emrinin borçluya ulaşabilmesi ve borçlu itiraz ederse,itirazın ulaşması  için gerekli posta giderlerini icra dairesine vermek zorundasın.Posta gideri şu an itibariyle 4,5 TL’lik pul.Uygulamada ödeme emrine itiraz ihtimalinde,itirazın alacaklıya ulaşması için olan posta gideri taleple birlikte alınmamakta,itiraz olursa sonradan alınmakta.

Takip Talebinin Şartları

Peki bu hazır formda yazman gerekenler neler?

 1. Alacaklının kimliği ve adresi.Uygulamada,T.C kimlik numarası yazılması da başlandı.
 2. Borçlunun kimliği ve adresi.Biliniyorsa T.C kimlik numarasının yazılması iyi olur.Ödeme emri,talepte belirtilen adrese tebliğ edilir.
 3. Alacak Tutarı; Alacaklı yani sen,talep ettiğin parayı Türk Lirası ile göstermelisin.Ancak eğer borç yabancı para borcuysa,yabancı paranın Türk Lirası karşılığını ve hangi tarihteki kur üzerinden bunu hesapladığını göstermelisin.Talepte yazacağın alacak tutarını sonradan arttıramaz,ancak azaltabilirsin.Eğer istediğin alacak faizli ise,faizin işlemeye başladığı gün ile işlettiğin faiz oranını takip talebinde göstermelisin.
 4. Senet veya Senet Yoksa Borcun Sebebi : Alacağın bir senede dayanıyorsa,senedin tarihi,eğer var ise numarasını takip talebine yazmalısın.Senedin onaylı örneğini takip talebi ile birlikte borçlu sayısından bir fazla olmak üzere takip talebiyle birlikte sunmalısın.Bu örneklerin biri icra dosyasında kalır,biri ödeme emri ile beraber borçluya tebliğ edilir.(Genel haciz yolunu anlattığımdan,kambiyo senetlerine özgü takip yolundakinden farklı olarak senedin aslını icra dairesine vermen gerekmez) Eğer alacağın bir senede dayanmıyor ise,borcun sebebini basitçe göstermelisin.Örneğin ; mobilya montaj ücreti,kira bedeli,sattığım ikinci el müzik çaları bedeli vs.
 5. Takip yollarından hangisini seçtiğini belirtmelisin.(Yani ilamsız takip mi,kambiyo senetlerine özgü takip mi,ilamlı takip mi gibi)
 6. Takip talebinin altını imzalamalısın,vekilin var ise vekilin imzalamalıdır.

Takip talebin alındıktan,gerekli giderleri ödedikten sonra icra dairesi sana bir makbuz verecek.Bu senin istediğine bağlı değil,verilmesi zorunlu bir makbuz.Bu makbuz sayesinde ileride bir sorun olduğunda,gerekli takip talebinde bulunduğunu,giderleri ödediğini ispatlayabilirsin,bu yüzden kaybetme : )

İcra takibinden vazgeçme durumunda ,borçlunun rızası gerekli değil,vazgeçmenin icra tutanağına geçirilmesi için harç ödenmek zorunda.(Harçlar Kanunu m.23)

Burda kalsın konu,saat 04:18 olmuş,sonraki konuda Ödeme Emrini,Ödeme Emrine İtirazı,Ödeme Emrine İtirazın Kaldırılmasını,Ödeme Emrine İtirazın İptalini anlatırım..Ulan iyice hoca moduna girdim,lan arkadakiler,evladım sessiz olun ahaha : )

 

 

29 YORUMLAR

 1. slm
  arkadaslar kusura bakmayın ama benım basıma gelen senede kefıl oldum oldugum senet odendı ama senedı sonra verırım deyıp sallamıs ve ıcraya vermıs odeyen kısı magbus almıs ama mahbusta sadece odeme yaptıgı gozukuyor ama kesınlıkle o sahısla senetle alakalı alaveresı yok bu senedın odendını nasıl bır yol ızlerız

 2. Çok acil cevap almam gereken bir konu var .. Senetler icra dairesine verildikten sonra taksitleri duzenli odendiği halde eve avukat gelip haciz yapmaya kalkışırsa ve borcun hepsinin ödenceğini söylediğimizde bu ödemeyi avukatamı yoksa icra dairesinemi yapıyoruz.Avukat senetleri veremiceğini icra daiıresinde oldugunu söyluyor bana pek güvenilir gelmedi .

 3. Çok acil cevap almam gereken bir konu var .. Senetler icra dairesine verildikten sonra taksitleri duzenli odendiği halde eve avukat gelip haciz yapmaya kalkışırsa ve borcun hepsinin ödenceğini söylediğimizde bu ödemeyi avukatamı yoksa icra dairesinemi yapıyoruz.Avukat senetleri veremiceğini icra daiıresinde oldugunu söyluyor bana pek güvenilir gelmedi .

 4. Lütfen Çok Aci l!! Emekli öğretmenim,Kayınbiraderimin eşi iş aramak için yanımızda kaldı,o süreçte işyerleri ikametgah istedikleri için bizde oturuyor gösterdik,iş bulamadı ve memleketine döndü.Şimdi bir borcundan dolayı adres olarak benim eşimle birlikte 8 yıldır kiracı olarak oturduğumuz evin sahibine 01.04.2014 tarihinde ” ihtaratlı” ibaresi bulunan bir belge bırakmışlar.Üç gün içerisinde ödeme yapılmazsa eşyalarımızın muhafaza altına alınacağı yazıyor.02.04.2014 günü nüfusa giderek adres kaydından silinmesi için dilekçe verdim.Ancak bu işlem 15-20 gün sürebilirmiş.Bu süre içinde evime haciz uygulayabilirlermi.Ne yapmam gerekir.Şimdiden teşekkür ederim.

 5. ACİİLLL
  toki tarafından ihale edilen konut şantiyesinde iş yaptım
  şirket ile sözleşmem var bana düzenli ödeme yapmadığı için işi durdurdum ve buda buna karşılık başka elamanlar getirdi ve benim paramı vermiyor ne yapmalıyım
  ben işi sadece işçilik olarak yapıyorum ssk giderleri iş veren şirkete ait ve işim faturalı degil

 6. isim benzerliğinden dolayı evime icra müdürü ve memuru geldi daha sonra kimlik bilgilerinin tutmadığını söylediler ve icrayı koyan avukatın ismini vererek konuşup konuyu düzeltmesi gerektiğini söylediler bende avukatı arayıp konuyu anlattım gelen memurlara kimlik bilgilerimi vermiştim onlarda isim benzerliği olduğu konusunda tutanak tuttular ama asıl anlamadığım sadece isim benzerliğinden dolayı böyle bir işlem başlatılır bununla ilgili nereye başvurabilirim nereye şikayet edebilirim

 7. Opel Astra Kiralık araç kiralamıştım . Araba baskı balata yedi . Arabayı yaptırdım 1.250 TL fiyat karşılığında. Fakat araba 3 gün yattığı için yatma parası istediler. Yanlız Arabanın kiralık araba kaskosu yokmuş . Bende 3 günlük parasını ödemedim.(Ödeyecek durumum yoktu)Elinde Senet Vardı. senet boş senetti bu ilk araba kiraladığımdan dolayı şartları bilmiyordum bana öyle söyledi. bende boş seneti imzaladım büyük bir aptallık yapmışım. Seneti İcra takibine vermiş fakat aldığım aracı değilde başka bir aracı göstermiş. İcra kağıdı geldi evime. Ne yapabilirim ?

 8. 2011 yılında alacağım 5000 tl’ye karşılık eve icra gönderdim.İcra sonucunda bazı mallar yediemine gönderildi.Ödememekte israr ediyor.Avukatıma güvenmiyorum.Bana zorluk çıkartıyor.Ne yapmam gerekiyor.Avukatım kendi masrafını alıp beni bertaraf edebilir mi?Bunu nasıl öğrenebilirmiyim?Yeni kanuna göre alacaklıma yeni haciz gönderebilirmiyim.

 9. ACİL YARDIM LÜTFEN benim ödenmemiş senetlerim var 6 adet ve icraya verdiler avukat ile görüştüm 4 taksit yap dedim 2 taksit yaparım dedi birincisini hemen istiyorum dedi ve ne kadar olmaz varsa hepsini söyledi bende şu an durumum yok 15 gün musade et dedim hacze gelicem deyip telefonu kapattı ne yapmalıyım soygunmu yapıyım kendimimi öldüreyim veya bu duruma itiraz hakkım varmıdır

 10. hocam ben yaptığım işin karşılığında 17.000 liralık cirolu senet aldım..snedi tarihi gecti ve para ödenmedi. ben de icraya başvurdum. borçlu itiraz etmedi bu gün yarın gelip hallderim dedi ama gelmedi. en son avukatı sözlü olarak taahüt de bulunacağını söyledi ama teklif ettiği taksitleme kabul edilecek gibi değil. borçluyu da araştrdım ama üzerinde ne araba ne tapu var . ne yapabilirim bu durumda avukatım da pek işin ehli değil. emekli olduktan sonra avukatlğa başlamış eski bir öğretmn ne yapacağımı şaşırdım

 11. hocam; 10.05.2010 da bir buzdolabı sattım ve satarken el yazım ile bir kağıda 500 tl ye sattım ve 2 yıl garantilidir dedim,imzaladım. ben evkurcuyum ve garanti yetkim olmamasına rağmen hata yaptım ve 2. el mala garanti verdim.ancak mal 2 ay sonra arıza yapmış; getir arıza gidereyim dedim,başka mal verelim dedim, ama nafile paramı geri ver diye diretti.7.ayda tüketici haklarına başvurmuş ve tüketici hakları hakem heyeti satıcı firmayı (beni) suçlu bulmuş. malı geri iade almamı ve 500 tl’yi iade etmemi kararlaştırırken, İHTİLAF HALİNDE İLGİLİ MAHKEMELERE 15 GÜN İÇİNDE İTİRAZ edebileceğimi belirtmiş. bende hemen itiraz mahiyetinde TÜKETİCİ SIFATIYLA ASLY. HUK. MAHK. DAVA AÇTIM. ama arkasından 7 gün gaçti ki şimdide alacağa dair icra takip emri geldi.davacıya parasını geri iade etmeyi ve özürlü malı da iadeye getirmesini teklif etsemde kabul etmiyor. daha açtığım dava mahkemede başlamadı ve ne yapmalıyım da icradan kurtulmalıyım. tedbir koydurmak nasıl bi şey? hocam bana uygulaması kolay yol gösterin lütfen.. size çok teşekkür ederiz buradan dert dinlediğiniz ve yardımcı olduğunuz için…soğolun hocam.

 12. borçlu kişi kacıyor ve borcunu ödemıyor benım elımde bana ımzalamıs oldugu ıkı adet acık senet var içra takıbı de baslatıp pesıne dusmek ıstıyorumm..
  bunu en kısa zamanda nasıl yapa bılırım ve hangı yolu tutmalıyım.bu konuda benı aydınlatırsanız sevınırım…

 13. […] İcra takibi , karmaşık ve içinden çıkılmaz bir süreç gibi gözükebilir.Ancak icra hukukunun önemli başlıklarından biri olan bu işlemin yürütülmesi günlük hayatın olmazsa olmazlarındandır. Alacağınızı tahsil edemediğinizde, icra daireleri dolayısıyla devlet vasıtasıyla tahsil işlemi gerçekleşir. Bir icra takibinin başlatılması için nelerin gerektiğini bilmek özellikle esnaflar için elzemdir. Tarafımızı gönderilmiş bir ödeme emri elimize geçtiğinde ne yapmalıyız. İmza bize ait olmayabilir ya da borcumuz yoktur. Ne kadar süre içinde ödeme emrine itiraz etmeliyiz, bu itirazı nereye yapmalıyız? Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. ← Falci ahtapot ‘Ispanya’ dedi! İzledim ~ Süpürrr! → […]

 14. Pardon,alltaki yazıda borç tarihi austos 2010 değil ağustos 2009 olacaktı,125 tl ödeme yaptığım tarih de kasım 2009 olacak,ama icra takibi için gelen tarih doğru 25 mayıs 2010.

 15. 25 ağustos 2010 tarihinde ödemem gereken 300 tl borcun 125 TL sini 20 kasım 2010 tarihinde ödedim ve geri kalanını ödememiştim.mayıs 2010 tarihinde 289 TL icra takipli borç dosyası geldi kurye ile.
  249 Tl asıl borç diyor,40 TL faiz diyor.Senetli almıştım ürünü ve aldığım gün getireceklerdi ama 1 hafta sonra evime getirdiler ve ayroca ürün zarar görmüş şekildeydi,eve kurarken sözlü şikayetçi oldum firmaya,anlattım ürün zarar görmüş taşırken galiba.Sonra firma iflas etmiş agustos ayı içinde ve ben eylülde hem para ödemeye hemde zararlı kısım onarılsın diemeye geldiğimde dediler eski firma ile alakamız yok ama ödeme alabiliyoruz.Huylandım ödeme yapmadım ama yinede kasım ayında 125 ödedim.Dedim eski firmaya ait bana hesap numarası veriniz ödeme yapacağım,vermediler,olmaz dediler bende ödeme yapmadım.Şimdi yüklenici firma icra takibi başlatmış.
  Ben borca itiraz etmek istiyorum,çünkü malı aldığım firma ortada yok ama aynı adresteki yeni firma bize ödeme yapacaksınız diyordu.Kendilerine güvenmedim ödeme yapmadım,çünklü hesap numarası istedim vermediler ödeme yapmak için.Ödemeyi biz alıyoruz diyen kişiye sen burda sigortalı çalışanmısın dedim.hayır dedi.O zaman ödeme yapamam dedim.Çünkü malı aldığım firma iflas edip başka isimlerle mağaza açıp borcu olduğu toptancıları kandırıyor.
  2.si ürünü sağlam ve sorunsuz aldım diye imza atmamıştım.
  Şimdi icra takibine itiraz etsem sonuç ne olur?

 16. hoca iyi anlatmişsin agzina saglik 🙂 hukuki konularda takipcinim bi ara şu ergenekon vasvatasını da anlatsan ne iyi olacak hukuksal sürecteki hukuksuz baskinlari ve delil diye sunulan belgelerin aslının hiçbir yerde olmamasi vs. konularını

 17. Lan icra deme. Bana vınn bile deme. Hatta bana turkcell deme. Lan bir sene önce kapattığım hatta yavşaklar fatura göndermişler. 3gündür icra işiyle uğraşıyorum. Ulan habersiz fatura göndermişler. Ama basılmadan. Lan gidiyorum turkcell iletişim merkezine ödemeye çalışıyorum fatura yok diyorlar. Oradan avukat der mi kardeşim borç var. Ben der miyim iletişim merkezi yok diyor. Vardı yoktu dedi icra başlayacak. Anasına avradına söve söve nasıl olduysa bir yerden 305kaat parayı gönderdim. Söve söve…
  Hacı siz avukatlar böyle götsünüz diyeceğim olmayacak. Zira avukat babacandı. Dertten anladı. Ama sen böyle var ya anlatıyorsun iki gün sonra millet birbirine icra başlatmasın… 🙂

CEVAPLA

İnsan mısın? *