Nüans Farkı

1
435

Kelimelerinin esiri insan..Çıktı mı ağızdan,ya ağzına tıkarlar,ya hedefi bulur,ya mecalini anlatırsın,ya da mecalin kalmaz..

İyi seçmek gerekirmiş kelimeleri..Ben öğrendim,sen de öğren,öğrenmediysen,öğretirler agacım..

Uygulamalı Örnekler;

 

  1. “Amma salak herif” demek yerine, pek aklı-selim birine benzemiyor denmelidir..
  2. Çirkin kız yoktur,en çirkin kıza bile “şirin bir kız demelisin”
  3. Kimseyi yargılama,müebbet hapisten içeride olan bir cinayet tutuklusuna dahi sorsanız “ben suçsuzum,kader” der..Bu yüzden birine yalan söylüyorsun demek yerine “olayları tam olarak anlatmıyorsun” denmeli..Unutma,aslında kimse yalan söylemez,sadece yorum farkı vardır,tabi..
  4. Devlet dairelerinde işler genelde yavaş işler..Memurlara da işinizi gördürmek için muhtaçsınız..Memura “biraz daha hızlı olur musunuz” yerine, “bugün de burası çok yoğun,çekilir gibi değil” dedikten sonra derdinizi anlatın..
  5. Aracınızı park ettiniz,döndüğünüzde bir trafik polisi,arabanın ön kaputuna ceza makbuzunu koymuş,makbuzu doldurmaya çalışıyor..”Hooop amirim,geldim,bi dakka yaaa” demek yerine,amirim (özellikle amirim,diyin bayılır polisler,kendisine bunun denmesinden) şurada bir işim vardı,yetişemedim,siz de haklısınız tabi” gibi bir girişle,iş halledilir (tecrübeyle sabittir)Unutmayın,makam onda,yetki onda,ters yapmaya gerek yok..

Unutma,bu dünyada,kimse senin derdinle ilgilenmez,istisnaları,babanın oğlu-kızı değilse,anan,baban değilse,dostun değilse..Senin derdinin,maruzatının karşındakini çok da ilgilendirdiğini düşünüyorsan,yanılıyorsun..

Karşı tarafın sıkıntılarına vurgu yaparak,sohbete gir..İnsanlar dertlerinin yüzeysel de olsa dinlenmesinden zevk alırlar..İnsanlar dertlerini anlatacak birilerini hep ararlar,bu hiç görmediği biri de olsa,bir daha hiç görmeyeceği biri de olsa..

1 YORUM

CEVAPLA

İnsan mısın? *