SIRP BOŞNAK’a bunu neden yaptı?

4
1739
katliam,soykırım

TAMAM.. SIRP BOŞNAK’I KATLETTİ ve IRZINA GEÇTİ!
Boşnak da saf kan SIRP’tır.
İyi de, neden düşünmüyorsunuz?
SIRP bunu BOŞNAK’a neden yaptı?

Osmanlı’nın yeniçeri devşirme sistemini biliyorsanız sorunun odak noktası budur. Sırplar bir slav koludur ve oldukça iri ve rekabetçi insanlardır. Ayrıntıları tam hatırlamıyorum ama Osmanlı Sırp ailesinden sanırım en fazla 2 erkek çocuk alıyor/koparıyor ve Sırp anne babanın, Osmanlının çocuklarını Hristiyan öldüren yeniçeri haline getirecekleri için şeref duymaları bekleniyordu.

Bizim tarihçilerimizce Boşnak’ların Sırp olmadıkları çok iddia edilmiştir ama Boşnakların kökenini tartışmak beyhude çabadır çünkü anadilleri Sırpçadır. Bu dile yakın olan Hırvatça, Makedonca yada Slovence değil, diğer Sırplarla aynı dili/lehçeyi konuşurlar. (Örneğin, tarihçi Mustafa İmamoviç Boşnakları, etnik açıdan güney Slav kökenli, dini ve kültürel-politik deneyim açıdan ise güney Slavlardan farklı bir millet olarak tanımlamaktadır.)

Osmanlı’nın “Müslüman olan Sırp’ın çocuğunu devşirmeyeceğiz” fermanından sonra çocuğunu Osmanlı ordusuna vermektense dinini değiştirmeye göze alanlara bizler Bosnalı anlamında Boşnak diyoruz.
Benzer durum Bulgaristan’da da vardır ve o insanlara da Pomak diyoruz.
Sırp, oğullarını kurban etti, hristiyan öldüren savaşçı haline getirilmesine bile göz yumdu ama dinini satmadı.
Bosna’lı Sırp bunun tersini yaptı.. İslamı kabul edip oğullarını kurtardı.
Bu ne biçim kurtarma ise..
(Elbette burada Osmanlı’nın acımasızlığını tartışmaya açmak istemiyorum)
Ben bu kini anlayabiliyorum. Sizin yorumunuz nedir?

4 YORUMLAR

  1. Kin,ayrımcılık,tahammülsüzlük,katliam görmek için Bosna ya da dünyanın sair yerlerine bakmak gerekmiyor,elhamdülillah bu topraklarda bunlardan bolca var.bir yerden düşünmeye başlanmak isteniyorsa Türkmen alevilerin sözde Türk devleti olan osmanlıda neden 2.sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü,şeyhülislamların verdikleri katledilmeleri vaciptir fetvalarından başlanabilir.daha birçok örnek var önümüzde.çözüm ise basit,herkes kendi işine bakıp diğerlerini yargılamaktan vazgeçerse düzelme umudu doğabilir.Ali’yi sevmek alevilikse,bende aleviyim diyerek kin,ayrımcılık bitmez,”tanımlama” hastalığından vazgeçilmeli.boşnaklar içinde bu geçerli.başkalarının gelip, ”siz sırpsınız ha ona göre,aslında hristiyandınız”demeleri bilimsel tahlil değil kendilerince yaşayan bir topluluğa hakarettir.

  2. selamlar,
    Ben hic bir kini anlamak istemiyorum. Ne muslumanin, ne ermeninin, ne yahudinin, ne… Tarih saibelerle dolu bir deniz iken saglikli degerlendirmeler yapmanin cok guc oldugunu dusunuyorum… Nihayetinde supersonik arastirma yontemleriyle bir sonuca varsak bile, kazanimi kin duygusuna dayanak olmamalidir. Hele ki bizim topraklarimizda kimin kini yok ki? Bir birimizi mi yiyelim? Gerci yiyoruz da 🙂
    Sevgiler,
    Gokce

CEVAPLA

İnsan mısın? *