Tavşan Besleyeceklere Tavsiyeler

676
72437

Tavşan amma şirin hayvan di mi?Ben de boncuk boncuk gözlerine aldanıp alıverdim farkında olmadan..Beslemeye başlayalı baya oldu,epey tecrübe edindim..Paylaşıyım senle,önce bi oku,kafana yatarsa sen de besle..

Tavşanımın adı “Maybaş” Sebebi müphem..Tavşanların en büyük özelliği yemeleridir.Habire yer bu,hep yer,doymaz,yer,dünyaları ver,onu da yer!

Sakın şuna aldanmayın “lan ne zaman yemek versem yiyo bu,demek az veriyorum” cıkk yanlış..Ne zaman verseniz gerçekten hep yer,ama sebebi açlık değil,yaradılış gereği böyle.Tavşan hep yer ve ardından dakkasında sıçar,ağız alışkanlığı,dudak tiryakiliği gibi bişi bu.Maybaş en çok marulu,meyvelerden de kirazı sevmekte.Muz verdim yüzüne bakmadı,bilinenin aksine havuçla arası pek iyi değil,ama bu tavşanlarda insan gibi,birinin sevmediğini diğeri sevebiliyor.Deneyerek öğrenirsin..

En büyük sorunları ise sıçmak işemek.Sıçma olayı gene kolay olanı.Efenim tavşan boku,ufacıktır,bi yere bulaşmaz,kurudur,kokmaz.Kolayca halıdan toplayabilirsin.Ammaaa gelelim işeme faslına..

Bu tavşan var ya,su içer,işer,yemek yer işer,seversin,işer,sevmezsin gene işer,zıplar,işer,koşar,işer..İşer ve işer…!

Tavşanı aldığım ilk 2 ay aynı odayı paylaştık,ve eve geldiği ilk 4 gün,itoğlu sadece benim yatağa işedi.Durum aynen şöyle,odada geziniyo,zıplıyo,işemesi gelince,yatağıma çıkıyo,işiyo ve iniyo tekrar..Dedim acaba “anasından ayırdım,intikam mı alıyo şerefsiz” sonra,hayvanlığına verdim,hayvandır dedim,geçtim..Çözümü basit,işediği yeri çamaşır suyuyla silin,kokusunu alamasın bi daha,idrarını sildiğiniz bezi de,asıl işemesini istediği yere bırakın,bu salak hayvan gider oraya işer,bi zaman sonra da alışır..

Hep mi problem bu hayvan peki?Cıkk değil.Şimdi vücut dilinden çıkarımlar yapmanız gerekir,çünkü bu zat-ı şahaneleri ses çıkarmaz efenim,ancak ve ancak çok canı yandığında,ya da çok çok çok sinirlendiğinde “gurk-murk-burk” gibi bi ses çıkarıyo,ha bi de ölürken çığlığı vardır bunun,ama benimki daha atmadı bu çığlığı şükür : )

Eğer tavşan elinizi ayağınızı yalıyorsa bilinki sizi seviyor,beni sev diyor.Eğer arka ayaklarını yere hızla vurup “çıtaaaank” diye bir ses çıkarıyorsa,korkmuştur,gergindir,sinirlidir,tetiktedir..

Burnu sürekli hareket halindedir,sürekli bişiler arıyo sanmayın,o burun hep oynar..

Isırır mı?Daha benim ki ısırmadı,ama ısıranlar varmış.E hayvana kötü davranırsan bi zahmet ısırsın..

Durup duruken zıplayıp anlamsız taklalar ani dönüşler yapıyorsa,bişiyden zehirlenip can çekiştiği manasına gelmez,sevinçten zıplarlar,ha neye seviniyo bu dersen bilmiyorum..

Tavşandan tavşana fark var,benim tavşan tam bir ayak fetişisti efenim,evet evet işin fetiş boyutuna ulaştı artık..Etrafta çıplak ayak görmesin,“yalarım ulan” modunda geziyor evde..Benim ayaklarda 47 numara “dolapta pekmez,yala yala bitmez” hesaabı yalıyor : ))

Immm başka ne bilgisi veriyim,hah buldum,eğlenceli hayvandır,çayını cigaranı al,sadece izle,yaptığı manasız hareketler pek bi neşelendirir insanı..

Bi de efendi hayvandır..Kızarsın mesela,lan it işeme oraya dersin,gıkı çıkmaz,tazılara parçalatırım seni dersin,susar,sineye çeker,öyle de ağırbaşlı : )

Diğer bi büyük derdi de,kemirgendir,daha çok gece aktiftir..Kemirir ne varsa kemirir..Final öncesi benim Ticaret Hukuku notlarından 4 sayfayı afiyetle yemişti.(Senin yüzünden kaldım lan,kesicem seni)

Telefon kablosu,elektrik kablosu,masa kenarı,kıçımın kenarı,onun kenarı bunun kenarı,kenarı olan her şeyi kemirebilir..

Önlem alıp boşa kasmayın,vazgeçiremezsiniz.Zati kemirmesi gerekir,yoksa dişleri fazla uzuyo..3 ayda bi tırnaklarını kestirin,doğal ortamında olmadığı için fazla uzuyo.Kolunu çizebilir.

Ama tüm bunlara rağmen sevimlidir yav,alın alın,bakamıcaksanız almayın,yazıktır

Ha bi de en hızlı üreyen memelidir,boşuna Playboy’un amblemini tavşan yapmamışlar,ola ki bi dişi bi erkek tavşanı,yalnız bıraktınız,“tavşanım şurda otlaya dursun ben bi çişe gidem” dediniz,geldiğinde iş üstünde basmanız muhtemeldir.Pek bi hızlıdırlar..

Aaaa son olarak,ishal olmamasına çok dikkat edin,ölebilirler,sebze ve meyveleri yıkadıktan sonra yaş olarak vermeyin,kurutun öyle verin,baktınız bokunda bi ıslaklık var,dayayın tahılı,tamam mı?

Not: Yorum yazmadan evvel, ssenden önce yazılanları oku, daha evvelden cevaplanmış soruların yayınlanmayacak.

676 YORUMLAR