TENK YU!

0
1082

Yazı, prematüre rumuzlu misafir kaleme aittir.

Muz Cumhuriyeti’ni duymayan kalmamıştır herhalde. Hatta haritada yerini arayanlar, ismiyle müsemma “Muz cenneti mi acaba?” diye düşünen muz severler de olduğu kanaatindeyim. Ben de biraz araştırayım dedim ve bir de ne göreyim; en tepedekilerden en aşağılara kadar herkes bir garip.

Mesela, okuduğum haberlerden birinde vatandaşın biri ülkenin en büyük metropol şehrinin göbeğine kurulan maket Meryem Ana türbesine elinde haçıyla hacı olmaya gelmesin mi? Yine başka bir haberde, Muz Cumhuriyeti başbakanının hac ibadeti için gittiği kilisede vatandaşların papazı unutup başbakana tezahüratlar etmeye başladığını okudum. Ayini yarıda kesmek zorunda kalan papaz neye uğradığını şaşırmış ve Tanrı’ nın evindeki bu soytarılığa bir son vermesi için başbakanın gözünün içine bakmış, ama nafile. Çünkü, başbakan o esnada bu şahane ilginin yüzünde yarattığı tebessümden mütevellit kısılan gözleriyle papazı göremeyecek haldeymiş. Vallahi enteresan ! İlgili haberleri biraz daha karıştırdığımda yine ilginç bir başlıkla karşılaştım. Bu kez de geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanının doğum günü olduğu yazıyordu. Kilise ibadeti sonrası tam aracına binecekken ne görsün sayın Cumhurbaşkanı? Kilisenin önünde toplanan bir grup fanatik çikita “Ameeen, hepi börthdey.” diye bağırıp alkış tutuyorlar. Böyle bir manzara karşısında kim mest olmaz ki? Yine aynı gün, kiliseden malulen emekli edilen bir papaz (ki malulen emekliliğinin nedeninin fazla aklı selimlik olabileceği geldi aklıma haberi okuyunca) “Asıl Noel bu gecedir, çünkü bu gece Sayın Cumhurbaşkanımızın doğduğu gece.” diye  çok şahane, aşırı yaratıcı bir twit atmış. Bundan böyle Muz Cumhuriyeti yeni yıl başlangıç tarihi değişikliğine giderse şaşırmamak gerek.

Araştırdıkça böyle onlarca ilginç başlıklara rastlamak mümkün elbet. Ve son olarak, Muz Cumhuriyeti ile ilgili şöyle bir açıklama çıktı karşıma: “MUZ CUMHURİYETİ, ULUSLAR ARASI POLİTİKADA SİYASİ AÇIDAN İSTİKRARSIZ, EKONOMİK AÇIDAN BİR YA DA BİRKAÇ TARIMSAL ÜRÜNÜN ÜRETİMİNE VE İHRACATINA BAĞIMLI VE GENELLİKLE YOLSUZLUKLARLA İÇİÇE KÜÇÜK BİR SEÇKİNLER GRUBU TARAFINDAN YÖNETİLEN ÜLKELERİ KÜÇÜMSEYİCİ ANLAMDA KULLANILAN SİYASİ TERİM”. Vallahi 14 yıldır çok sevgili hükümet yetkililerimizin de dediği gibi burası Muz Cumhuriyeti değil. İyi ki! Ve şükürler olsun ki; bizim içimizde genetiğiyle oynanmış çikitalardan yok. O zaman hükümet yetkililerimize kocaman bir TENK YU !

CEVAPLA

İnsan mısın? *