TOKİ ve Başarısı,Başarısızlıkları

18
1519

Şüphesiz  TOKİ’yi büyük bir çoğunluk başarılı buluyor.Bir TOKİ evinde yaşamakta olan bendeniz,objektif olarak TOKİ’nin artı ve eksilerini ve AKP’nin TOKİ’ye neden bu kadar önem verdiğini anlatmaya çalışıcam.

TOKİ’nin açılımı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı,Başbakanlığa bağlıydı yamulmuyorsam.Özellikle son 5 yıldır AKP hükümeti zaten yıllardır var olan bu kurumu atağa geçirdi,mantıklı bir seçim yatırımı.

Erzincan’da Aşağı Çarşı mahallesi diye bir yer var.TOKİ buradaki arsayı satın almadan önce bu yerin fotoğrafı şöyleydi; özellikle 92 Erzincan depremindne sonra Ağrı-Iğdır-Kars yöresinden gelen vatandaşlarımız maddi imkansızlıkları nedeniyle burada bir mahalle oluşturmuştu.Evler genelde tek katlı ve kerpiç,maddi imkanları ancak bu yapılara izin verebilmiş.Maddi imkanla suç arasında yakın ilişki olduğu aşikar ve bu sebeple bir dönem bu mahalle suçla anılır olmuş.Aslında şehrin geri kalanında bu şekilde bir mahalle yok ve planlı bir şehir.Şehrin imajına şöyle bir zararı var;bu mahalle tam çevre yolunun kenarında bulunuyor ve şehrin içini bilmeyen sadece geçip gidenlerin kafasında “Ya Erzincan böyle bir yer mi” gibi bir soru kalıyor.TOKİ bu arazileri satın aldı ve 1 sene gibi kısa bir sürede yaklaşık 900 konutun yapımını bitirdi.Çevre düzenlemesini yaptı ve nezih bir yer haline getirdi.Tabi en çok sevinenler de biz,üniversite öğrencileri oldu.Burada,genelde her ilde olan aynı durum var,öğrencinin ev kiralaması zorlu bir süreç.TOKİ sağolsun,ev bulmamız daha kolay oldu.

Şimdi TOKİ’nin yapı kalitesinden bahsediyim.Dıştan bakıldığında eli yüzü düzgün bir bina olarak gözüküyor.Yapı dayanıklılığı hakkında bir de özellikle Erzincan gibi depremle anılan bir kentte olduğumuzdan içimizde şüpheler var.Allah en gecinden versin,ilk depremde kalitesini anlıycaz : )

Efenim TOKİ’de iç işçiliğin sıfır olduğunu net olarak söyleyebilirim.Bunun sebebi bir yıl gibi kısa sürede binanın sözleşme gereği bitirilmesinden kaynaklanan acelecilik midir,yoksa,denetim görevlilerinin işi sallaması mıdır bilmiyorum.İşçilik sıfır,kalitesiz malzeme kullanılmış.Tabi gelir grubu düşük olanlar hedef alındığından malzeme de ona göre oluyor.Bana göre en komik örnek şu;banyoda su bir tarafa giderken banya giderinin olduğu yer kupkuru.Tabi bu durum iki ihtimalle açıklanabilir,birincisi delik yanlış tarafta,ikincisi eğim yanlış hesaplanmış : ) E ustacım,sen nasıl bir ustasın ki “su terazisi” kullanmaktan bile acizsin yahu?Ya sen denetçi?Hiç mi kontrol etmediniz bu işleri?Mutfak dolapları çok kalitesiz,kapı pervazları aynı şekilde.İç boyalar,perde perde.İşçilik ve malzeme kalitesiz yani.Ama şöyle bir önlem düşünmüşler.1 yıl boyunca evle ilgili tüm tamirat ücretsiz olarak karşılanıyor.TOKi tabi tahmin etmiş çok şikayet olacağını böyle bir önlem almış.

İşin bir de siyasi boyutu var.Nedir?Akp’nin akıllı davranması.Şöyle düşün bir;sen bugünkü şartlarda 800 ytl alan bir çalışansın ve bu şartlarda en erken olarak evini 30 senede falan alırsın,ama TOKİ sayesinde uygun şartlarda kira öder gibi ev sahibi oluyorsun.Evine yerleştin ve ister AKP yandaşı ol ya da olma,şöyle bir düşünce olmaz mı sende? “Yahu ben normalde 30 senede anca ev sahibi olurdum,oysa şu anda ev sahibiyim,peki bu hangi hükümet zamanında oldu,hımm AKP zamanında.” ister istemez bu kişide hafif bir minnet duygusu oluşacaktır.

Aslında işin acı tarafı şu,Sosyal Devlet İlkesinin gereği olarak konut yapımının olması aslında normal bir şey,ihmal edilmemesi gerekirdi,AKP hükümeti bu konuya fazlasıyla eğildi ve kendisine oy potansiyeli olarak geri döndü.Umarım iktidara gelen her siyasi parti bu konuya fazlasıyla eğilir.Sonuçta bir çalışanın bir ailenin en büyük gideri her zaman “kira bedeli” olmuştur.Bu yükten,zaten fazlasıyla yükü olan çalışanı kurtarmak gerek.

18 YORUMLAR

 1. tekrar yazıyorumbizim sitemizde hiç sakat insan yok mbu yüzden kaldırımlardada hiç sakat arabalrının çıkacağı yol yok.hep zengin semtlerde
  sakat vatandaşımız çok normaldir ya ayıptır kardeşim şu sitenizle biraz olsun ilgilenin bütün blokların altı su alıyor binalar patır patır dökülüyor.sizde hiçmi allah korkusu yok 10 sene sonra blok başımızaq yıkılacak 3.5 yıldır söyleye söyleye dilimizde hal kalmadı.ne güzel rant kapısını açmışsınız.ekmek nasılsa geliyor.arkadaşım sana verdiğim aidatı kazanmak için sırtımdan kaç ton yük geçiyor haberin varmı
  çocukların doğru düzgün bir otyun sahası bile yok
  güvenlik diyoruz onları neredeyse biz koruyoruz
  2 tane adam 2640 daire nasıl yetişsin kime ne sorsun
  sitenin etrafı açıkbir duvar ördüremiyoru7z
  bizde garip müdüre saldırıyoruz.adam bir günahı yok yiyiciler hep yukarda adam ne yapsın.herşeye tamam diyor.bunları okuyupta cevap yazmazsanız en büyük ayıbı etmiş olursunuz.

 2. kardeşim ben bezirganbahçe konutlarınada iakmet ediyorum sizin burada hertürlü pisliğin içine bulaşmış bir adamınız var buradaki görevi temizlik amiriymiş yaptıklarını anlatayımmı yoksa susayımmı bilemiyorum.ama yeter bu adam burada durduğu sürece bizde namus denilen birşey kalmayacak daha önemlisi milleti katil edecek.nedir kardeşim bu adamın yukarıdan birinden torpili varmış onu buraya gönderen adam burada adam gibi çalışsın diye gönderdi herhalde.bloklarda si….. kadın arasın yada yangın merdivenlerinde otursun diye değil bu işe bir çözüm bulun yoksa bu işin sonu hiç iyi olmayacak biz buradaki evleri ne zorluklarla aladık eğer bizleri birer müşteri zihniyetiyle yönetecekseniz hiç yönetmeyin buranın durumunu sizler bizden daha iyi biliyorsunuz bu işi ya bir bilene yada bir ehline verin çalışanlarınızda huzur etsin bizlerde yeter artık bu sefer dikkate almanızı sizden rica ediyorum.müdrde illallah etmiş ama malesef bu devirde adamı olan yürüyor.nasılsa birgün bizde onu yürütürüz.iş işten geçmeden önleminizi alınız…

 3. HABER VE DUYURULAR › Haber ve Duyurular

  14-07-2009 | TOKİ Boğaziçi Yönetim A.Ş Hissedarı oldu

  T.C Başbakanlık Toplu konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ) geçtiğimiz günlerde yüzde 1’lik hissesini alarak Boğaziçi’nin konut A.Ş nin ortaklarından biri oldu. Bu katılımla birlikte sermaye yapısı değişen Boğaziçi Konut A.Ş’ nin , % 96 sı Kiptaş ,% 1 i T.C Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ) , % 1’i Başakşehir 4.Etap Site yönetimi, % 1 i Pendik Hilal Konutları Site Yönetimi ve kalan % 1 lik hisse Dolayoba Sosyal Konutları Site Yönetiminin oldu.

  < geri

  • Haber ve Duyurular

 4. ıhlamurkent 2. ve 3. etaplarda oturan site sakinleri %90 ı
  site yönetiminden memnun değil bütün yaz boyu sabah akşam olmayan çim suluyorlar bu paralar cebimizden çıkıyor bizle alt gelir gurubuyuz sen ne yüzle boğaziçi yönetimini savunuyorsun 4. etap yönetimine çamur atıyorsun bir yıldır sensör lamba taktılar elektrik giderini düşürdüler sondaj yaptılar su giderini düşürdüler çatılarını tamir ettiler aynı toplanan aidatla bu hizmetlerin yanında aidatı 8 – 9 lira aşağı çektiler ve sulama sistemi oluşturdular
  ellerine sağlık çalışıyorlar bizim halimiz öylemi hiç bir hizmet alamadığımız gibi paralarda şirkete akıyor ama böyle gitmeyecek onlar yolcu biz hancıyız arkadaşım saygılarımla allah’a emanet olun

 5. ayrıca 4 etap yönetimini de gördük karman çorman ettiler ewlerin degeri düştü.ortalık köstebek yuvasına dönmüş her taraf kazılmış.peyzay die bi,şey kalmamış bu mu sizn aldığınız yönetim.bunu bu hale getirmek içn mii yönetimi elinize aldınız.emekli adamların can sıkıntısı deildir siteleri yönetmek.sizlerin yüzünden bizler yani tokiden ve bunu yöneten kişilerden memnun olan kısım siz gibii mantıksız davranan kişler yüzünden mağduruz.gecenlerdee yönetime uğradım orasını kahvehaneye cevirmişler borcumuzu harcımız sormak için gidioruz oraya yaslı bir amcayı oturtmuslar hiç bir seklde cevap alamıoruz.bu mudur yönetim.iste sizler gibi emekli olmus kendine iş arayanlar yüzünden bizlerr mağdur oluyoruz.bu işi yapamıtyorsunuz.hepiniz raund pesindesiniz.kalktınız muhtar olmadınız yönetici olmaya çalısyorsunuz.işiniz gücünüz kalmadımı sizin.

 6. toki ıhlamurkent sakinleri olarak sivil toplum örgütü türü bir şeyler oluşturalım ve el ilanları dağıtarak belirlenen günde site yönetimine karşı ve aidatlara karşı protesto eylemi gerçekleştirebiliriz

 7. yaa kalibre senin hayranın oldum haberin olsun :)bu arada grip oldum kendimi iyi hissetmiyorum 🙁 kib olurmu sanada bulaşmasın mazallah windows açık kalır falan 😀 (ayyyyy iğrenç bir espri yaptım dimi :):):):) )

 8. ya arkadaşlar 15 20 senede ev sahibi oluyorsunuz daha yok şöyle yok böyle dersiniz o zaman girmeyin paranız çoksa gidin villa alın yaaaa gerçek evsizlere bırakın bu evleri başlarını sokacakları evleri olsun toki diyor ki evler kiraya verılemez ama bunu dinleyen yok evsizim diye girmiş dar gelirli arkadaş 125 ytl ödedigi evi 175 200 e kiraya vermiş bu nasıl adalet kardeşim adamın 4. etapta evi var personel konutlarında birde yoksullara yapılan 1+1 lerde evi var bu nasıl iş

 9. değerli ıhlamurkentliler ıhlamurkent sakinleri olarak hepimiz aynıdertten muzdaribiz. evlerimize girerken gaz proje parası diye 150 şer tl ödemek zorunda kaldık oysa aynı bursa hasanağakonutlarında site sakinlerinin tokiye 300 adet faks çekerek bu harç mı haraçmı neyse parayı 70 tl ödemeleri bizlerin 80 tl fazladan para ödediğini gösteriyor. ayrıca ilk aidat öderken 2008 de 195 ytlde çit ve anten parası diye aldıkları paralarında buhizmetler yapılmadan çar çur edildiğini görmekteyiz.bunun için site yönetimi denetçiliğine konutlarda oturan sakinlerimizden kişileri getirerek bunları kontrol altına almamız gerekir.daha doğrusu ıhlamurkenti ıhlamurkantliler yönetmelidir saygılarmla.

 10. ESKİŞEHİR IHLAMURKENT
  Sayın,Ihlamurkent site sakinleri yaklaşık 9_10 aydır kendi evlerimizde oturmaya başladık. yeni ev sahibi olmamızın heyecanıyla boğaz içi yönetim a.ş nin site yönetimini başımızda bulduk. hiç birimizin kendi isteği olmadan biz site sakinlerini toplukonut yaşamına uymalarını sağlayacaz diye bizim isteklerimiz dışında tamamen istanbul büyük şehir belediyesinin yan kuruluşu olan boğaz içi yönetim a.ş nin belirlediği aidatları ödemeye başladık. bu yetmez gibi bir de 193 ytl ödemek zorunda kaldık. ödeyemeyenlerde 20 _ 30 ytl ceza ödemek zorunda kaldı. ken kafalarının estiğince anten dediler eski kabloya bağlayıp gittiler kapıcılar ise istanbuldan ve sayın sakallının hemşerilerinden oluşan bir grup. bizler memnun değiliz ama ne yapalım çöplerimiz zamanında alınmadığı gibi bina temizliğide ona keza bütün bunların ve daha çok şikayetlerizi anlatmak çok uzun çünkü bizlerin birbirlerimizi tanıyacağımız ve toplantı yapabileceğimiz bir lokal veya kahve hane gibi yerimiz yok en kolayı internetten sayfa açıp birbirimizi tanıma ve kendi yönetimimizi de kendi içimizden site sakinlerinden seçerek yeni bir yönetim oluşturarak kendi dertlerimize kendimiz çare olacagını düşünmekteyim.
  zaman: 11:46 0 yorum
  Gönderen kocausta Etiketler: IHLAMURKENTLİLER
  Kaydol: Kayıtlar (Atom) ıhlamurkent

  IHLAMURKENT
  ▼ 2008 (1)
  ▼ Mayıs (1)
  ESKİŞEHİR IHLAMURKENT

 11. ıhlamurkentten rezilkent sorunları hiç bitmiyor mantar daireler su elekrik tesisat kapı pencere döşeme lavabo hepsi şişirilmiş kırık deformeli boya sıva olsunda nasıl olursa olsun olmuş hatta dün akşam benim dairenin suyu çıktı antre lambasından su akmaya başladı komedi gibi ama bize cinnet geçirtecekler sanki bedava ev veriyorlar ilgilenen yok site yönetimi daire içine biz karışmayız diyor ama 2.500 ytl maaş alıyor çünkü atanmış yandaşlar şantiye ne arızası olursa onun ustası izinli oluyor. arızada terbiyesizlik ustanın olduğu zaman oluşmuyor olmaığı zaman oluşuyor çünkü. kombinin sürekli basıncı düşüyor bize kaçağın nerde olduğunu söyleyin diyor şantiyedekiler yakında alt daireninde suyu çıkar. allah bize sabır versin allah akp ve tokinin gazabından korusun bizleri

 12. eskişehir ıhlamurkent tokiden komut aldım almaz olsaydım keşe çok pişmanım. her tarafı sorun elektirik su doğalgaz çöp ulaşım ben deliyim aklı olan tokiye bulaşmaz insanların gözünü nasıl boyayorlar analamadım. hele kimlerin yandaşıysa akp veya tokicilerindir benim değil, site yönecisiymişler on dönüm bostan yan gel yat yöneticiler gelsin 2.500 ytl net maaş garanti aidatlar garanti sorun çıkmaz ama onlar hiç bir sorunla ilgilenmezler.45 gün oldu teslim edileli ve hala doğalgaz yok sorunu yaratanda mütahit firma bir de yalan söylerler esgazda yoğunluk var diye sen kolon projelerini çizdin mi de çamur atıyon esgaza

 13. kirikkale hacibey tokiden ev aldim. bizim evlerimiz tek kelimeyle mukemmel.muteahhit firmamiz eryapi bir kez daha guvenilirligini ve isteki disiplin anlayisini gosterdi.dairemde herhangi bir duzeltme ya da tadilata gitmeme gerek kalmadi. her sey o kadar duzgun ve yerli yerindeki… ustelik muteahhit firmamiz eryapi henuz sozlesmedeki sure bitmeden bu kadar kisa surede tamamladi.ve bu da bizleri cok memnun etti(gectigimiz yil mayista bitmisti daireler. toki bitmis daireleri ancak bu kasim ayinin basinda teslim etti)tokiye ve muteaahit firmaya cok tesekkur ediyorum. tokinin yapacagi konutlardan bir sonraki seferde satin almak isteyen pek cok arkadasim var. bunda yine guzel isciligin payi buyuk sanirim. ilimizde tokinin konut edindirme faaliyetini devam ettirmesini ve bu is icin de ayni firmayi gorevlendirmesini umut ediyoruz. mail gonderen arkadaslar oncekilerden memnun kalmayan arkadaslar gelip kirikkale hacibey tokiyi gorsunler. imkanlari varsa burdan daire alsinlar. bizim yerimiz de cok iyi bir yerde ankara yolu uzerinde. universitenin ve ihtisas hastanesinin dbinde. sehir bu tarafa ilerliyordu zaten. Eminim ki arkadaslarim saglikli yatirim yapmis olacaklar.tekrar tesekkurler

CEVAPLA

İnsan mısın? *