Vize Oturum İzni Pasaport ve Elçilikler

15
1030

Eylül ayından itibaren 5 aylığına yurt dışında okumak gibi bir ihtimalim var.Bunun için Ankara’da bir büyük elçilikten oturum izni alma girişimlerim(iz) oldu..Off anam,o ne prosedürmüş,bu ne yaman iş,bu ne manasız mücadeleymiş be!

Tüm aşamaları yazıyorum,yazıyorum ki,bundan sonra vize-oturum izni alacaklar için bir kolaylık olsun,bizim gibi Ankara’da 1 hafta sürünmeyin..

Eğer bir elçilikten vize-oturum izni almayı kafaya koymuşsanız,önce kendinize şu soruyu sorun “ben sabırlı biri miyim” “ben ne kadar sabırlı biriyim” “eğer beni delirtirlerse cinayet işler miyim?” “tanıdığım iyi bir avukat var mı?” bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre vize alma işlemleriniz uzayabilir,kısabilir,ya da hiç alamazsınız…!

Büyük elçiliğe gidiyorsanız,şunu bilin ki,kendi ülkenizde “it” muamelesi göreceksiniz.Elçilik görevlisi çoğu zaman yüzünüze bile bakmıyacak,sabır sınıyan sorular soracak,“küçük dağları,büyük tepeleri,serin yaylaları,ılık ılık akan dereleri ben yarattım havasında olacak,ibresi 180’e vurmuş bir şekilde biri olacak”

Uluslararası Hukuk gereği elçilik binaları o ülkenin toprağı sayılıyor ya,bunlarda da bir hava bir hava..Benim topraaam burası,aaazının orta yerine de zıçarım,yüzüne de bakmam,kalbini de kırarım diye düşünüyolar sanırım..

Oturum izni almaya çalıştığım ülkeyi burdan açıklamıycam,neme lazım,olur bir de dava açar bunlar bana,cem yılmaz’ın dediği gibi şöyle bir açıklama gelebilir onlardan “tam da ülkemizi istediğimiz noktaya getirmiştik ki,bu talihsiz site ve yazıyla  karşılaştık” 😀

Vize başvuru saatleri sabah 10-12 arası,yalnızca 2 saat,yani bir belgen eksikse,Gaziosmanpaşa’dasın zati,tamamlayıp getiriyim desen olmuyo,yarına kalıyor iş.Ha bir de pazartesi-perşembe arası sadece başvuru..

İlk 2 gün elçilik binasından dahi giremedik.Dışarıda bir kameralı hoparlör var.Elçilik görevlisi ev sahibi,ben apartmanın kapıcısı modunda hoparlörden iletişim kurduk..Emrah efendi,ordan 2 ekmek 1 süt,1 Sabah,bir de Posta gazetesi modunda muamele gördük!Hay Allah belanızı vere tekrardan! (dur ya bela okımıyım,halam ne demişti tam olarak,hahh şey,sevgiyle kalın!!!)

Perşembe son başvuru günüydü,o günde olmadı,kaldı pazartesiye.Dayanamadım,ayrıldım ankaradan,çanakkaleye döndüm.Hırs yaptım,o kadar masraf yaptım,alıcam ulannnn,alıcam,sen mi büyüksün Ankara,ben mi büyüğüm dedim..P.tesi tekrar Ankara’ya gittim,Kızılay’dan taksiye bindim diğer Erasmus arkadaşlarıyla beraber.Emin adımlarla elçiliğe gittik,zilini çaldık elçiliğin,sonra saklandık bi köşeye..Huauhaua tabi ki böyle olmadı,robotik bir ses,efendimm dedi!Hay efendini yiyyim senin dedim içimden,5 günden beri geliyoruz ulan,tanımadın mı sesten eşşşoğlu dedim,tabi gene içimden..Dedim vize için geldik,zaaarttt diye bir sesin sonrası kapı açıldı.İçeri girdik.Belgeleri teslim ettik ve “işte oldu” diyerekten sevinç gösterileriyle elçilikten ayrıldık.Ohşsss

Her ülkeden ülkeye göre istenen belgeler değişebilir ama,çoğu aynı şeyi istiyor.Size bir liste çıkarıyım,kolaylık olsun..

Vize-oturum izni için İstenen Belgeler;

1-İlgili ülkenin web sitesindeki formları dikkatlice doldurun.

2-Arka fonu beyaz fotoğraf çektirin.

3-Elçiliğin istediği vize ücretini yatırın.Genelde Gaziosmanpaşadaki banka şubelerine yatırın diyorlar.

4-Seyahat sağlık sigortası yaptırın.30000 Euro Kapsamlı.Bunu yaptırmanın en kolay yolu da şudur.Ulus’taki Anafartalar İş Bankası şubesi var.Posta Caddesi üzerinde.Hah işte,bankanın ikinci katında Anadolu Sigorta var.Orda Gülşah Hanım vardı sanursam,hemen hallediyorlar 1 saat bile sürmüyor.Sigorta Poliçesinin fotokopisini verin elçiliğe.

5-Eğer kendi geliriniz yoksa,teminat amaçlı,babanızın ananızın maaş bordrosu,ingilizce açıklamalı,eğer esnaf falansa,son 6 aydaki hesap hareketlerini gösteren bir banka cüzdanı.

6-Pasaportunuzun kimlik bilgisi yazan sayfalarının fotokopisi,yani ilk 3 sayfa,bir de en arka sayfa.Her sayfanın altına ad-soyad yazıp,imzalayın.

7-Eğer Erasmus öğrencisiyseniz,size anlaşma yaptığınız üni tarafından gönderilen “Letter of Acceptance” mektubunu ekleyin..

8-En kısa yoldan Gaziosmanpaşa’ya gitmek için,eğer otobüsle AŞTİ’de indiyseniz,hemen Ankaray’a binin,Kızılay’da inin.Güvenpark’ın önünden 112 Gaziosmanpaşa otobüsüne binin,durun hemen binmeyin,Güvenparkta taze sıkılmış portakal suyu alın öyle binin 😀

9-Peygamber sabrı edinin.Nasıl edinirsiniz bilmiyorum.Bunu da Ankara Kocatepe camiinden,Allah’a yalvararak edinebilirsiniz.

10-Fazladan para alın yanınıza,Ankara’da paranın nası gittiğini anlamıyorsunuz.

Liste bu kadar işte..Bu vize başvurusunun size kazandıracağı şeylerin listesini de veriyorum;

1-En önemlisi; Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını anlıyorsunuz.

2-La havle vela kuvvete duasını pek çok kez yaparaktan,itikadlı bir bünyeye sahip oluyorsunuz.

3-Arada 10 cm kalınlığında cam varken,“ulan acaba ben bunu kırabilip bi de görevliye kafa atabilir miyim” gibi çeşitli psikopat eylemler geçiriyorsunuz kafadan!

4-Sabır denen şeyin kelime manasını tam anlamıyla öğreniyorsunuz.

5-Gaziosmanpaşa ve Çankaya’yı iyice tanıyorsunuz.Hayatınızda görmediğiniz kadar yeşil plakalı araç görüyorsunuz.Vay anası herkes çok zengin,bi ben fakirim diye aşşaalık kompleksine kapılıyorsun

Gördüklerim,tecrübelerim bunlar,faydası olur umarım..

Elçiye zeval olmazmış,ama elçiliğe zeval olsa keşke 😀 Kelle isterük kelleeee

15 YORUMLAR

 1. ahahaha Esra orada mı hala ya? Selamlar Esra’ya, çok selamımı söyleyin ahahaha.

  Ekstra para verme, Tr’den gittiğin için checkindeki türk görevliler anlayış gösteriyor. 20kg sınırı vardı 28kg götürdüm bişi demediler. Sorun, oradan buraya gelirken, 1kg ye 18 euro aldılar arkadaştan.

 2. kalibre sonunda su meshur esra yı gördüm görmez olaydım fena gıcık bir hatundu amaa bize cukarmadıgı sorun kalmadı …. bide air balticten karedi kartıyla ucak bileti alınca baggage bölümünde only hanbag yada 1 bag yada 2 bag yazıyor hangisini seciyoruz only hanbag dersek para ödemiyoruz digerlerini secresek 15 euro yada 30 eoru ödüyoz degisyor işte: only hanbag secersek 20 kg bagaja dahil oluyormu yoksa extradan 15 eoru vermekmi gerekiyor:)) bu 20kg muhabeti nedir onunu icin bilet dıdında paramı veriyoz ben only hanbag sectim bişey olurmu::

 3. Euro-Star diye bir otobüs firması var, ben Tallinn’den bilet almıştım, Riga’dan nereden bilet alınır bilmiyorum, ama muhtemelen Riga havaalanında şubeleri vardır,çünkü otobüs Havaalanına kadar getirmişti.

 4. Estonya’dan dönüşte, önce riga’ya otobüsle gidip, rigadan uçakla Tr’ye gelmiştik. Tallinn-Riga arası otobüs 25 TL civarı tutuyordu 2009 başında. Yol da 5 saat falan sürüyor.

 5. kredi kartı borcum baya birikti kalan limit yeterli deil:)))))) ha bide yeni bişey buldum ucakla letonyaya gidip ordan otobüs yada trenle gidersek nasıl olur kusura bakam sanda ba zahmet verdik bu letonya işi kafama yatı sen ne düsünüyon biraz bilgi verirmisin

 6. cok tsk kalibre bende lacivert pasaport var ama snaırım oturum iznini burdan ypıcam elciliğe mesaj attım oyle dediler ne zor işmiş bunlar:(aynen senin dediğin gibi) bide 64 euro istiyorlar ha bua ra ucu s saatleri cok ters ya rigada 12 saat ) bekleyip sabah orda olucaz yada aksam 19.35 tallinde aksam orda olursak herhangi birsey yapamayız varmı bir önerin?? ve air baltic da ucak biletlerini nerden alabiliriz interneten alamıyorum istanbul yada ankarada varmı bildigin bir yer( yazılarının tamamını okudum) yardım edersen cok sevinirim simdiden tesekürler

 7. Ya Gene ingilizce bi sınav yaptılar da,işin kolay kısmı sınavmış meğer,mesele oturum izni almak..Vizeden farklı bi olay,ikamet hakkı veriyor sana..Ve değerlendirme süreci en az 3 ay..
  Askeri okula subay alıyo sanki hergeleler..

 8. Dostum nerdesin¿
  Gel takıl bizim cemaate 🙂 Kolej taraflarındayım ( ama bu ist. e gece gidiyoruz). Şimdi rotamızı Anıt Kabir e doğru çevirdik.
  Vize sürecini bir de sen bana sor. 🙁
  2 – 2.5 aylık bir sürecin sonrasında Amerikan vizesi için gittim, güvenlik soruşturması yedim 🙂 [ Mahsum’ a çıktı, 22 sinde onu yolcu ediyoruz.]
  Bu arada pasaport almak için attığımız taklaları, ds-156 157 158 2019 formlarının sürecini hiç anlatmasam daha iyi… 🙂

  işin en güzel tarafı da o kadar emekten sonra görüşmeyi yaptığın kişinin sana “sorry, security clearer check” demesi!… ( Yanında da kapak olsun der gibi yeşil bir kağıt veriyor)
  Biraz umut var, o yüzden şu anlık onlara saygılarımı gönderiyorum. 😀

  Hadi kalın sağlıcakla…

  Bu arada erasmus için sınavda neler soruldu¿ Amerika olmazsa beni de 1. dönem ( 2008 – 2009 öğretim yılı ) gönderebilirler 🙂

 9. Ankara’da oturuyorum. Malum avrupa ülkelerinden portakal rengi olanına annemi gönderme çalışmalarındaydım geçen sene. Ablam orada, annem de turist olarak gidip 3 ay durup gelecek. Yahu o ne eziyet.. Bir belge istemişler ki anabritannica ansiklopedisi gibi. Hemen çalışmalara başladım. Yok malvarlığı, yok 30000 euro teminatlı sağlık sigortası, yok ot yok çöp.. Belgeler tamamlandı sonra sabahın seher vakti kalk, git konsolosluk önüne dikil. Sonra yabancı filmlerdeki gibi gözlüklü artisler gelsin, kapılar açılsın. İçeri girmeye çalış fakat gireme, sadece başvuruda bulunacak kişi girecekmiş. Yahu annem ne anlar böyle işlerden desem de “içeride yardımcı olurlar beyefendi” dediler, kibarca kovuldum. Arabada oturararak vakit geçirmeye çalıştım. Neyse ki gerçekten içeride yardımcı olmuşlar. Allah sabır versin gideceklere. Oradayken tek düşündüğüm “ulan inşallah bizimkiler de sizi yurtdışında böyle süründürüyordur” oldu.

CEVAPLA

İnsan mısın? *