Bir Tiryakiden Sigarayı Bırakma Süreci

130
82518

Bu yazıyı bir hafta evvel yazacaktım ancak emin olmak istedim bıraktığımdan, yazıyı okurken bir dal sigara içerek göt olmak istemedim. Evet bıraktım.

Sigarayı bırakma yöntemlerini uzmanlardan dinleyebilirsin,Türkiyede her birşeyin uzmanından kâfi sayıda bulunduğundan sigarayı bıraktırma uzmanları da çoktur.

Ancak agacım, günde iki paket Kısa 2000’i içen demiyorum, sömüren birinin ağzından (ki bu ben oluyordum) dinlersen bu süreci, hem benden aldığın gazla bu süreç kolay işler hem de sonucu garanti edebilirim.

Sigarayı Bırakma Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Sigarayı bırakma zamanını tayin ederken, bu zamanı bir olaya, bir şarta bağlama. Yani; Askerlik bitsin bırakıcam, üniversite bitsin bırakıcam, finaller bir geçsin bırakıcam, sayısal çıksın bırakıcam, hergün düzenli sıçmaya başlıyım bırakıcam, şimdi bırakamam kabızlık efkar yapıyor bende, içtikçe içesim geliyor falan. Örnekleri çoğaltmak kolay. Ama agacım, şarta bağlama, yalan olur o istek.
 • Yapman gereken şu; sigarayı bırakıcam,çünkü ömrümün ırzına geçiyor, çünkü zümrüt yeşili balgamlarımdan kurtulmak istiyorum, çünkü göğsümdeki ağrılar “hıkkk” diye öbür tarafa gidecekmişim gibi bir his uyandırmaya başladı bende, çünkü para yetiştiremiyorum ulan.
 • Kendini motive et aga, emin ol bırakmak istediğinden. Çünkü sadece bir anlık gazla, aslında çok istekli olmamana rağmen bırakma teşebbüsünde bulunursan, bıraktıktan iki gün sonra sigara içtiğinde kafanda şöyle bir düşünce olucak: Yahu amma iradesizmişim ben. Bu sebeple tam olarak emin ol ve harekete geç!

Sigarayı Bırakma Sürecinde Yapılması Gerekenler

 • Sigarayı azaltma gibi bir süreç işe yaramaz, en azından bende yaramadı. Bir kerede bıçak gibi kes at. Kararlı olduğunu beynine anlat.
 • Yardımcı ürün kullan. Sigara içtiğin süre boyunca, vücut kendi ürettiği nikotini dışarıdan sigarayla aldığın için ; “Vay pezevenk, parayı buldu nikotini artık dışarıdan alıyor” triplerine girerek doğal nikotin üretimini durduruyor. Bu sebeple artık bağımlı hale geliyorsun. Sigarayı bırakırken yapman gereken, bu küstürdüğün doğal bünyeyi “agacım bak artık elimi sürmüyorum, gözünü seviyim sen üret bu zıkkımı, gerekirse karaciğere takviye olsun diye, ekmek arası enginar bile yiyeceğim ulan” sözleriyle inandırabilmendir.
 • Yardımcı ürün olarak 2 seçenek var; ilki nikotin sakızı, ikincisi nikotin bandı. Nikotin sakızı kullandığımdan ve bana çok yararlı olduğundan sakızdan bahsedeyim.
 • Sakız, bildiğin sakız. Nikotinell diye bir markanınkini kullanıyorum. (kutusunda 24 tane var fiyatı 11TL) Meyvelisi ya da nanelisi mevcut. Sakızın içinde 2mg nikotin var. Sigara krizi başa vurduğunda, bu sakızdan ağzına atıyorsun. Önce normal sakız gibi bir dakika kadar çiğniyorsun, ardından diş etinle yanağın arasına koyuyorsun sakızı. Yanaktan emiyor nikotini vücut. Sakızın tadı gitmeye başlayınca tekrar çiğniyor ve tekrar yanağa koyuyorsun. Bu işlemi tek sakızla 30 dk yapabilirsin.

Sigarayı Bırakma Sürecindeki Püf Noktalar

 • Sigarayı bırakmandan itibaren sadece 3 gün geçtikten sonra anlayacaksın ki, günlük içtiğin 1 paket sigaradan sadece beş tanesini bağımlı olduğundan, geriye kalanları el ve dudak tiryakiliğinden içiyorsun.
 • Günde iki paket içen biri olarak, sigara tiryakilerinin ritüellerini iyi bilirim. Bu ritüeller; yemekten sonra mutlaka bir tane yakmak, çay-kahve-alkol yanında mutlaka sigara içmek, ders başına ya da bir iş başına oturulduğunda mutlaka bir kere yakmak, arkadaşla dertleşirken bir tane yakmak vb. Gün içinde bu ritüeller o kadar çok oluyor ki, nikotin ihtiyacın olmadığın halde, sırf bu alışılagelmişlikler yüzünden bir paketin dibine vurmak işten değil.
 • Peki ne yapmak gerek? İki paket sigaradan bir anda sıfır sigaraya düşmek adamı acayip kasıyor. Nikotin sakızının yanında bir de normal şekersiz falım sakız kullanıyorum. Sigarayı bırakalım derken bu seferde nikotin sakızı bağımlısı olma riski var. İlk hafta günde 6 tane çiğnediğim nikotin sakızını diğer hafta üçe düşürdüm. Normal sakız gerçekten işe yarıyor, maksat ağız boş durmasın.
 • Sigarayı bıraktığını etrafındaki, uzağındaki herkese yay, söyle. Uzun zamandır içen birisi olduğunu bildiklerinden yakın arkadaşların “hassktir lan haftaya başlarsın diyecekler” bu adamı acayip motive ediyor aga. Başlamıycam ulan, görüceksiniz gazı işe yarıyor. Ailenize söylediğinizde ise onların mutluluğu hoşunuza gidecek ; “ahhh yıvrımmm,körpe ciğerlerine yazık oluyodu zaten,tililili” diye sevincekler.

Sigaranın Yararları adlı 31 Mart 2008’de yazdığım bir yazı vardı.Google’da Sigaranın Yararları aramasını yaparsanız ilk safyada 1. ya da 2. sırada çıkar,yani kaynak gösterilen bir akademik çalışma olmuş : )

Bu yazıyı tiryakilik zamanımda yazmıştım, kendim de içtiğimden olsa gerek kendimi rahatlatmak için yazmışım. Ama fikrim değişti, zaten sitenin  “Ne Ayak Birader” bölümünde şöyle birşeyler yazmıştım ilk açtığımda burayı “Bu boktan site belki de her gün sadece benim girip çıkacağım bir site olarak kalacak ama bir nevi sanal günlük, yıllar sonra bakar bakar, ulan ben böyle mi düşünüyormuşum deyip kendime şaşırırım. Fikirler değişir, insanlar değişir, çevre değişir de neden hep gözlüğü taktıran, takan birileri olur?”

Sayın tiryaki yararı olur umarım bir tiryakinin, eski bir tiryakinin tavsiyeleri ve gene umarım ki; bu yazı Sigaranın Yararları yazısı kadar tutulur : )

130 YORUMLAR

 1. Yahu Allen Carr- Sigarayı bırakmanın kolay yoku kitabını okuyun. Ya da Emre Üstünuçar’ın Bırakmak İstiyorum filmini izleyin. Ya da seminerlerine gidin. En güzel ynı size zararlarını fln anlatmıyor. Çok başarılı. Ben 3 hafta önce kurtuldum gitti gayet de kolay oldu

 2. Ben de 17 yaşındayım,yaklaşık 6 aydır arka dişimin üstünde küçük apse çıkıp,2 gün sonra gidiyordu.Bu şekilde sürekli çıkıp sönüyordu ben de doktora gideyim artık dedim 6 ay gitmememin nedeni ise hiç ağrı veren bir durum yoktu.Doktora gittiğimde dişimin çekilmesi gerektiğini öğrendim ve bu apse sigaradan dolayı çıkıyordu.Dişimi çektirmedim,ben o apseden kendim kurtulurum çekmeyin dişimi dedim ve 1 haftadır sigara içmiyorum.Hiç zorlanmadım,çünkü sigaradan daha önemliydi dişimin sağlığı.Apsem oldukça küçüldü ve iyileştiğini hissediyorum.Bırakın bu illeti bi boka yaradığı yok akıllı adam işi değil.

 3. Sabah kalkınca ac karnına içme motorsiklet bin uzun yol yap sürekli gez yuzmeye git sigarayla ilgili hiç birşey yapma görme çay içme gece uyurken içiyormuşun hayir 3 günde vücut unutuyo ama ellerin ariyo canın sıkılıyo basın catliyo öfke yüzde 99 oluyo gunde 10 tl ayda 300 aldigin maas 1600 bunu geç çalıştığın yerde içen arkadaşından istiyon çeşit çeşit laflar ediyo sigara için ezilme … bırakalım bence.. sigara uzatana ben bıraktım 10 gün oldu dicez hem kendimizi motive hem karşınız dakine krize girsek istesek bile demicekmi hani sen bırakmışdin diye gulcek evet bıraktım alcam senden kırcam atcam dicen zorlasan bile vermicek derece getircen icmicem artık arkadaşlar boşu boşuna bi boka faydası yok …

  • Çok gereksiz işe yaramayan bir maddeymiş çok şükür artık cebimi işgal eden bir fazlalık taşımıyorum. Fiziksel ve psikoljik desteğe ihtiyaç yok bu telkinler sadece düşmanı gözünüzde büyütüyor bunlara kulak vermeyin. Tek amacınız içmeden önceki halinize (Bağımlı olmayan) dönmek olsun ve sonunda yaşacağınız gururu düşünün.

 4. Arkadaşlar Merhaba. Bugün Tam 6 Ay oldu bırakalı elektronik sigara yardımıyla bıraktım bende. Yalnız elektronikte bağımlılık yapıyor bir süre sonra lütfen dikkat edin. 28 yaşındayım 12 – 13 seneyi aşkın bir süredir içiyorum ve son 3-4 senedir günde 2 paket içiyordum yeri geldiğinde 3. Paketi açtığım oluyordu ve çok şükür bıraktım. Herşeyden önce yediğiniz yemeğin içtiğiniz suyun tadınl alacaksınız. Yapmanız gereken sadece sabretmek.. Her canınız sigara istediğinde 2-4 dakika arası su için (yavaş yavaş tabi) meyve varsa meyve yeyin yani o bir kaç dakikalık süreyi başka şeylerle atlatın. Şunu bilin ki parasınıda geçtim hiç birşey sağlığımızdan önemli değil. İnşallah biran önce hepiniz bırakırsınız .. Saygılar

  • Elektronik sigarada en riskli kısım kullanılan likittir. Likitte kullanılan base mutlaka laborutuvar sonuçları olan bir base olmalı. En iyisi bu işin yasal denetiminin yapıldığı AB ülkeleri ve ABD menşei likitler kullanmak.

 5. Evet arkadaşlar . Bugün doğum günüm ve son sigaramı birazdan içip tamamen veda edeceğim bu illete. 10 yıldır günde 1 paket içen biri olarak artık yeter diyorum. Allahın izniyle 2018 bana sigarasız bir hayat getirecek. Bırakan herkesi tebrik ediyorum. Bende bırakıyorum. Bıraktım

 6. bu akşam 3.akşam 72 saat dolacak ve cebimde dün ve bugün sigara paketi var yine de 1 tane içmedim.daha önceleri de bırakmıştım.fakat bu sefer çok tiksindim.bu bahsettiğim bende gezen paketi açtım ve iğrenç bir koku geldi.sinirden kıvırdım paketi attım çöpe geri aldım,ya kriz gelirse falan.canım da istiyor ama içmiyorum.o 1 tane içme hatasına sakın düşmeyin derim.beni bugün çok sıkıştırsa da bugün tedbirliyim,muz,tuzlu çekirdek,kabak çekirdeği.eczaneci kabak çekirdeği tavsiye etmişti 🙂 onu da ekledim.ya ben bu paketi bitiriyim son falan derseniz zor iş o,kendinizi kandırmayın.bırakınca 72 saat çok önemli nikotin krizi geliyormuş,birden fazla eczaneye gittim ilacı yok.kabak çekirdeği tavsiye etti işte.tuzlu çekirdek tavsiye ederim.sade soda da ve su alın yanınıza.uykuyu da 19-20:00 arasına çekin derim size birkaç gün

 7. Yarin tertemiz bi sabaha uyanacagim ve sigara surmicem agzima. Pakette son 4-5 tane kalmis bugun gitsem de sigara alsam hesaplari yaparken vazgectim almicam. O kalsin orda oyle saklicam bi yere elimi de surmicem. Oldu ki dayanamadim ictim onlar da bitti gidip yeni paket almicam. Yetti artik biktim kolelikten !!

   • o son 4-5 taneyi acil durum sigarası olarak saklamıcaktın 😀 şuan 4.günümdeyim bıraktım diyebilir miyim bilmiyorum ama deniyorum . Elimde röntgen filmleri doktora sonuç göstermeden önce e artık s.ke s.ke bırakcaz demek zorunda kalmamak için bırakıyorum 21 yaşımda . Tekrar dene 😀 . Ben egoist insanım zora gelipte zorunluluktan bırakmam biliyorum kendimi … İlerde kendimle savaş verirkeen kaybedip ölmemek için (ölsen yine iyi başkalarına muhtaç olmamak için ) bırakıyorum ve her gece bunları düşünerek tekrar başlamamak için adapte ediyorum kendimi. O kadar yazdım deneyin en azından 😀

 8. Güzel kardeşim bir de kurallara uyarak yazsan okuyabilir, faydalanabilirdik deneyimlerinden. Onca emek çöp olmuş sen sempatik olayım derken 🙁

 9. Ben de sigarayi bırakmak isteyenlerden biriyim belki çok uzun süredir sigara içmiyorum 3 yıl oldu 18 yaşındayım sürekli aklımdaydı bırakmak ama bir türlü cesaret edemiyordum üniversite sınavım var yılbaşı geliyor yok doğum günüm yaklaşıyor yok yazın alkolle birlikte tüketirim illa ki diyip erteliyordum durmadan şu iki aydır bırakmaya iki üç kez çalıştım 3 gün sürdü ilk gün ne yapacağımı bilemeyip kendi kendime guluyordum odaklanma problemi yasiyordum etrafındakilere soylemesem yanımda ictiklerinde etkilenicem söylesem yapamazsın diyecekler hevesim kırılacak iki arada bir deredeydim ilk iki üç günden sonra bir rahatlama oldu nefes alisimda özellikle bir şeylerle ilgilendigimde aklıma gelmemeye başladı 3. Gün ama bir türlü kiramiyorum içimdeki hissi acaba kafamda bitiremedim mı diyorum geçen yıl epey hasta olmuştum oksururken kusuyordum sigara kokusu duysam aralıksız öksürük krizi tutuyordu o zaman da nikotin ihtiyacımı gidermek için yarım da olsa sigara içiyordum 7-10 gün arası icmedim sonra düzelmeye başlayınca tekrar başladım keşke o zaman biraksaydim daha kolay olurdu benim için YouTube da allen carr in videosu var onu çok faydalı buldum bırakmak isteyenlerin izlemesini öneririm yarin nikotin sakızı alıp denemeyi düşünüyorum çünkü tek başıma cidden zorlanıyorum ve çok irade sahibi bir insan değilim sanırım ilk bir ayı gecirsem belki çok daha kolay olacak çok faydalı bir yazı olmuş bu arada teşekkürler ayrıca bir tavsiye daha bırakmak isteyenlere quitnow vb programlarla motive olabilirsiniz ve bir kumbara yapıp ne kadar paranizin size kaldığını görebilirsiniz o parayla çok istediğiniz bir tatil ya da kendinize bir ödül alabilirsiniz ben öyle yapmayı planlıyorum herkese sigarasız mutlu ve huzurlu günler

 10. Vay be şu an 18 yaşındayım ve 10 yaşında filan başladım bu lanete belki de daha da düşüktür tam olarak hatırlamıyorum işin garip tarafı nasıl başladığımı filan da bilmiyorum neyse aga ben küçükken annem ev telefonunda babamla konuşurken elindeki sigarayı alır içerdim kadın da beni sevdiğinden bişe diyemezdi babama döver filan diye hiç unutmam aga herkes yeni yetmeyken hiç bilmezken ben ilk okulda tuvaletlerde arkadaşlarımın yanından ayrılıp tek başıma içerdim iyi bişe yaptığım söylenemez ama hayata bir sıfır önde başladığımı düşünüyorum çünkü o yaşlarda kimse bu kadar yürekli olamaz. Neyde aga içiyoruz filan büyüdük işte biraz 13-14 de geldik sigara bulamadığım zaman cinnet geçiriyordum annemden alırdım hep annemle kavga ederdik saklardı içmeyim diye biz ailecek hatta sülalecek bu velete bağımlıyız . Günler ilerliyor dış görünüşüme önem veren bir insanın özelliklede dişlerime oturup düşünüyorum hep nolacak bu nereye kadar devam edecek diye her gece bırakma kararı alıp sabah başlıyorum sinir krizleri geçiriyorum ama artık yeter artık ben bu saatten sonra hiç bi şekilde hiç bir zaman sigara kullanmayı bırak ağzıma bile almayacağım . Dişlerimi seviyorum aga ben ha bide şöyle bi durum var ben yurt dışından elektronik sigara getittirdim onu kullanıyordum likitibitti tekrar başladım şimdi tekrar söyledim o gelsede gelmesede bıraktım hayatımın kritik dönemlerindeyim zaten sigaraymış filan umrumds değil umarım sigarayı bırskmakta başarılı olursunuz.

 11. ya işte kader..bende buguün bir karar aldım ve bıraktım..Hayatımda aldığım ilk gerçek bir karar olcak inşllah bu arada..31 yaşındayım..Bu yaşın böyle olmadığını kanıtlıcam dermişiiimmm… 🙂 Kader diyordum sitenin ellerine sağlık..Mükemmel insanlar hala var…Herkese teşekkürler

 12. bende bir tavsiyede bulunayım,.. sigarayı bırakmak istediğiniz tarihi seçin mesela 1 ocak diyelim, 1 ocak gelene kadar her gün sigarayı bırakmak istediginizi, bunun artık gerekli oldugunu, yoksa ilerleyen süreçte belki hemen koah yada akciğer kanseri olmayacagınızı fakat illaki astımla genç yaşta karşı karşıye gelebileceginizi, ciğerleriniz yüzünden eskisi gibi merdiven çıkamayacagınızı büyük ölçüde vücudunuzda performans kaybetmiş oldugunuzu ve dahada kaybedeceginizi düşünün, 31 aralıkta tüm insanlar sizin için geri sayım yapsınlar,.. işte bunun adı bıçak gibi kesip atmaktır.. bağımlı değil bağımsız olmayı tercih edin, eğer dikkat ederseniz ve Allah ta nasip ederse bırakabilirsiniz.. bu yola giren herkese başarılar dilerim….

 13. Vay be diyerek okudum çoğu yorumu ben 23 yaşımdayım ve 18 yaşımda sigaraya başladım bi kaç kez bırakmayı denedim ama arkadaş çevresi yüzünden olmadı bu sefer kesin kararliyim hepinizin yaptığı yorumlar için teşekkür ediyorum daha gencim ve bırakıcam allahın izniyle kesin kararliyım

 14. 4 gundur ben de icmemeye calisiyorum fakat acayip bi uyku halim var inanin calisamiyorum cevremde ki sesler beynimde karisiyor ama sigara icmek istemiyorum canim cok nadir cekiyo 5 dk sonra kriz bitiyor sigaradan mi kaynaklaniyo diye gunde 3 kez ictim ve evet sigaradan kaynaklaniyo 5 saat icmedikten sonra beynim donmeye basliyor bu durum cok rahatsiz etti cok ilginc sigara icmeyi hic istemiyorum kafam da bitirmisim gidip uykum acilsin diye zorla iciyorum yarisina zor geliyorum tiksinc geliyor fakat icmeden de ayakta duramiyorum iki gun tamamen evde kalip hic bi isim olmasa surekli uyusam 48 saat sonrasi altatirmiyim bu durumu diyorum cok komik ya tiksindigim ve insanlarin icmeyince krizlere girdigi seyi uykum acilsin diye iciyorum igrene igrene bu arada 15 yillik severek icerdim kendisini gunde bir paketi gecerdi varmi acaba benim gibisi 😀

  • uykun oluyor çünkü nasılki gidip orman gezisi yapsak eve gelince çok iyi uyku çekeriz buda öyle birşey oksijen almaya başlıyoruz çünkü..tebriklerr ve 3 gün sonra geçecek..

 15. Usta sabahları uyandığımda ağzımın içinde bok gibi bir tat ve ölü fare gibi bir koku oluyor ve sırf bu yüzden sigarayı bırakmak istiyorum ve günde 3 paket içen bir insanım daha doğrusu geçmişteki spor günlerime geri dönmek istediğim için sigarayı bırakmak istiyorum.Bıraktım 1 hafta içmedim ve hayatın çok güzel olduğunun farkına vardım fakat piç arkadaşlarım yanımda içip dumanı yüzüme üfleyince tekrardan dayanamayıp 1 tane yaktım ve paket aldım.

 16. sayın arkadaşlar, sigarayı bırakman en cesaret gerektirici bir şey. mutlaka cesur olmanız gerekiyor. bir de benim gibi daha önce yaşadığımda bir taneden bir şey olmaz deyip emek verip bir tane bile sigara içmeyiniz. bir anda kendinizi en başta buluyorsunuz. özellikle son bir kaç gündür çok acı çekiyorum. anlatamam. yani tekrar başlama noktasına gelip gitmekteyim. ancak burdaki yazıları da okuyunca inanın sadece ben değilmişim. herkez bu durumda . sonuç olarak özellikle sigarayı bırakmış olan arkadaşlara sesleniyorum. sakın tekrar başlamayın. emek verdiğiniz emek harcadığınız , birde etrafınıza böbürlenerek sigara bıraktığınızı anlattıktan sonra tekrar başlamanış şahsınız için de iyi olmayacaktır. tüm arkadaşlara başarılar. kolay gelsin .

 17. Herkese merhaba,
  Tecrübelerimi 2 başlık altında aşağıda paylaşıyorum.
  1-Tiryakiyim
  Üniversite yıllarında tam olarak tiryakisi olduğum,yaklaşık 17 yıl aralıksız,son 4 5 yılda 2 paket içmeye başlamıştım.Benim için sigara arabaya binince,arabadan inince,eve gelince,her hangi bir mekan değişikliğinde içilirdi.
  2-Ne oldu bana?
  Öncelikle şu bir gerçek daha sağlıklı hissediyorum.Akşam uyurken ki hırıltılarım ve öksürüklerim neredeyse bitti.Sabah daha dinç kalkıyorum.Sigarayı bıraktığımı bilmeyen arkadaşlarım beni gördüklerinde ne oldu sana gençleşmişsin diyorlar.Bir çoğu zaten bıraktığıma inanmıyor 🙂 .Daha önceleri de 4 5 defa bıraktım ama Max.13 gün :).Bu defa farklı hissediyorum,biraz daha kararlıyım galiba ve birdaha başlamaya niyetim yok ,herşeyden önce o ilk 15 gün ü bir ben bilirim ve tekrar o günlere dönmek istemiyorum.Bugünlerde aklım 4 veya 5 defa nöbet geçiriyorum ama onuda su içerek çok kolay atlatıyorum.Hergün daha da az aklıma geldiği kesin.ilk 20 gün kendimi rahatlatmak için hergün internette bloglar,çeşitli sigara ile alakalı yazılar okurdum.Şimdi bunu bile yapmam azaldı.Bıraktığım günü saymayalı bayağı olmuştu,taki bu yazıyı yazana kadar hesaplama mıştım.Ez cümle iyi gidiyorum şimdilik.
  Tavsiyem:
  Günde 30 dk lık yürüyüş yapmak
  Su içmek

  Hepinize kolay gelsin.

 18. sigara illetini bırakalı 9 ay oluyor nerdeyse..çok iyiyim bazı günler hiç aklıma gelmemesi şaşırtıyor beni.25 seneden fazla mütemadiyen içtim o mereti.ama geçtiğimiz kasım da gögsümde bir agrı ile dr a gittiğimde üç buçuk atıyordum korkudan.tetkitler yapıldı ve sonuçta zatürre olmuşsun dedi dr.ve ben derin bir ohh çektim.ve o gün bıraktım sigarayı.bunun bana bir ikaz olduğunu ve bana dr. kanser deseydi bırakmam için artık çok geç olacaktı diye düşünüp kendime telkinde bulundum.çok mutluyum krndimlr nr kadar gurur duysam azdır değil mi ama:))

 19. merhaba arkadaşlar öncelikle hepimizin allah yardımcısı olmasını dilerim. ben yaklaşık 4 5 yıldır sigara kullanıcısıyım yeri geldi günde 2 paketide gördüm. ama gün geçtikçe sigaradan soğumama sebepler arttı evde balkonda duran üstü kapalı ne kadar yıkansada kokusu çıkmayan içi simsiyah kül tablası, çalışırken nefes alamıyorum tıkanıyorum kalıyorum biryerde vs. vs. dün akşam birdenbire sigarayı bırakmayı düşündüm. 3 ay önce 3 hafta kadar bırakmıştım ve tekrar başlamama sebep arkadaşların uzattığı o 1 dal sigara olmuştu. sizlere tavsiyem sigara içen bir sevdiğinizle birlikte bırakmanız onura gazlayın bırakması için bbırakma döneminde çok iyi etkisi oluyor. ramazan ayındayız oruç tutuyorum 4. günüm gündüz hiç aklıma gelmiyor iftardan sonra 1 dal içiyorum ve bu benim için sigarayı bırakmaya güzel bir fırsat olacak yanımda sigara içen insanlar oluyor akşama kadar kokusu iğrenç geldi artık o insanların. ben sigarayı bırakacağım geceden beri içmiyorum canımda istemiyor. ailemde bu konuda arkamda ben kendimden eminim bu sefer bırakıyorum bu zehiri.

 20. Öncelikle bu yazdıklarımı okkuyorsanız büyük ihtimal sizde sigara bırakmayı düşünüyorsunuz yada sigara bıraktınız canınız istiyor ve kafanızı rahatlatmak istiyorsunuz.Şimdi uzun süre sigara kullanmıs biri olarak ve sigarayı bırakmıs biri olarak size tecrübelermi paylasmak istiyorum.Sigarayı bırakanların içinde hep bir boşluk var değil mi? İçmedim diye kendini ot gibi sanan var.Arastırmalara göre nikotin bagımlıgı yüzde 10 geriye kalan ise beyin yıkamadır.Yani beyin yıkama bizim çevremizde yanlıs bildiğimiz şeylerdir Onlar nelerdir bri kaç sayayım sigara içmessem strese girerim sigara içmessem kontsantre olamam sigara içmessem sorunumu çözemem vs vs bunları say say bitmez.Ne ilaç ne sakız nede sigarasız daha mutluyum artık kokmucam sürekli içiçek yer aramıcam artık öksürmücem dişlerim sararmıcak içenlerin ortamında olmucam yemek sonrası sgara aramıcak gözlerim diye kendinizi avutursanız sigaratyı bırakırsanız.He birde sunu sölim sigarayı keyif için içip bırakanlar sigara bırakınca kilo alırım diye düşünenlerde var.Sen sigarayı bırakıyorsun onun boşlugunu abur cuburla doldurmaya calısırsan elbette kilo alırsın.Evet zor sürekli aklınızda ama sunuda unutmayın sigarayı unutmaya calısmayın bir şey unutmaya calırsanız o sürekli aklınıza gelir .Sigara aklınıza gelince iyki kurtulmusum bundan kendinizi ödüllendirin.Umarım bende yardımcı olmusumdur.Zamanında hava olsun diye basladık ve arkası geldi.Unutmayın bahane yok kararınızı verin bir tane diye bir şeyde yok.Hepinizin Allah yardımcısı olsun.

 21. Arkadaslar bende birakmaya karar verdim 6 saattir icmiyorum ve kendime guveniyrm icmiycem hergun ne oldugunu ne bittigini yazicam buraya

 22. ben 4 yıldır sıgara ıcıyorum 19 yaşındayım sıgaraya başlama sebebım çevremdeki herkesin içmesiydi yaklaşık 20 gündür içmiyorum sıgarayı bırakmayı hiç düşünmemiştim ama keçiörende sanatoryum hastanesine gittim bi yakınımız koa hastasıydı oraya gittiğimde yatanların çoğu sıgaradan yatıyordu acıverici bi durumdu sonumuzu genç yaşta görmek ben gene içiyodum onları görmeme ramen birgün çalışıyorum saate baktım 12 olmuş pakede baktım yarım olmuş günde 1 paketten baktım 2ye gidecek sıgarayı komple kesdım birden yarım pakedım vardı kış günü kaşemın cebıne koydum 2 gün orda durdu 2 gün sonra evdekilere verdim sıgara dişimi fırçalasamda içtikten sonra kötü bir koku bırakıyor ciğerlerim çürümüş gibi kokuyordu şimdi mutluyum sıgarayı bırakınca insanlarla asosyalsen sosyalleşiyorsun daha rahat konuşuyorsun sıgara içmediğin için tedirgin dilsin karşındaki kişinin koku hissetmesı mümkün dil bide hoşuma giden tek şey bakkala çikolata almaya gittiğim zaman bakkalda sıgara yakan kızlar varya yüzümü ekşiterek bakınca bozuluyolar çok hoşuma gidiyo oyuzden ıcmem =))

 23. Sigarayi birakali yaklasik 3 ay oldu. Sacma buldugum bir durum su ki; aklima hic gelmiyor bazen gunlerce bazen saatlerce , bazen bir geliyor cikmiyor. Aslinda kafamini beynimin icinde biseylerin savastigini hissedebiliyorum. Noronlar birbirlerine giriyor galiba. O diyor iceceksin o diyor icmeyeceksin. Iyi bir yontem olarak bu zor zamanlarda hep kendimi motive edecek biseyler bulup kendime tembihliyorum. Hadi sen yaparsin soyle olcak boyle olcak. Pes etmiyorum etmek istemiyorum. Dikkatinizi cekerim 3 ay oldu birakali… Ama bu tur durumlar oluyor. Ama sunu kesinlikle belirteyim , bu durum sigarayi biraktiktan sonra ilk 15 gunde yasadigim yoksunluk durumu degil, bu tamamen psikolojik bir durum!!! Bundan eminim. Ne biliyim yemekten sonra veya cay icerken canim istemiyor. Su siralar hissettigim sey mekan ile yasanilan anilarin canlanmasi diyebilirim. Eski aliskanliklar mesela. Bilmiyorum bununla bas etmenin bir yolu varmi yok mu ama , geri baslamak da cok salakca geliyo. O kadar ugrastim birakmak icin emeklerimi zayi edemem. Sagligim bir nevi yerine geldi rahatladim. Bu arada 8 yillik sigara tiryakisiydim. Bu dusuncelerimi burda paylasma sebebim su; insanlar farkli farkli sitelerde asiri sacmalamislar, gercek yasanilan duyguyu anlatan daha gormedim. Biri diyor 1-2 yil surer atlatmak diyor biri diyo6-8 ay surer diyor. Sabirli olmak gerek. Suyun faydasi cok. Su icemnizi tavsiye ederim( vucuddaki suyum %70i beyin tarafindan kullanilir) sigaranin tahrip ettigi yerleri onarmada hizlandiriyormus bi prof yazisini okumustum. Neyse, Velhasili kelam, yasadigim psikolojik durum bu. tavsiyesi olan varsa sevinirim.

 24. Arkadaşlar bu gun 4. Gün.artik canim sigara çekmiyor ama ara sira da zorlamiy değil ben kendimi birakamam diye avuturdum hep ama gerçekten irade çok önemli bu konuda tavsiyem akliniza size olan zararini getirin ozaman nazil soguyosunuz bakin bi

 25. sigara nasıl bırakılır…
  23 yıl sigara içen biri, ona esir olduğunu düşünür. Ben tam sigara içilmesi gereken bir yerde okey oynarken hemde oyun bende kalırken bıraktım. 5. günüm ara ara kriz geliyor ama hemen geçiyor. esir falan değilmişim. el alışkanlıklarım varmış onları atlatmaya çalışıyorum. Yorumları okudum. sigara bırakılmalı hemde en kısa sürede…..
  BAŞARAN HERKESE SEVİLERİMLE…

 26. Ben zyban ılacını kullandım doktora gıttım bır kac kere fakat bır yararı olmadı sonra bırden bıre bı tıksıntı geldı sankı hıc ısmemısım gıbı bı hıs geldı uc gundur ıcmıyorum bakalım devamı gelır umarım

 27. arkadaşlar 12 yıldır günlük ortalama ir paket içiyordum.Birden bırakma iste dudum üzülerek bıraktım.Kolay olmadığı kesin.4.günümdeyim nikotin sakızı ile ğeçiştiriyorum.

 28. Merhaba arkadaşlar 17 yıllık sevgilimi bırakmanın 21.günü …Bırakın 21.günü 10 yıl geçsede canınız çekecek tiksiniyorsunuz sözleri bence hiç içmeyenler için ne tiksinmesi valla buram buram içinize çekiyorsunuz dumanı 🙂 keretayı bırakmadan öncede seviyordum..neyse bıraktıgım için mutluyum astım hastasıydım hırıltılarımı iki metre öteden duyabilirdiniz.bırakmanın ilk günü itibariyle zar zor kalkan ben atlaya zıplaya kalkmaya başladım nefes nefes kalmak denen birşey kalmadı kendimi 80 yaşındaki insanlara benzetiyordum şimdi daha dinamiğim .kendime söz vermiştim sigarayı bırakırsam kiloda almıcam diye öylede oldu sanki hayatıma sigara hiç girmemiş gibi devam ediyorum yerine ne yemek ne atıştırma ne nikotin bandı nede normal sakız koydum sanki hiç birşey olmamış gibi davrandım.hatta yemegimi 2 düışürdüm biliyordum eger kilo alırsam yine başlarım.sadece aklıma geldikçe suyu dıktım kafama ilk başlarda abarttım 4 litre içtim baktım göbek benden önce gitmeye başlayınca şişkinlikten azalttım zaten alıştım.sigarayı bırakınca hazımsızlık başlıyor karın şişiyor bunlar sizi yanıltmasın normal şeyler çünkü metebolizma yavaşlıyor .daha sonra özüne dönüyor.yürüyüşe başladım ..sigara içenlere artık kötü bakmaya başladım intikam alıyorum bana az yapmamışlardı 🙂 evet şuan içmiyorum cianımida çekiyor ama irademe güveniyorum aslında istiyorum ama gıcıklıgına içmicem mecbur degilim içebilirim ama hayatımı bacak kadar boyu olan sigaraya harcatmıcam.herkes ölecek orada sıkıntım yok ama sürünerek ölmekte istemiyorum başkasının eline bakarak yaatalak şekilde ölüm olacak orası kesin bu yüzden içmiyorum içmicemde..Hem ben bir bayanım pis kokan bir bayan olmakta hiç hoş degil aslında.Ne öyle emzik gibi mecbur gibi elimde çantamda onu gezdiriyorum hayır ben ona mecbur degilim aslında o bana mecbur ben onu adam yerine koymazsam o hiç sonuçta bir izmarit olup yerlere çöpe atılan birşey benim hayatımı karartamaz haddini bilecek yeri neredeyse orda duracak..:) haydi arkadaşlar okadar zor degil Allahın izniyle siz istemezseniz bırakırsınız.aslında yokmuş gibi davranın emin olun yok gibi oluyorlar ama ilk 5 gün sancılı sadece ona dikkat edin.Sigarasız iradeli günler dilerim hepinize

 29. Sigarayi bırakalı 4 gun oldu. Benim de kısa bir önerim olacak;
  Öncelikle neden bırakmak istediğinizi bir yere yazın. Sonrasinda cok Lazım olacak.
  Muhakkak bir gun belirleyin. Ben hafta sonları az içtiğim için cumayi sectim.
  Bırakacağım hafta sigara markasını değiştirdim. Winston Light tan Marlboro kırmızıya döndüm. Daha az içmek için.

  Daha Öncesinde 3 kez bırakıp hepsinde 6 ay sonra tekrar başladım. Herkes 1 taneden birsey olmaz diyor ama bence en tehlikelisi zaten bırakmıştım tekrar bırakırım özgüveni. Paketi atın bolbol kitap okuyun.

 30. 8 Araliktan beri icmiyorum..5 gun bitti..Evde eskiden beri kalan bir pro vardi..Az once elim uzandi gidip iceyim sigaradan sayilmaz diye kendimi kandiriyordum:) son anda vazgectim iyi ki de icmemisim..Anlik birseymis ve gecti..Bir daha kesinlikle icmeyecegim..

 31. En uzun ilişkin kiminleydi ? Diye sorsalar sigaraylaydi derim. Sona geldik sevgilim. Ben seni terk edemedim defalarca denedim ama çekip gidemedim. Sanki öksüz bir çocuğu ardimda bırakacak gibi hissettim. Gidemedim. Boyunun bükük kalacak, bensiz yarım kalacaksın gibi hissettim. Bizim ilişkimiz liseye başlamadan önceki yaz dönemine dayanıyor. Ilk evde icmistim ve baya baya sevmiştim. Insanlar ilk tanıdıkları kişileri ilk başta sevmeyip daha sonra çok yakın arkadaş olabiliyor. Bizim hikayemizde böyle. Sonrasi gelmedi mi geldi elbette ama hiç bir zaman yüksek egom bagliyim demedi bagimli değilim benimki dudak tiryakiligi, istedigim zaman bırakırım dedi. Halbuki dudak tiryakiligi safhasini biz çoktan gecmistik evet 5 yıldır hayatimda bu vatandaş. Ilk başlarda alkolle tuketirdim alkolsüz geçen gunlerimde yoktu. Bir yıl sonra birden alkolü bıraktım bana kalan sigara oldu. Birden biraktigim zamanlar oldu ama kendime ” bıraktım” demedigim için hep bir açık kapı kaldı. Son 2 yıldır daha da bir düzenli oldu ilişkimiz çünkü bir paketten iki pakete çıktı. Ilk başlarda çok eğlenceli gelmişti. Tadını alabiliyordum. Ictigim her değişik markanin yorumunu yapabiliyordum ama şimdi koku da alamiyorum tat da. Sadece kafayı yememek için sinirlerimin icmedigim zaman tavan yaptığını insanların kalbini kirdigim için içiyorum. Herkes zararlarindan bahseder ama başka insanlara zarar vermemek içinde birakamiyoruz. Hiçbir sevgilim, ailem veya arkadaşım (birkaç kişi hariç) ictigimi bilmediler. Çok güzel rol yaptım anlamadilar. Sormadilar. Yoruldum artık ekmek almaya bile gitmeyen ben gece sabah saat kaç olursa olsun sigara yollarına düşüyorum. Para biriktiremiyorum şimdi geriye dönüp bakiyorumda o verdiğim paralarla tablet alırdım laptop alırdım kıyafet desen oda dolup tasardi. Çok denedim olmadı. Özel yasamimda mutlaka birsey patlak verdi bende sigarama sarıldım. Güzel bir şekilde hazirlandigim makyaj yaptığım günler aynanın karşısında sigara içen o kadını seviyorum. Seksi, alımlı, çekici olan kadını. Belkide bu yuzdende ayrilamadim. Sigaranın bana seksilik kattigini düşündüğüm için. Ama artık soluk bir yüzüm, belirgin göz altı halkalarim, Midemde ülser, reflü var. Seksi değilim ya da artık öyle hissetmiyorum. Son iki haftadır bitmez tükenmez bir oksuruk ve yoğun yeşil balgam sokuyorum. Nereden geliyor ictigim su bile balgama mi dönüşüyor bilmiyorum ama bıktım oksurmekten. Nefes desen nefes alamıyorum ki. Bugün dolu dolu bir gün gecirecegim sevgilimle. Her gün yaptığımız şeyleri yapacagiz ama doya doya. Sonra o bitecek bende direnecegim ilk defa birakacagim. Birakmaya kalkmakla birakmak arasında fark vardır. Farkı yaratacagim. Bence bir insan sigaranin hasretine dayanabilirse birçok şeyin hasretine dayanabilir. Ve sigarayı birakabilirse birçok şeyi birakabilir. Hadi bakalım kolay gelsin.

 32. 13 yıldır içiciyim, net 1 paket yazları 2 olur nedense.. Ama artık kokusundan nefret ettim. Sırf kokusu için bırakacağım, aslında seviyorum içmeyi ama sevmiyorum da.. smoke or not smoke işte bütün mesele budur. 13 yıldır içiciyim ve bugün sigarasız 13.günüm, aklımdan hiç çıkmasada asla bir daha asla başlamayacağım. Bitti artık eski dost,eski sevgili…

 33. 01.11.2014 saat: 13:00 den beri sigara icmiyorum. 23 senedir gunde. Ortalama 1,5 paket iciyordum suan saat: 22:30 81 saat oldu zorlaniyorum ama icmemeye calisicam

 34. 20. günüm bugün.. 17 yıl bir gün dahi bırakmadan içtiğim sigarayı bırakalı 20 gün oldu. nasıl mıyım? fiziken muhteşem. rengim açıldı, artık pembe renkliyim. derin nefes alıyorum. eğitim verirken öksürük araları vermiyorum. Nefesim veya üstüm kokacak tedirginliğim yok. Sabah uyandığımda ağzımda acı tat yok.. peki neyim mi var? Sinirleniyorum gergin oluyorum.. ama bu da geçecek.. ailem sevdiklerim yanımda.. inşallah başaracağım…başardım..

 35. 5 nisan da bıraktım. sigarayı.20sene içtim yazık etmişim kendime.bir daire parası param gitmiştir .sağlığımda cabası altı ayda burun deliklerim açıldı.dışarda bile sigara yakıldığı zaman.havayı bozuyo bu illet sigara içmeyin arkadaşlar.yazık etmeyin kendinize brakmasaydım ben bırakamazdım sigarayı resmen yiyesim geliyordu günde 3 paketten fazla içtiğim gün oluyordu.bıakamayanlar istanbulyedikule göğüs hastalıkları hastanesine gitsin orda sigaranın yüzünden böbreğini dalağını parmaklarını kaybeden insanları görsün belki o zaman bırakır. çok geç kalmayın.

 36. Bu sayfayı hazırlayana helal olsun,
  İşe yararmı? Bence yarar. İnsanların deneyimlerini paylaşması iyidir. 1 kişinin bile sigarayı bırakmasına vesile olsa, büüyük bir hayır yapmış bu sayfayı hazırlayan.
  Bu güne kadar en az yüz sefer sigarayı bırakmayı denemiş ama bir türlü başarılı olamamıştım. En sonunda başardım ve 3 aydır içmiyorum. Geriye asla dönmem.
  Ben şöyle görüyorum olayı;
  Durgun suya bir taş atarsınız. Taşın düştüğü yer merkezdir ve etrafında halka şeklinde dalgalar oluşur. Merkeze yakın olan dalgalar belirgindir ve sık dalgalardır. Merkezden duzaklaştıkca, dalgaların arasındaki mesafe uzar ve dalgalar daha silikleşir. İyice uzaklaşınca da, belli belirsiz olur, sonunda kaybolur gider.
  Sigarayı Bırakmak; Durgun suya atılan taş gibidir. Canınızın sigara istemesi çok sıktır ama günler geçtikce dalga dalga gelen bu sigara arzusu, daha az gelmeye başlar. İlk bir – 2 ay, rüyanızda bile sigara içersiniz, sonra sonra azalır bu istek.
  Bir arkadaş yazmış “o son 1 tanecik sigarayı içmiyeceğim” diye. Bravo, çok doğru tesbit. Olay budur işte. O son 1 tanecik (!) sigarayı içmek, durgun suya yeniden taş atmak gibidir.
  Öylelerini biliyorumki, 4 – 5 sene içmemiş, sonunda “bir taneden bir şey olmaz” deyip, o 1 tanecik mereti yakmış. Ardından gidip cebine paket koymış. 4 – 5 senede ciğerler epey temizlenir ama başladığınızda, 1 aya kalmaz gene eski halini alır ciğerleriniz. Birde şu var; Beynimiz, sigara içme alışkanlığını tamamen silmiyor, tıpkı bilgisayarda olduğu gibi yedeklere atıyor. Bir tane yaktınızmı, yedeklerden tiryakilik dosyanız çıkıyor. Bırakmadan önce günde kaç sigara içerdiniz, hangi marka sigara kullanırdınız, sabahları aç karnına içermiydiniz, içmezmiydiniz, bütün bunların hepsi, bırakmadan önceki hali ile yeniden başlıyor.
  Bütün mesele, o son sigarayı içmemekte.

 37. koah olduğum için sigarayı bırakmak zorunda kaldım 3 gün oldu ancak moralim çok bozuk sigara isteği bastırınca içmiyorum tabi ama durum ağlamaya kadar gidiyor.lütfen arkadaşlar bu durumun yakında geçeceğini benim sigarayı unutacağımı söyleyin bana.

  • “Kandaki nikotin miktarı sigara içtikten yarım saat sonra yarıya, bir saat sonra dörtte bire düşer. Yani son içtiğinizden yarım saat sonra nikotinin geri çekilme ya da “nikotin yoksunluğunun” huzursuzluğu başlar. Ve bu huzursuzluk giderilmesi için sigaraya özlem duyulmasına yol açar. Sigara içerek rahatlama sağlanır. Yani sigara içildiğinde sağlanan rahatlama, aslında uyuşturucu bağımlılığının yarattığı huzursuzluğun giderilmesinden başka bir şey değildir… Huzursuzluk, güven eksikliği, özlem bir önce yakılan sigaradan alınan nikotinin azalmasından kaynaklandığını pek çoğumuz fark etmiyor. Sigara içmeyenlerde görülmeyen huzursuzluğun sigara içenler de gözükmesinin nedeni bu uyuşturucuya olan bağımlılıktan kaynaklanıyor…”

   Sigara bırakanlarda nikotin geri çekilmesi olur. Nikotin yoksunluğu yaşamak istemeyenler kendilerine destek olarak bir bardak suya yüz kere kere “Baki Şafi Allah” Esmalarını okur içerlerse nikotin yoksunluğunu hissetmezler. Direnç kazanırlar. Her gün bir bardak suya okuyup içerlerse artık nikotin geri çekilmesi onlara tesir etmez olur.

   Şifacılığın Sırları adlı kitaptan alıntıdır.

   Mahmut Hoş

 38. İrade ile değil kafada bitirin 1.irade 3-4 gün lazim sonra kafadan silmeye çalişin çünkü irade tavan yaptirisiniz gün gelir o irade yerler altindada olabilir o zaman sizi en en zayif yerinizden vurmaya başarir sigara ama sigarayi düşünmez kafandan silmeyi başara bllirsen zayifladiğinda seni yakalamaz. 2. sigara size tuzak hazirlar o kadar uğraşti içiremedi cabaladi denedi ama içmediniz sizi kendi halinize birakir sigara sende dersinki tamam bu iş bitti yeri zamani gelir öyle bir boşlukda sizi yakalarki gecenin 4 5 olsun dişari sigara aratmaya çikair tamamem düşünce konstre olma yeteneginizi kaybedersiniz çünkü cok feda denediğimde beni bçyle gafil avladi hep. sonuç hep ayni kafada bitirinki tuzaklarina yenik düşmeyin.

 39. ben de sigara paketini az önce attım gece 5’te ve bir daha sigara içmemeye karar verdim. bu kararımda ne mi etkili oldu? bitmek bilmeyen balgam ve rahat nefes alamama çabuk yorulma ve sürekli akciğer kanseri miyim ne zaman yakalanacağım korkusu oldu. sigar canım çektiğinde akciğer kanserinin belirtilerine ve tedavi yollarına insanı nasıl acı acı çektirerek kaçınılmaz sona götürdüğüne bakacağım. bence sigarayı bırakıp canı çekenler o anlarda akciğer kanseri ile ilgili videolara baksınlar. yaşamak daha güzel gelecek hepimize. Allah hepimizin yardımcısı olsun

 40. ARKADAŞLAR YAKLAŞIK 5YILDIR SİGARAYLA MÜCADELE EDİYORUM.NİKOTİN SAKIZIYLA 2,5 YIL BIRAKTIM.ANCAK HEM MADDİ HEM MANEVİ ZARARI VAR NİKOTİN SAKIZININ.ŞUN ANDA NİKOTİN SAKIZINIDA BIRAKTIM.ÇÜNKÜ HEM NİKOTİN SAKIZI HEM SİGARA BİRLİKTE TÜKETMEYE BAŞLADIM.EN İYİSİ HİÇ NİKOTİN ALMADAN BIRAKMAK.BU YÜZDEN NİKOTİN SAKIZINI KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM.UZAK DURUM.SAYGILARIMLA.

 41. 31 Temmuz'da paketim bitti ve yenisini almadım. Geçmşte onlarca kez bıraktım. Yok bir tanecik içeyim, yok nargile içeyim, pipo içeyim, filan,
  Bunları yaptığın an sigaraya teslim olmuş olursun. O bir taneyi yakmadığınız sürece, sigarayı bırakmış bir insan olarak hayata devam edersiniz.

 42. Sigarayı bırakan her insanın, bir sigarayı bırakma öyküsü vardır ve başardım diyerek, nasıl başarılacağına dair yazılar paylaşırlar. Bunlar güzel şeyler, umarım paylaşılan her yazı işe yarar.

  Sigarayı bırakmak, bütün tiryakilerin hayalidir ama maalesef çok azı başarılı olurlar. Her tiryakinin defalarca sigarayı bırakma girişimi olmuştur. Aylarca, yıllarca sigaragyı içmeyip, "bir taneden bir şey olmaz" deyip, yeniden başlamışlardır.

  Hepimizin çevresinde sigarayı bırakmış insanlar vardır. Öyle müthiş irade gücüne sahip diye parmakla gösterilecek insanlar değil, bizim gibi insanlardır.

  Benim bu konuda söyleyeceklerim şunlardır. Bunu deneyimlerime ve izlenimlerime dayanarak paylaşıyorum.

  Sigarayı kesinlikle bırakabilirsiniz ve eminim ki, onlarca kez bırakmışınızdırda.. Peki nasıl oluyorda insanlar sigaraya yeniden başlıyorlar?

  1 taneden bir şey olmaz, sadece 1 tane içeceğim deyip sigarayı yaktığınız an, sigaraya teslim oldunuz demektir.
  O bir tanecik sigarayı yaktığınız an, sigaraya yeniden öyle bir başlıyorsunuzki; bırakmadan önce ne marka sigara içerdiniz, günde kaç tane içerdiniz, aynen o hale geliyor.

  Pazartesi günleri, tiryakilerin sigarayı bırakma günüdür. Gelin yarın kendinize bir iyilik yapın, sigarayı bırakın ve sakın "O bir tanecik sigarayı" yakmayın.

  Kesinlikle başaragcaksınız.

  • 03 Ağustos 2014 tarihinde yazmış olduğum, yukarıdaki yazı çıktı karşıma. O tarihte, sigarayı bırakalı henüz 3 gün olmuştu. Çok yeniydim ama kararlıydım. Hep,sigara ile ilgili yazılar arayıp buluyor, yorumlar yapıyordum. Bu gün tesadüf oldu yazıyla karşılaşmam.

   9 ayı geçti sigarayı bırakalı. Şu kadar ay, şu kadar gün diye sayma niyetinde değilim. Sadece ayın son günü bıraktığımdan, her ay başında aklıma geliyor.

   Sigarasız hayat gerçekten iyiymiş. Soluğum düzeldi, geceleri hırıltım olmuyor. Canım çekmiyormu? Evet, hala çok canım istiyor ama asla geri dönmeyi düşünmüyorum. En keyifli olayda, biri sigara ikram ettiğinde, “sigara kullanmıyorum” diyebilmek.

   deneyin, kesinlikle başarırsınız. Formül: “O son bir sigarayı” içmeyeceksiniz!

 43. Sigarayı bırakalı 6 gün oldu. Günde 2 paket rahatlıkla bitiyordu, aynı rahatlıkla sigara da bitti hayatımda. Nikotin sakızı filan kullanmayın derim. Beyin zaten ona ihtiyaç duyuyor, onun bağımlısı. Onu herhangi bir yolla aldıktan sonra sigara içmemiş olmanın bir anlamı yok, çünkü o bağımlıllıktan kurtulmuş olmuyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey içmemek. Bunu neden yapacaksınız peki?

 44. sigarayı bırakalı 4 ayı gecıyor tam bılmıyorum ne zaman bıraktığımı ama sigaranın zararlarını bile okusam içesim gelıyo en ufak kokusunu duydum mu mis gibi kokuyo felan dıyorum anlayacagınız daha atamadım kafamdan ıcmek te ıstıyorum ıcmemekte off offf…

 45. Arkadaşlar benim de bugün 2.günüm sigarayı bırakmak bazı insanlara her ne kadar zor gelse de imkansız değil. Eczanelerde Champix adında bi ilaç var işyerimdeki ii arkadaşım da bu ilaç sayesinde bıraktı. Ben de onları görerek gittim aldım. % 80 ilaç % 20 iradeye kalıyor iş. Öyle bir tiksindiriyor ki sizi şaşırırsınız. Artık aldığım nefesin anlamı var. Kendime geldim valla daha 2.günden. Allah herkese nasip etsin.

 46. arkadaşlar 15 yıllık bağımlısı olup defalarca bırakmama çalşmama rağmen bırakamadığım bir illetten 4/01/2014 tarihinde kurtuldum.yöntem çok önemli allen carr türkiye diye bi site var.video seyretmeniz ve birazcık düşünmeniz yeterli oluyor inanın. sigaranın ne olmadığı anlatılıyor, yalancı bahaneler anlatılıyor,hiç zorlanmadan uzaklaşıyorsunuz yeterki sigaradaki mantıksızlığı anlayın.kolay gelsin

 47. arkadaşlar ben bırakalı 15 gün oldu ilk 4 gün çok daraltı beni sonra normal hayat a dönüyosun sigaranın sadece can sıkıntısından içtiğini anlıyosun yani alışkanlık olmuş cama balkona gidip gelcen hepsi bu

 48. SEVGILI SIGARA ICEN ARKADASLARIM:)) SIMDIIIII SIGARA COK GUZEL BIR KEYIF KAHVEYLE , CAYLA,HELE YEMEKLERDEN SONRA…. ANLIYORUM KI SIGARAYI BIRAKMAK ISTIYORSUNUZ FAKAT YAPAMIYORSUNUZ KI BURALARDA BIR MUCIZE COZUM ARAMAK ICIN DOLANIYORSUNUZ..43 YASINDAYIM VE 13 YASIMDAN BERI SIGARA ICIYORUM BIRAKTIMMMM … ALIN SIZE MUCIZE ALLEN CARR IN VIDEOSUNU IZLEYIN SONRA KITABINI OKUYUN 200 SAYFA BIRSEY ON TL MI NE BUNU ERTELEMEDEN YAPIN BEYNINIZI COK COK GUZEL YIKIYOR ICMIYORUM ARAMIYORUM OZLEMIYORUM …INANIN BANA VE O PISLIKTEN KURTULUN NE OLUR.. SIGARASIZ GUNLER DILIYORUM.. HADIIIIIII IZLEYIN VIDEOYU:)))))

 49. bugun sıgarayı bırakmamın 7 . gunu ve dun ve bugun acayıp zorluyor benı yanı bırı gelıp su an sıgara uzatsa yakarım heralde nasıl durduryorum kendımı onu soleyım gozlerıme cıldıme dıslerıme bakıyorum ve tabıkı koku ılk basta ıcerken nasıldı sımdı nasıl ıcerkende duzenlı fırcalardım ama sımdı her gecen daha da beyaz oluyor sonra cıldım pırıl pırıl olmaya başladı sonra gozlerım o kadar canlıkı parlamaya basladını goruyorum . işin en kotu tarafı hala bıraktım kelımesını solemeye tereddut edıyorum 🙂 halbukı ıcmıyorken cok rahatım nefes alırken yemegımı yerken sevgılımı operken ama gel gelelım beynımde kı o karısık lııı yogunlugu atamıyorum az kaldı dıye dusunuyorum bıraz daha sabretmem lazım ırademe sahıp cıkmam lazım vucudumdakı nıkotını atmak ıcınde bı ugras yanı terlemem lazım ve bol sıvı . ben bıraktım demeye tereddut ettıgım halde 8 . gunume gırıyorum ıcmedım bence bırakabılırsınız bırakmak ısteyen arkadslar …. saglıklı gunler

 50. ben 27 yasindayim gencligimin ortasindayim bugun bir yere gittim ve merdivenden gidicegim yere geldigimde dilim karnima inmisti.bundan once tabimi boye cok ornek oldu tabi ama nu en kotusuydu..27 yasinda merdiven yokus cikamicaksam ilerde ne yapicam dedim bugun 9 ocak sabah 7 civari icmeme kararini hayatimda 7362972726. kez aldim ve ins bu son olur..saat 13 50 ve ilerki saat ve gunlerde allah yardimcim olsun : )

 51. BURADA SIGARA BIRAKMA HİKAYELRİNİ OKUYORUM.. ÜÇ AŞAĞI BEŞ YUKARI AYNIŞEYLERDEN BAHSEDİLİYOR…
  BEN 53 YAŞINDAYIM KESİNTİSİZ 41 YIL İÇTİM.. ZAMAN ZAMAN BIRAKMA TEŞEBBÜSLERİNDE BULUNDUM AMA.. HER SEFERİNDE BİR BAHANE İLE YAK BİTANE DEN BİŞEY OLMAZ MANTIĞI İLE TEKRAR BAŞLADIM..
  ŞİMDİ İSE 30 AĞUSTOS 2013 DEN BU YANA BU GÜN 6 OCAK 2014 … WAW BAYAĞIDA OLMUŞ BE…
  ,ÇMİYORUM.. ZAMAN ZAMAN GECE RÜYALARIMA GİTRİYOR..

  TAVSİYELERİM BIRAKMAK İSTEYENLERE TABİ;
  ŞUNU KAVRAMAK LAZIM ÖNCELİKLE, NE NEŞELENİNCE NEŞEYE KATKI SAĞLIYOR, NE EFKARLANINCA EFKAR DAĞITIYOR, NE ÜZÜLÜNCE ÜZÜNTÜNÜ ALIYOR .. İSTERSENİZ BU SAYDIKLARIMDAN BİR DURUM İÇİNDEYKEN YAKIN VER DENEYİN.. SONRADA GÖZKLEMLEYİN… BİZİ KANDIRDIĞINI GÖRÜP HAYRETLER İÇİNDE KALACAKSINIZ.
  EVET BENDE KATILIYORUM ÜÇ GÜN OLAYINA .. ÜÇ GÜN ZOR OLANI ONDAN SONRASI KOLAY… İÇME İSTEĞİ GELDİĞİNDE TEK DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN ŞEY SIGARADAN RAJHATSIZLIK DUYDUĞUNUZ BİR ANI HATIRLAMAK.. ANAIDA İSTEĞİNİZ YOK OLACAKTIR.. DENEMESİ SİZE PARA KAZANDIRACAK..İNANMAZSAN DENE GÖR ….
  KOLAY GELSİN HERKESE

 52. mrb tiryaki arkadaşlar 23 yıllık bir tiryakiyim bıktım tadından dumanından parasından sayısız teşebbüs ve düşünceler sonunda bırakamadım olmuyor gerçekten ama bir gün psikiyatr bir arkadaşla görüştüm kendisi kardeşimin arkadaşıydı bana bir ilaç yazdı kullanımını tarif etti ve ben tam 35 gündür sigara içmiyorum bunada inanamıyorum herkes hayret ediyor bende ediyorum canım istemiyormu bazen deli ediyor ama 5 dakika o kadar günde 4-5 kez tekrar ediyor
  bu dönemlerde naneli sakız mandalina uzun yürüyüşler inanın iyi geliyor mandalina özellkle ve tabiki duş almakta iyi gelyor
  sigaraya vericem parayı kendime ödül olarak harcıyorum inanın mutive ediyor canın ne isterse al zaten yılda 2500 tl veriyorum bu zıkkıma e ayda kendime 200 tl harcarım bu meblağa istediğim herşeyi alabilirim acayip mutive ediyor hele 30 günü aşmışsan kendini borçlandır örneğin kalite bir tlf al onu ödeme isteği seni sigaradan uzak tutacaktır isteyen olursa ilacın ismini verebilirim

 53. yenidem doğdum

  evet bunun mutluluğu hiç bir şeye benzemiyor 23 yıl o zehir i içtim 1 aydır içmiyorum 35 yıllık hayatında sigara içmediğim gün yokmuş gibi hissediyordum şükürler olsun bıraktım cevremdeki ler inanamiyor sanki çok zor birşeyi yapabilmenin ayracalığını yaşatıyorlar çok güzel bir duygu ben 3 gün diyorum evet 3 günü devirin gerisi geliyor arkadaşlar

 54. 5 saattir sigara icmiyorum kafamin icinde sanki at yarislari var acaba bu durumu hafifleten bir sey varmi diye bakarkenYaziyi gogulda tesadufen gordum. nikotin banti mantikli olabilir.hani bazi anlar vardir sigara icerken cok sigara icmissinizdir artik mideniz bulanir ya iste o anı hatirlamaya calisiyorum ve evet midem bulaniyor ve biraz hafifliyorum konsantre ol zihninde ic sigarayi midenin bulandigini hisset

 55. sigarayı bırakacagım.Ama nasıl ? 35 yıllık arkadaşa veda kolay değil.
  Birden aklıma uyurken içmediğim geldi.Tabiki uyuyan insan sigara içemez.
  .Bana ilk Üçgün zor gelecek bunu araştırarak öğrendim. O zaman sigara Bırakmayı ciddi Bir Operasyon olarak Değerlendirdim ve işimden 5 gün izin aldım daha sonra paketteki bütün sigaraları içip Üzerinede 1 tane uyku hapı aldım yattım. 15 saate yakın uyumuşum.ama hala sersem gibiyim karnımı güzelce doyurup yine 1 adet uyku hapı alıp yattım yani üç günü uyku ile geçirdim.Bugün sıgarayı bırakalı 6 .gün bundan sonra birdaha içmem inşallah.

 56. merhaba arkadaşlar
  yaklaşık 14 yıl önce 13 yaşımdayken sigaraya başladım . 15 yaşımdan beri günde bir paketten fazla, son 3 yıldır da neredeyse günlük 50 tek yani 2,5 paket sigara içiyordum . defalarca sigarayı bırakmayı düşündüm ve denedim 10 günden fazla hiç bırakamamıştım . şimdi 70 gündür sigara içmiyorum . bir daha da başlamak istemiyorum . bir zamanlar sabah uyandığımda ilk düşündüğüm şey bir sigara yakmaktı . o kadar da severek içiyordum yani. yeterki sigarayı bırakmak isteyin . isteyen herkes bırakır . eğer bırakıp tekrar başlarsanız, kesin o sigarayı içtiğiniz için çok pişman olacaksınız ama tekrar denemekten korkmayın . hem sağlığınızı hem paranızı düşünün 🙂
  selamlar.

 57. Selam arkadaşlar; bugün 32 gün oldu…Avustralya’ya gelirken duty free den 2 karton sigara aldım, pasaport basına 1 karton diyerek-melbourne AirPort yalnızca pas basına 3 paket yasa 50 gr tütün geçirebileceğimi ifade ettiler/kalan 14 paket sigaramda 118 au dolar gümrük istediler bende kalsın almayacağım dedim,6 paket sigara günde 4 çöp içerek 4 hafta gitti,sigara fiyatları 16 dolar – 30 tl tekâmül ediyor, çok şükür içmiyorum kriz geliyor sabrediyor dua ediyorum! bırakanlara soruyorum 3 yıl olmuş bir gevşeklik etsem hemen başlarım diyor Allah yardımcımız olsun…

 58. 21 yaşındayım 2.5 senedir içiyordum ta ki perşembe gününe kadar…perşembe akşamı bir karar verdim ve paketteki tüm sigaraları arka arkaya içtim paketi attım 2 gündür içmiyorum içmeyecegim diyorum inşallah başarırım….

 59. 25 yıllık içiciydim son dönemlerde günde 2 paket uzun 2000 içiyordum,bakın içiyordum diyorum bıraktım arkadaş ben bu illeti bıraktım acaba acaba demeyin ben bırakamam diye kaygılanmayın ben bunu attıysam herkez atar evde sigara içtiğim alana ne oğlum nede kızlarım girebiliyordu uzun süre bilgisayar başında oturup oyun oynadığım için paketi açmamla bitmesi bir oluyordu sen dedim benim çocuklarımdan kıymetlimisin la bi git artık ben seni sevmiyorum sen bana deli divanede olsan ben seni terk ediyorum bendeki seni ben öldürdüm diyerek bir anda karar verdim bırakmaya,şuan 5, gün kendimi ramazanda oruçlu gibi hissediyorum son 2 gün dudaklarımda uyuşma oldu ama dün gittigim doktor vitamin ve bir pomat vererek çok doğru ve iyi bir aşamada olduğumu söyleyince içmemenin içmekden daha büyük bir havasının olduğunu anladım.çevremde arkadaşlar paketi uzattıklarında ben bıraktım dediğimde ben bunu neden daha önce demedim diye kendi kendime hayıflandım meğer ne güzel bişeymiş.hala aklımdan çıkmıyor ama ilk günleri atlattıkdan sonra bi dahada içmenin kendime ailemin bırakmamla duyduğu sevinç ve mutluluk bana olan ilgi ve alakası hiç bir şeye deymez ben bırakamam deme at o paketi bak nasıl bırakılıyor ha bide bırakınca her yerde haykırmak geliyor ben sigarayı bıraktım inşallah bırakmak için aklında şüphe olanlar hiç tededdüt etmeden bıraksın sabrın sonu selamettir ben 5 gün oldu içmeyeli inanın belki duydugum hazı burda sayfalarca anlatsam bitmez bence ertelemeyin hayat geriye doğru işlemiyor.

 60. bir ayı biraz geçti, kendimle savaşmasam sabretmesem hemen şimdi içerim. çok zormuş.daha önce 6 ay bıraktım bu kadar zorlanmadım.bu bir ayda gece hırıltılarım geçti nefes alışım çok daha rahatladı, oğluma aldığım tablet pc. bedavaya geldi.

 61. DÜN AKŞAM SAAT 10 DAN BERİ SİGARA İÇMİYORUM VE SUANDA SAAT 09:10 BEYNİM SADECE SİGARAYI DÜŞÜNÜYOR .. ONUNLA GECİRDİĞİM DAKİKALAR :d O KADAR SAÇMA Kİ SEVGİLİMLE AYRILDIIMDA BİLE BU KADAR DÜŞÜNMEDİM.. VE SİGARAYI İÇTİĞİM YERLERİ DÜŞÜNÜYÜORUM.. AMA YOOOOK ARTIK BIKTIM ONDAN BIRAKICAMMMMMMMM… BANA ZARAR VERİOO GÜZELİM BEMBEYAZ CİLDİM SİVİLCELERE MAHKUM OLMAYA BAŞLADI RENGİ SARARDI RESMEN… VE BALGAMLAR YÜZÜNDEN ÇATALLAŞMIŞ Bİ ŞEKİLDE ÇIKMAYA BAŞLAYAN SESİMMMM BÜTÜN GÜNÜMÜ ETKİLİO VE BU BENİ DELİ EDİO.. HEM SONRAA O SİGARA SONRASI KOKU YOKMU ORTALIĞIN A….. KOYUYO İŞTE.. HİÇ Bİ PARFÜM BU KOKUYUU SAKLAYAMIO…. SATEN ARTIK HER YERDE İÇME YASAĞI VAR.. ANASINI SATIYIM DIŞARDA GÖTÜMÜN DONMASINDAN Bİİ BOK ANLAMIORUM Kİ BACADAN ÇIKAN DUMANALARLA AYNI GÖRÜNTÜDE DURUORUZ.. SARARAN TIRNAKLARDA CABASI…… umarımmmmmm bunu bırakmış ve artık kurtulmuş olurum.. ondan nefret ediorummmm 🙂

 62. ARKADAŞLAR BENDE BIRAKTIM NİCOTİNELL BANT KULLANIYOM 3 HAFTADIR İÇMİYORUM 2 PAKET İÇİYORDUM
  BANTLAR İŞE YARIYOR KATRAN İNSANIN DNA YAPISINI DEĞİŞTİRİYOR BUDA AKCİĞER KANSERİ YAPIYOR.BİR NEDENİNİZ OLSUN VE KARARLI OLUN İÇME İSTEĞİ HER ZAMAN ORDA OLCAK ONUNLA MÜCADELE ETMEYİN SADECE İÇMEYİN… ARTIK YENİ BİR HAYATA BAŞLADIM HAYATIMA DEĞER VERİYORUM SİZ DE BANT KULLANIN BU BAĞIMLILIKTAN KURTULUN…NEFES ALIYORUM OOOHHHHHHHH DERİN DERİN ŞÜKÜRLER OLSUN……

 63. Yaklaşık 8 senedir günde 1 pakete sabitledim gidiyordum bugün 4. gün sıgarayı ağzıma almadım. çok da gergin değilim aman aman krizlerede girmedim yalnız bu sefer deneyimli girmiştim bu bırakma aşamasına. ha tamamen bıraktımmı bırakmadım aklıma geliyor ama geçiştiriyorum bir şekilde. tek tavsiyem beyninize bıraktım bundan sonra asla sıgara içmeyeceğim diye söylenmeyin. ben şimdilik ara verdim diyorum kaç gün içmeyecem kendimi sınıyorum birde çevrendeki içmeyenlerin isimlerini bir kağıda yazarsanız içenle içmeyen arasındaki farkları görmeniz daha kolay oluyor.

 64. arkadaslar benim 4cu gunum bazen cok kotu oluyorum kafayi duvarlara vuruyorum ama 2dakka sonra kiriz geciyor 2 gun daha sabredicem olmassa bir daha dusunucem ama su gercekki yuce allahim yardimci oluyor sizde deneyin

 65. Bu gün üçüncü günüm sigarayı bırakalı saadece öğlenleri yemekten sonra tek nefes alıp atıyorum sanırım kanserden değil ama sigarasızlıktan olecem 🙂

 66. Sigara her sabah lanet ederek uyanıyorum ulan bırakacağım seni bak gor falan filan irade derken su anda elimde bir sigara bu yazıyı yazıyorum gercekten sigaranın zararlarını bile bile sigara icmek intahar gibi geliyor bana sırf bu yüzden şimdi son fırtı çekip sigarayı o lanet kültablasina basıyorum arkadaslarve söndü hiçbir ilaç kullanmayacağım Allah yardımcım olsun sonuc ne olursa olsun sizlere haber verecegim SİNAN GÜLER…

 67. iki yazınızı da okudum gerçekten güzel…bende sigara kullanıyorum..hatta yazınızı okurken yaktım bir tane..:))) birde sağlıkçıyım…ve ben çalıştığım iş yerinde 60 kişiye sigara bırakma programı düzenledim ama ben bırakabildim mi hayır…sizinde dediğiniz gibi bırakmak için şu gün olsun bu gün olsun değil kesinlikle beyinde bitirmek lazım olay bu kadar basit…yoksa sonuç başarısız olur…

 68. benimde 3 cü günüm sigarayı bırakmamın sakın nikotin sakızı vs. kullanmayın onları bırakması daha zor agzınızda sürekli sakız çignemenin cok kötü bi hastalık oldugunuda unutmayın unutmayın alıskanlıklardan vaz gecerken yenisini eklemeyelim unutun bu meleti yokmus gibi davranın benimde su an kafam zongluyor 3.günüm içmicem birdaha en büyük tesellimde.söyle Ahhh görüyormusun Sigarayı bıraktı öldü..yok böyle bir sey duydunuzmu hayır içmeyin anasını satayım at lanet seyi kes birden çiğne ayaklarınla…saygılarmla

 69. Bu gün 6. günüm oldu. İlk iki gün komalarda gezdim sigaraya bu kadar aşık olduğumu bilseydim hiç git demezdim ama bir kere git dedikten sonrada gel beri de diyemem çünkü yeniden git demek ihtimali var. Ama şu an kötüleme, karalama dönemlerindeyim o sebepten bahsetmiycem sigara aşkımdan, ama söz veriyorum bir gün ona karşı hiç birşey hissetmiycem ne iyi ne kötü sigara mı peh diycem yani benim için bir anlamı yok 🙂

  Bir de sakiz denen şey ne mübarek birşey miş gerçekten işe yarıyor çene ağrıtıyor kafa ağrıtıyor ama işe yarıyor benim şimdi düşündüğüm peki sora sakızı nasıl bırakıcam

 70. Aga yazini okudum , yazilarini okudum aslina bakarsan . nedendir bilinmez aramizda kan baği var gibi hissedim , sigaradan yana senin gibi düşündüğümden olsa gerek. Amma velakin ben senin gibi iradeli olamadim , birakamadim , birakamiyorum… Hiç sanmiyorum her gün ya da periyodik olarak buraya bakip yorumlari okuduğunu.hatta eminim ki seninle hiç bir şekilde iletişime geçme ihtimalimiz yok . buna gerek var m i dersen o da yok gibi . Fakat içimde ki sigara içme ve bırakma arzulari birbiriyle öyle bir savaş halinde ki şu an son 10 dk içinde yaktigim üçüncü sigarami yakiyorum . 22 yaşindayim , hiç bir sağlik sikintisina da neden olmadi bu bok bugüne dek bende ama göğsümde ki katrani hissediyorum her nefesimde . fakat birakamiyorum , yazinda söylediğin gibi hep bişeyleri bağliyorum birakmayi . lakin birakamiyorum .

 71. ben bıraktım yani bugün ikinci günüm mecburdum bırakmaya çünkü iyice maymuna döndüm çok zayıfım ve hayatımı mahfetti bu zayıflık ve sebebi de sigara.zayıflıktan müzdarip arkadaşlar daha ikinci günümde 2 kayt fazla yemek yemeye başladım bırakın kader ortaklarım bırakın…şişmanlar zayıflattığını sanmasın çünkü sadece bizim gibi kurukafaları daha da zayıflatmaya yarar ama sizin için geçerli değil.. deneyip de sadece sigaraya başlamaktan başka birşey kazanmayan çok şişman arkadaşım oldu işe yaramaz zayıflatmaz ….

 72. 3. günüm bıraktımmmmmmmmmmmm. 2 paket içerken vivident sakıza döndüm. Oğlumun ve eşimin mutluluğu motivasyon için yeterli geliyor.

 73. DUMAN ÖLDÜRÜR MÜ?
  Kesinlikle..
  Her gün sobadan sızan dumandan ölen onlarca kişinin haberini duyuyor, okuyoruz.
  Duman öldürürse böyle öldürmeli yada öldürür, yüz yılda değil.
  96 yaşında ölen bir insana “Gördün mü bak, sigara içtiği için öldü!” dememeliyiz.
  Yönetim tütünü öylesine karalıyor ki sanki koklasak bile ölürüz gibi hissetmemiz için her şeyi yapıyor.
  Tütün; dünya üzerinde solunabilen yegane dumandır. Zararlımıdır? Olabilir ama dünya üzerinde zararı bu kadar abartılan, yalan söylenen, “tu kaka” denilen başka nesne yoktur.
  Dünya’yı dumana boğduk.
  Tabiî ki sigara yada tütün dumanı ile değil.
  Senelerce sürebilen orman yangınları.. (Evet, bir seneden uzun süren orman yangınları vardır!)
  Kansorejen olduğu neredeyse kesinleşmiş olan fosil yakıt dumanları..
  İnsan sayısından fazla araba, fabrika, kalorifer, termik santral dumanları v.s..
  Yatağan termik santralinin 1 günde ürettiği duman ülkedeki tüm tiryakilerin bir yılda ürettiği dumandan çok daha yoğun ve gerçekten zehirdir. Karışık bir hesap değildir. İlgili mühendisler 1-2 dakika da hesaplayabilirler.
  Herkes tütün kullanmalı mıdır?
  Tabiî ki hayır ama tütün tüketenlere sadece “yanımda içmenizi istemiyorum” diyelim, “Geberin!” demeyelim.
  Tütünü bir farklılık “düşmanlık” nedeni olarak değil olsa olsa “tercih” olarak görelim.
  Dünya üzerinde o kadar çok gereksiz düşmanlık var ki, üstüne bir adet eklemeyelim.

 74. Sayın ilgili,
  Gerçek hayattan bir kesit olarak gördüğüm yazınızı büyük bir dikkatle okumuş bulunmaktayım sigarayı 17.01.2011 tarihi itibariyle bırakan bir birey olarak paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla
  Gökhan YILDIZ

 75. aslında güzel bir yazı fakat neden se insanlar sigaraya baglı hastalıga yakalanınca sigarayı bırakmaya yelteniyor.

  Sigarayı her ne sebeble bırakılırsa bırakılsın sigara yerine ne içilirse ne çignenirse çignensin sigarayı bırakmak İRADE MESELESİ VE BENCE İNSANDAKİ İRADE SİGARAYI BIRAKMAKTA BAŞLAR.

  SİGARAYI BIRAKIYORSAN VE TAMAMEN İÇMEYECEKSEN İRADELİSİN VE HERŞEYİN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRSİN.
  yazı içinde arkadaşımıza tşk ederim.

 76. Yazı çok uzun olmuş fakat bu başlığı açan kişiye teşekkür etmeyi unutmuşum 🙂 ayrıca son olarak şunları eklemek istiyorum:

  yukarıda belirttiğim 3 sigarayı yemeklerden sonra değil önce içiyordum ben daha az zevk alabilmek için. Yemekten sonra hemen sofradan kalkıp kahve meşrubat süt ayran içerdim sigara aklıma gelmesin diye içeceğimi içerken de mutlaka bir dergi gazete veya kitap okurdum diğer elimi oyalamak aklımı dağıtmak için. Artık yemeklerimi daha iştahla ve daha tadını çıkara çıkara yiyebiliyorum.

 77. Merhaba,

  ilk önce google sigaranın yararları yazınızı daha sonra bu yazınızı okudum ilkinde ne kadar sinirlendiysem bu yazıda o kadar sevindim 🙂

  Ben 17 yaşımda sigaraya başladım 6 yıl oldu; bırakalı ise 1 yıl

  Ben de sigarayı bırakma ile ilgili kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

  Sigarayı bırakma isteği 🙁 ilkokula giden kuzenlerimin bana nefretle bakmalarından dolayı oluştu. Ben mutfakta sigara içerken normalde birbirimizi çok sevmemize rağmen öfff ne biçim koktu ev midem bulandı ne kadar kötü hep sağlıksız olacaksın gibi cümleleri ile oluştu.

  Ben azaltarak bıraktım sanki sigarayı tamamen hayatımdan çıkarısam “bir daha asla içmeyeceğim” dersem çok mutsuz olurum gibi geldi. Ben de azaltmaya karar verdim şöyle ki ilk ay günde 5 tane içtim. Ve inanın o kadar zorlandım ki anlatamam. Kesinlikle 5 adet sigarayı geçirmemeye çalıştım en sevdiğim sigara-kahve arkadaşım ile görüştüğümüzde beş hakkımı onunla kullanıyordum.
  Kesinlikle sigara yasak bir daha asla dememek gerekiyor bence.

  ikinci ay kendiliğinden bu rakam 3e düştü hemde ben fark etmeden her gün beş sigarayı çalışma masama bırakıyordum. Bir akşam uyumadan önce fark ettim ki masada hala 2 sigara var. Vücudumda nikotin alımı azaldığı için istek de azalmış ve refleks olarak sigara çakmak arayışları da değişmiş bu yüzden aklıma gelmemiş.

  Şuan da bazen haftada bir bazen ayda bir içiyorum. Kesinlikle paket almak yada birinden otlanmak aklıma bile gelmiyor. Tamamen hayatımdan çıkarmasam bile en azında bıraktım diyebiliyorum ben istedim ve ben bıraktım 😀 ama yasak değil canım isterse bir tane içebilirim bunu bilince zaten canım istemiyor. Her zaman yasak olan çekicidir bunu unutmayın bu yüzden kendinize yasak koymadan kural koymadan kendi iradenizle azaltın – bağımlılıktan kurtulun – bırakın

  şuanda olmadığı zaman dişlerim titremiyor bağımlı olduğum zamanlarda ki gibi acaba ne yapsam da unutsam diye düşünmüyorum veya patlıcan enginar gibi nikotin içerikli gıdalar tüketmeye çalışmıyorum.

  Umarım ömrümün sonuna kadar bu şekilde devam edebilirim.

  Bu arada şunları fark ettim…

  Sabahları kahvaltıdan sonra içilen sigara tamamen alışkanlıktan dolayı istekden dolayı değil. Çünkü içtikten sonra baş dönmesi oluyor bir çok insanda.
  Mis gibi kahvaltı tadının yerini iğrenç ağız tadı alıyor. Ben şahsen akşamları gerçekten zevkle içerdim sabahları dediğim gibi mecbur hissettiğim için 🙂

  Günde benim gibi bir, bir buçuk paket sigara içenlerin en az 15 tanesi hiç fark etmeden refleks olarak parmak tiryakiliğinden içiliyor.

  Sigarayı azaltırken boğazımda kurluk ve balgam hissi oluştu doktoruma danıştım vücudun zehiri atıyor normal dedi. yani karşılaşırsanız panik yaşamayın.

  “acil sigara içmem gerekiyor elim ayağım titriyor saatlerdir içmiyorum” cümlesi artık bana komik ve gerçekci gelmiyor. İçmeden de durulabiliyor.

  Vücuttan nikotini azalttıktan sonra içmeden de durulabilir.

  🙂 Umarım gelecek nesil sigarasız büyür 🙂

  Hoşçakalın

 78. öncelikle sigaraya başlayalı 5 yıl oldu onu belirtiym.iyi bok yedin dediğinizi duyar gibiyim arkadaşlar sigara gerçekten kötü bir dost bırakmak çok zor hele benim gibi iradeniz zayıfsa bıraktım diyorum 1 saat bile dayanamıym ama bu yazılanlar acayip gaza getirdi beni ALLAH razı olsun inşallah bırakacam bu illeti.

 79. Arkadaslar bende tam 11 yil kullandim 2 gun once biraktim bu kadar zor oldugunu bilseydim birakmazdim acayip canim istiyor ama tekrar baslamamayi kafama koydum bu istek ne kadar devam etcek en azindan nikotin istegi

 80. eşimle birlikte bırakalı 3 ün oldu ama tripten hala kurtulamadık ne zmn yemek yada çay kahve içsek delirecek gibi oluyorum !çok kararlıyım bırakacagım beni ve eşimi bu zehir artık esir alamıyacak inş

 81. 20 yıldır sigara içiyordum.2 haftadır içmiyorum.Birincisi sigara paketlerinin üzerindeki resimler, ikincisi de maddi zarar vermesidir. Özellikle sigara üzerindeki morg görüntüsü ve burununa boru bağlı genç adam beni çok etkiledi ve hala korkuyorum.Sigarayı bıraktım ama ölüm korkusu başladı ne bok yiyeceğiz şimdi.

 82. sigarayi birakmaya calismamin 5nci gunu bugun az once arkadaslarim yakti bende hemen sigaranin zararlarindan laf sokma cabasinda iken( bu bana daha azim veriyor 🙂 aklima cocukken sigara seklindeki sakizlar geldi hatta paketide wardi, way a.q taa ozaman cocuklari ozendici seyler yapilmis falan google’da bakim dedim sonra bu site acildi sonra boleee iste ne boktan bi yazi oldu lan 😀

 83. bende sigara içiyorum bırakmak istiyorum ama çok sinir yapıyor.İmkansız gibi geliyor bana ve çevremdekilerin 100%95 sigara içiyor alkol içiyor yani sizin anlıcanız ne kadar zararlı şey varsa onu sevioruzz :)(bırakmanızın dilekleriylee)

 84. Günde 1 paket kırmızı marlboro içiyordum , yasak mış soğuk muş sıcakmış dinlemez inatla içerdim. 5 arkadaşımla buluşacak olayı hiç biri sigara içmesin yinede barda dışarı oturttururdum onları ocak ayında ankarada. Ritüellerimin sayısı yoktur o kadar ki sigara yı daha keyifli içmek için günde 2 litre kahve içerdim. Ailemle yaşadığım için her akşam kitap okumaya starbucks a gider en az 5 sigara içer gelirdim. 2001 de başladım 2010 mayıs ta bıraktım. 1 aydır içmiyorum ve zenginleştim; 7 lira sigara 5 lira kahve günde 12 lira bana kalıyor. Bu sırada spor da yapıyordum performansım arttı. Cinsel performansa direk etkisi var erkekler için bunu söyleyebilirim. E performansınız arttıkça egonuz dahada tatmin oluyor. Mutlu bir insan oluyorsunuz. Nasıl mı bıraktım. bir anda ; anlattığım zevklerin tadını hatırladıkça bir daha hayatta içmem.

 85. sigarayı bırakalı 6 gün oldu sadece sakız çiğneyerek oda normal nikotinsiz sakızlardan o şeklde idare ediyorum ama gerçkten ten mutsuz hissediorum ne biçim bir alıkanlıksa sanki çok sevdiğim bir insanı hayatımdançıkarmış gibi çok kötü bir durum:)
  bu arada arkadaşlar sigarayı bırakırken son sigaramıda içiyim ondan sonra dersenz tekrr başlarsınız bence aklınıza ilk geldiği an bırakın ve sonunucusunu yakmayı düşünmeyin benden tavsiye..neyse umarım bu yolda herkes başarılı olur şimdiden tebrikler..:)

 86. 31 yıldır sigara içiyordum.12 gün oldu bırakalı,herkese bıraktığımı söğlediğim için tekrar başlayamıyorum.Canım çok istiyor.

 87. yaa hacım saat sabahın 5 i son sigaramı yakarken ulan bakayım şu sigaranın yararları neymiş die google amca beni sana getirdi..bu kadar rağbet görmenin sebebi bu saçma yazı mı dedim sora altına bıraktım bu yazıya geçin demişsin..geçtik bizde anasını satiim..
  Son sigara mı içerken yazıyı okudum..Yazıyı bitirdiğimde yeter artık ben de bırakayım dedim ama elime baktım paketimin son sigarası da bitmiş..yarın okula gidicem sigara almak için param kalmadı walla.. Birilerinden otlanmazsam büyük ölçüde 24 saat içinde en fazla 3 tane içerim..tabi bu da tiryakilik.. bakiim yarın içmezsem sana haber vericem.. sık kullanılanlarıma ekledim seni. :p

 88. ben 3 gündür sigara içmiyorum..bana yaptıklarının hesabını sormak istiyorum ona nerdeyse…onsuz nefes almak parmaklarımım kokmaması küllük gibi dolaşmamak…param çıkışmadı ne mok yiyecemler yok artık….bunu tek başıma irademle yapmıyorum şimdilik nıcotin bandını yardımcı aldım koluma onunla işbirliği içinde çalışıyor beynim vucudumda bu durumdan geyet memnunki sabahaları o kadar dinç uyanıyorumki sanki yıllar olmuş gibi bahsediyorum fakat 3 ay sonrasının sabahını hayal edip bu illetten kurtulma yoluma daha çok gaz veriyorum:Danlat anlat bitmez kırın sigaranızı soluyun temiz havanızı …….sağlıklı günler hepimize:)not=EN BÜYÜK DESTEK AŞIMDAN TŞKLER AŞKIM …İYİKİ YA BEN YA SİGARA DEDİN….

 89. 12 yıllık içiciyim içinde tütün olan her türlü markayı tükettim 🙂 5 kez sigara içme girişimim oldu bi tanesinde gerçekten bıraktım tam 6 ay içmedim (bu en son bırakışım 3 yıl önce:)) hergünüm bir eziyetti hayatın anlamı yoktu 🙂 geri başladım bu yüzden offf yemek sonrası ve çay sırası yokmu tabiaatta zaten asabilik var çevremde dostum kalmamıştı. Ama diyorumki yeter artık ya içme şu naleti dişlerden başlayarak her yeri kirletiyor. zaten sigaralarıda bozdular plastik içiyorum sanki günde içdiğim 3 sigarayı adam gibi içiiyorum diğerlerini yarısında atıyorum yeter babacım yeter bırakıyorum ahanda paketide kırdım 1 ay beklicem(bırakamazsam göt olmayım diye:)) yazıdan etkilendim o yüzden teşekkür edeceğim gidim bide bi nikotin sakızı alıyım işe yarar inşallah 🙂

 90. kalibre gerçekten tebrik ederim umarım bir daha agzına almazsın:))) bende basarılı olurmuyum bilmiyorum nikotin sakızı aldım ciğneyemedim tadı bir enteresan geldi:S hadi bakalım vatana millete hayırlı olsun:))) seni ödüllendirmek lazım bir paket 2000’lee 😀

 91. sigaranin yararlarini okuyunca daha bir mutlu olmustum sanki :S yedigim halta destek bulmak iyiydi..gunlerdir aklima takiliyordu,yollari ayirma vakti geldimi acaba ? diye bu yaziyi gorunce de bu bi işaretmi dedim 🙂 bide su sigara olmazsa hic birseyden zevk alamayacagim zihniyetinden cikarsam tam olacak,rituelleri cok guzel tespit etmissin tiryakilik boyutunda belli olmus ordan,vay be bukadar tiryakiyken birakmis bende birakirim ozaman dedirtti.sigarayla vedalasirken destek olabilecek bir yazi,dur bakalim bi hazmedeyim once bir hafta sonra ya gelir basardim derim yada bahanelerimi yazarim 🙂

 92. hayırlı olsun.6 yıl sonra sigarayı bırakmak,hayır yapamam.ben seviyorum onu.hiç bi değişiklik olmadı düşüncelerimde…neyse,yazı çok karmaşık görünüyor ya,farklı bi stilde yazsana,çok karman çorman gibi…sadece bana öyle gelmiş de olabilir.

 93. sigaranın yararlarını okumak daha zevkli,ama insanın iradeli olması güzel,sigarayı bırakmaktan bile daha önemli olan bu işte:irade….o olmazsa olmaz…bir işe başlayıp yarım bırakmayıp,iradeli olanlar:sigara sizi bırakmıyosa siz sigarayı bırakın…hadi ne kadar iradelisiniz bi bakın…

CEVAPLA

İnsan mısın? *