Açlık-Tokluk-Fakir-Zengin

7
588

Bazen yemek yerken,tabağında az bir şey kalır,onu yesen miden bulanacaktır,kaldırmaz miden,atıverirsin ya çöpe,yazık be..

Dışardasındır,canın ayak üstü bir şey çeker,yaptırırsın ekmek arası,bi-iki ısırık alırsın,nefsin körelir,atarsın ekmeğin yarısını,yazık be..

Çok sevdiğin bir yemek vardır,hani anneye bir gün önceden sipariş edilip,sabırsızlıkla beklenen yemekler,oturur yersin,tıka-basa yersin,bi ağırlık çöker,bi köşeye çekilir,geyiği mideye indirmiş aslan gibi sindirmeye uğraşırsın ya,bu da yazık be..

Dünyanın kaynakları hep sabit,tüketen biziz,herkesin eşit imkanları olmasa da,herkesin en az karnını doyuracak kadar yemeği-suyu olmalı,bunu birileri sağlamalı..

Bak,ben israf etmesem ne değişir deme,tabağındaki yemeği o an yiyemiyor musun,kaldır bi kenara,2 saat sonra acıkacaksın o zaman ye..

Ekmek varken,fazla ekmek alma,ekmek ziyanı yapma,o buğdayın yetişmesindeki aylar süren emeği düşün,sofrana gelene kadar kaç kişinin emeği geçtiğini düşün,nimeti düşün..Parasını verdim,istediğimi yaparım deme,bu dünyada hiç bir zaman emeğin tam karşılığının para olmadığını biliyor olmalısın..

Şimdi şu alttaki çocuğa bak..Senden tek farkı,farklı coğrafyada doğmuş olması,ve aslında bu en büyük farkı yaratan şey..Onun bir suçu yok,günahı yok..

Ulan pizzacı siparişi 5 dakka geç getirse sinirlenen adamlarız,bilgisayar kendi kendine kapansa birden,sayıp söven insanlarız,şu dertlerimize bak,bir de alttaki çocuğun derdine bak,iyi bak


Eğer yukarıda anlatmaya çalıştıklarım senin için hiç bir anlam teşkil etmiyorsa o zaman aşağıdaki afrikalı çocuğun sitem,hüzün,açlık ama en çok da öfke dolu bakışlarını hiç unutmamanı dilerim..

Saygılar,saygılar ve saygılar…!

7 YORUMLAR

  1. yatili okul yillarimizda tabagimiza ne kadar yemek aldigimiza bakan, fazla almamiza asla kizmayan; ama tabagindakinin tamamini bitirmeden bulasikhaneye gidip cope dokulmesine asla musade etmeyen bir hocamiz vardi, ruhu sad olsun, Allah rahmet eylesin, Abidin Hoca… Sayesinde tasarrufun ne oldugunu, israf etmememin, hakkin / ihtiyacin kadar tuketip kalanini paylasmanin ne oldugunu ogrendik. Bizden sonra dogacaklara da aktarmak sanirim bu ogretiye verebilecegimiz en buyuk deger ve saygi olacaktir. Hepimiz birer mum gibiyiz, once cevremizi aydinlatalim, onlar da kendi cevrelerindekini. Sosyal paylasi ve adalet. Gunun hizinda ne kadar da farkindaliktan nasip veremedigimiz deger degil mi? Saygilar, saygilar ve saygilar!

  2. haklısın valla! o attaki cocuk böle ekrandan fırladı 3boyutlu oluverdi yüzüme tükürdü sanki öle hissettim bi an..utanıyorum görünce böyle seyleri…

  3. mahşerde aslında hiç ummadığımız şeylerden de sorumlu tutulacağımıza dair bişeyler okumuştum bu insanların açlıkla boğuştuğunu biliyor ya da bilmiyoruz ama sorumluyuz gibime geliyor neden çünkü zaten “insan olmak” içi boş bir kavram değil, olmamalı yani..beraberinde bir sorumluluk getirmeli… ancak dünyanın büyük bir kısmı insanın dünyaya eğlence için geldiğini ve tüketebildiği kadar tüketmekte özgür olduğunu düşünüyor ya da düşünmeleri sağlanıyor diyelim.Rasyonel insan ,homo economicus yapılmaya çalışılıyoruz hepimiz daha çok tüketelim daha fazlası için başkasını düşünebilme yetimizi öldürelim hatta mümkünse birbirimizi yiyelim herkes kazanamasın sadece daha çok isteyen kazansın gibi fikirlerle dolduruluyorlar homo econmicus adayları.Şimdi sadece kendi faydasını maksimum etmesi istenilen bir insandan Afrikadaki aç insanları düşünmesini beklemek ne kadar münkün?.Ancak bahsettiğim sorumluluğu duyacak bir maneviyatla adına ne denirse densin bunun belki de sadece vicdanla mümkünatı olabilir…Ben çoğu konuda kendimi eksik buluyorum.İsraf ettiğim mutlaka oluyordur aslında bizim milletimiz bir zamanlar buna karşı duyarlıymış bunu da büyüklerimizin israfa karşı olan gündelik alışkanlıklarından görebiliriz.

    iktisatın bir numaralı sorunlarından birisine dokunmuşsunuz.Kaynaklar kıt insan ihtiyaçları sonsuz diyorlar.Evet belki sonsuz çünkü insan doyumsuz…peki insan doyumsuz olduğu kadar adil de olamaz mıydı…keşke.

CEVAPLA

İnsan mısın? *