Çocukla Bilge Dede Bölüm 3

5
461

Bir gün, Çocukla Bilge Dede dolaşmaya çıkarlar ;

Çocuk: Bilge Dede epey oldu konuşmayalı, nerelerdeydin? Cep telefonu da yok ki bende bi çağrı atıyım, ödemeli arıyım falan..

Bilge Dede: Doğru dedin, epeydir görüşemedik.Zaten ödemelileri açmıyorum ben. Çağrı atanlara da hayatta geri dönmem.Sana da ulaşayım dedim 2 sefer, evine geldim ama, annen tersledi beni.Sakallarımı görünce, oğlumla senin ne işin olur, yazdan önce Kur’an Kursuna vermem ben evladımı dedi.Diğer seferde de babanla karşılaştım, avcuma 5 TL sıkıştırdı, dinlemeden yol verdi bana, dilenci sandı herhal. Yalnız babana benim yerime teşekkür et, verdiği 5 TL’den çok kral İddaa kuponu yaptım, 5 TL’ye 230 TL aldım..

Çocuk: Ohaa, benim peder haftada bana 5 TL veriyo, iyi para vermiş sana, yalnız bi ara hatırlat Bilge Dede ortak kupon yapalım, olma mı? Benim kız arkadaşım var Nilgün,  Armani parfüm istedi benden, almazsam olmaz.

Bilge Dede: Ohaa, kız arkadaşın mı var senin? E sen 10 yaşındasın, kız kaç yaşında ki?

Çocuk: 9 yaşında..

Bilge Dede: Tamam, bugünün konusu belli oldu.

Çocuk: Nilgün mü günün konusu?

Bilge Dede: Genel düşün biraz saf bünye, günün konusu “Avrupa Birliği Mutabakatı Işığında Kız ve Erkek İlişkileri”

Çocuk: Hadi be?

Bilge Dede: Eheheh,şaka lan, baş tarafa Avrupa Birliği falan yazınca hep ciddi bi hava veriyosun ya, ondan şey ettim.

Çocuk: Tamam, konu bu olsun, yap hamleni Bilge Dede!

Bilge Dede: Tamam, başlıyorum.. Bak evladım benim yaşım tam 79 şu an.Sence bu 79 senelik ömürde ne gibi tecrübelerim olmuş olabilir?

Çocuk: Imm, 79 seneni nasıl geçirdiğine bağlı Bilge Dede.Gençlik zamanındaki fiziki özelliklerinin de epey bi payı vardır bu tecrübede.Gerçi senin şu an ki tipinden gençlik halini çıkartamıyorum. Sakalların Vietnam ormanlarında pusuya yatmak isteyen 6 Vietnam Gerillasını kamufle edebilecek kadar gür,yüzünün hatlarını seçemiyorum..

Bilge Dede: Doğru dedin onu, hatırlat bi ara sana gençlik fotolarımı gösteriyim..Bak şimdi salak çocuk ; erkek ve kadınların beğenileri, tercihleri, öncelikleri, korkuları, ümitleri yaşa bağlı olarak sürekli değişiklik gösterir.Bu yüzden kategoriler oluşturup, o kategoriye ilişkileri oturtmak 60 yaşındaki protez diş sahibi birinin artislik olsun diye Kola kapağını dişiyle açmaya çalışması kadar zorludur..

Çocuk: E ama en azından genel bi kategorizasyon oluştursan?

Bilge Dede: Tamam, babanın verdiği 5 TL hatrına bunu yapabilirim.O zaman ilk şunla başlayalım. Ergenlik öncesi-ergenlik-ergenlik sonrası ilk dönem.

Erkeğin ve Kızın Ergenlik Öncesi Dönemi;

Bu dönem hakkında aslında kelime israfına lüzum yok.Çünkü bu dönem, erkeğin ve kızın, kendinden büyüklerinin yaptıklarının taklidinden öteye gidemez.Ergenlik öncesi erkek ve kızın aslında ne yaptıklarından bile haberleri yoktur.Onlara  göre ilişki şöyle tanımlanabilir ; “Önceden kantine hamburger yemeye hemcinsimle gidiyordum,şimdi karşıcinsimle”..

Erkeğin ve Kızın Ergenlik Dönemi;

İşte bu dönem evlat, bu dönem sıkıntılı, ağrılı, sancılı, yediz bebek doğurmayı bekleyen 1.55 boyundaki annenin streslerini içeren dönemdir.Ergenliğin başlamasıyla zaten bünyesi afallayan gençler, bir de karşı cinsin ergenlik dolayısıyla geçirdiği mutasyonun negatifliklerinden ötürü anlaşılmaz, saldırgan hale gelirler.Bu dönem içinde yaşanan ilişkilerdeki duygular çok yoğundur.Her iki taraf için de ilk ilişki olduğundan,sonuncusu da olmalıdır.Yaşlar 13-16 arasında değişkenlik gösterse de evlilik planları yapılır,söz yüzükleri alınır,her türlü ritüel denenir.

Ergenlik Sonrakı Kız ve Erkek Dönemi

Hormonların gerektiği kadar salgılanmasının ardından, cinsel silahlar keşfedilmeye başlanmıştır. Kızlar artık dişiliklerinin farkına varmıştır.Bak çocuk, sana birşey söyliyeyim, dünyanın en tehlikeli dişisi, elinde lazer silahı tutan dişi değil, güzelliğinin farkında olar dişidir. Ülkemizden örneklemelere gidelim.Bu dönemde erkeklerin abazanlık seviyesi level 99’lardadır.Öyle ki, bir kadının cama yansıyan silüetine bile çıkma teklif eden gördüm ben.Fena bir durumdur. Bu dönemde erkeklerin elinden pek bir şey gelmez.Hormonlar yönlendirir, beyin değil. Bu sebeple erkeklerin izlediği politika şudur ; “Biri kabul edene kadar herkese teklif”.. Bu politika sebebiyle de fiziki olarak dünyada kalan son bayan olsa ve insan ırkının türeyebilmesi için onunla beraber olman gerekse bile sümüğünü sürmeyeceğin bayanlara bile arkadaşlık teklif edersin.Bu teklifleri yapan senede 1 milyon ergen düşün, 1 milyon ergen 5 farklı kişiye teklif etse, eder 5 milyon ergen bayan.Hah işte sağdan-soldan kendisine teklif yağan bayanların ibre olur 200..

Çocuk: Bilge Dede, alim adammışsın sen..

Bilge Dede: Ne sandın hafızz..

Çocuk: Her şeyi sanki cinsel istek üzerine kurdun gibi Bilge Dede.

Bilge Dede: Yavrum-evladım-çatalkaram-çingenem-aktif oksijen formüllü leke sökücüm, her şeyi cinsellik üzerine kurmadım, zaten kurulmuş da gelmiş..

Çocuk: Nasıl yani?

Bilge Dede: Bak şimdi, yaratılış gereği cinsellik dürtüsüyle kodlanmışız.İnsan soyunun devamı için de bu şart zaten. İlişki cinsellik demiyorum, ama ergenlik ve ergenliğin hemen sonrası ilişkilerde hormonların verdiği gazla cinsellik ön plandadır..

Çocuk: Anladım..

Bilge Dede: Neyi anladın? 79 senemi verdim, ben anlamadım daha..Daha da ileri dönemlerde karşı cinsi beğenme olgusu artık fiziksel özellik kıstasından çıkıp karaktere yönelir.Zaten beğenme kıstasının karakter olabilmesi için, önce beğenecek kişinin karakterinin oturması gerekir. Dikkat ettiysen sokakta yürürken bi çift görürsün hatun dünya güzelidir, yanındaki de at hırsızıdır ve şöyle dersin ;

Çocuk: Ohaaa, kesin herif çok zengin..

Bilge Dede: Hehh,öyle dersin.Neden peki? Çünkü ilişkileri yalnızca fiziksel uyumluluk üzerine kuruyorsun, oysa ki o at hırsızı dediğin adam pamuk gibi bir adam olabilir ve karakteriyle o dünyalar güzeli hatunu tavlamış olabilir..

Çocuk: Kral adamsın Bilge Dede..

Bilge Dede: Ehehehe

Çocuk: Kupon işini halledelim mi?

Bilge Dede: Para yok bende, geçen kazandığım parayı kahveden Halil’le yedik.Şey yapıcam şimdi, senin pedere gidicem gene, tanımasın diye de sağ bacağı kıvırcam, tek bacak yok imajı vericem, bu sefer 10 TL atar.

Çocuk: Çakalsın..

Bilge Dede: Lan?

5 YORUMLAR

  1. Ne de güzel yazmışsınız azizim.Okurken “öyle ya,hadi be,yok artık,aynen aynen” dedirtti bana.Dedirtmedi aslında 🙂 Tebessüm ettim,bir solukta okudum,merak ettim.Bu bu kadarla kalmamalı,4’ü de hatta 104’ü bile beklerim.Esenlikler..

  2. Erkeklerin ‘biri kabul edene kadar herkese teklif politikası’ kesinlikle doğru,ama nedense kızlarımız bunu anlamaz(özel olduklarını düşünürler) ya da anlamak istemezler,tabi onları da hormonlar yönlendiriyor bu dönemlerde bi de şu karakterin esas alınması durumlarına katılıyorum karakteri oturmuş biri için beğenide en önemli kıstastır,seviyorum ben bu Bilge dede-çocuk muhabbetlerini,hele ‘aktif oksijen formüllü leke sökücüm’ tabiri gayet güzel…

  3. Sadece şuna yorum yapmak istiyorum.Demişsin ya,kız çok güzel,adam da at hırsızı gibi,ama yine de adamın pamuk gibi kalbi vardır,kız sevmiştir falan.Öyle değil işte o işler.Bi kere adamın o tipini kamufle etmesi için kayda değer özelliklerinin olması gerekir.Maddiyat da bunların başını çeker.Şimdi demiycem kendine güven,sosyallik bilmemne diye,para zaten bu özellikleri beraberinde getirir.İstistanaları değerlendirmiyorum tabi,onlar önce kaideyi bozsun.Buram buram maddiyat tüttürdük biraz, lakin gerçekler budur,acıdır,acıtır.Haaa,lise çağındaki kardeşlerimiz için pek geçerli değildir bunlar,onların dünyası az biraz ayrıdır,kıyamam.Diğer tespitlerin doğru sanırsam.

CEVAPLA

İnsan mısın? *