Facebook Msn E-mail Hackleme Suç ve Cezaları

18
19192

 

Gerçek hayatta ve sanal ortamda Facebook, Msn veya E-posta adreslerini illegal olarak ele geçirmenin (hacklemenin) cezalarının ne olacağı üzerine soru soranlar oluyor. Bilgim ve Türk Ceza Kanunu ışığında yanıtlamaya çalışıcam. Açıklamalarımdan sonra göreceksin ki, basit bir hukuka aykırılık olarak görülen bu eylemin cezaları tahmin edilemiyecek boyutta.

Bir Facebook hesabı (popüler olduğundan facebook örneğini veriyorum, yoksa her tür şifreyle korunmuş hesap olabilir) msn hesabı ya da e-mail hackleme sonucunda, olasıklara göre cezalar şöyledir.

 

1) Bilişim Suçları TCK’dan ayrı olarak düzenlenmemekle birlikte, öncelikle TCK m.243’e göz atmamız gerekir.

Bilişim sistemine girme

MADDE 243. – (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Madde metninden kolayca anlaşıldığı üzere bir facebook hesabının şifresini hukuka aykırı olarak elde edip, hesaba girdiğiniz de, yaptırımla karşılaşıyorsunuz. Sadece girmiş olmanız yeterli.Eğer sisteme girip bir de bilgileri değiştiriyor ya da yok ediyorsanız, örneğin hesap sahibinin fotoğraflarını siliyorsanız ;

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

maddesi uygulanmakta.

2)TCK m.117 yani İş ve çalışma hürriyetinin ihlâli, önce kanun metnini vereyim;

MADDE 117. – (1) Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlâl eden kişiye, mağdurun şikâyeti hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Konuyu örnekleyerek daha anlaşılır hale getirmeye çalışayım. Diyelim bir şirketin uluslararası yazışmalarda, ticaret anlaşmalarında kullandığı e-posta adresini hukuka aykırı olarak ele geçiriyorsunuz. Dolayısıyla şirketin iş hürriyetini ihlal ediyorsunuz. İş hayatını devam ettirmesini imkansız hale getiriyor ya da sekteye uğratıyorsunuz. (Şirketin bu durumdan dolayı uğrayacağı ticari zarar hukuk davasının konusudur)

3) TCK m.124 yani Haberleşmenin Engellenmesi, madde metnine bakalım ;

Haberleşmenin engellenmesi

MADDE 124. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Madde metni açık olduğundan örneksemeye gerek görmüyorum.

4) TCK m.132 yani Haberleşmenin Gizliliğini İhlal ; madde metni

Haberleşmenin gizliliğini ihlâl

MADDE 132. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Açıklarsam ; bir kimsenin msn-facebook-email hesabının ele geçirilmesinde veya ele geçirilen hesaptaki bilgilerin kaydı haliyle 1. fıkra,

Ele geçirilen kayıtların 3. kişilerle paylaşılması halinde 2.  ve 3. fıkra hükümleri uygulanır.

5) TCK. m134 yani Özel Hayatın Gizliliğini İhlal ;

Özel hayatın gizliliğini ihlâl

MADDE 134. – (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

Görüldüğü üzere bir Facebook, Msn hesabı ya da e-mail hesabı hukuka aykırı olarak ele geçirildiğinde (hacklendiğinde) basit, eğlence amaçlı gibi görünebilir. Ancak sonuçları hiç de basit ve eğlenceli değildir. Bu yazıda Ceza Hukuku açısından Facebook, Msn, E-mail hacklenmesini ele aldım. Bu hesapların hukuka aykırı olarak ele geçirilmesinden ötürü, hak sahiplerinin uğruyacağı diğer zararlar ayrıca dava konusudur. (Hukuk davası)

Yasal Uyarı: Bu eser, Elektronik İmza Kanunu, Zaman Damgası müessesiyle damgalanmıştır. Eseri, site sahibi izni olmadan  ya da tıklanabilir link kullanıp bu sayfaya link vermeden  hiç bir surette kopyalayamazsınız.Aksi takdirde dava hakkımız saklıdır.

18 YORUMLAR

 1. beni eskisevgilim face çalmaktan şikayet edti kendisi vermişti şifresini ban bende değiştirdimama şikayetini geri aldı hakkımda işlem yapılırmı

 2. Yıl olmuş 2014 ve bu yazılar hala burada ilginç . MSN hack nedir önce bunun soruşturulması gerek.

  Ayrıca sistem açıkları açığı kullanan kişiyi mi suçlu kılar yoksa sistemi mi bunuda tartışmak gerekir. En basitinden bir hırsızlık fiilinde kişinin çaldığı malı kilitli bi ortamdan kilidi kırarak mı çaldığı yoksa gelişi güzel bi ortamdan direkt olarak mı çaldığı doğrudan mevcut davayı etkiler.

  Şöyle bi örnek verecek olursam şimdi siz girdiniz microsoft’un sitesine ve mail adresi edinmek istediniz. Kullanıcı adınızı yazdınız bilgileri doldurdunuz velhasıl kayıt tamamlandı. Daha sonra bu e-posta adresinizle facebook’a kayıt olmak istediniz ne tesadüf bu e posta adresi ile facebookta kayıtlı profil var. Şifre talebinde bulundunuz e posta adresinize şifre sıfırlama linki geldi tıkladınız şifrelerinizi girdiniz baktınız bu profil size ait değil fakat e posta adresi size ait ? (bu yorumda kullanılan e-posta alınmaz diyen arkadaşlar çıkabilir doğaldır ama sistem açığından bahsediyorum var böyle bişey)

  SONUÇ OLARAK karşıdaki kişi sizi dava ettiği zaman sizin e posta adresinize ait bir facebook profili oluşturduğu için o mu suçlu olacak ?

  Yoksa facebook profiline izinsiz daha doğrusu kendi e postanızla profil sahibinden habersiz giriş yaptığınız için siz mi suçlu olacaksınız ?

  Bir ihtimal daha var kullanımda olan bir e-posta adresini size taktim ettiği için microsoft şirketi mi suçludur ?

  Bilişim suçlarına kimse doğrudan doğruya şudur veya budur diyemez bu kadar uzatmamın sebebi sistem açıklarını vurgulamaktı. E-posta hack bir sanattır ama burda bahsedilen konular çok acayip yani saçma geliyor güzel bir konuya değinilmiş site tarafından fakat yorum vasatlığı var kimse yarar fayda açısından konuşmamış.

  Bilişim suçu bu kadar basit değildir arkadaşlar bi proğram yüklersiniz bilgisayarınız ele geçer komple sadece e posta adresiniz değil peki hiç duydunuz mu proğramlama nedeniyle ceza alan birini_? Ama nedense e posta hacklemekten ceza alanları duyabiliyoruz.

  E posta ele geçirdiğiniz zaman karşı taraf şikayetçi olursa ; EGM bünyesinde bulunan Bilişim Suçları bölümünden ıp adresiniz tespit edilir.

  Fakat bilgisayarı kullanan kim? sorusuna cevap bulmak imkansızdır.

  Sistem açığından giriş yaptığınız taktirde bu sistemin sorunudur sizin değil.

  Son güncelleme tarihinin 2010 yılı olduğunu görüyorum konunun ve kanunların ceza işletimini gösteren mahkeme kararları ile daha çok açıklığa kavuşturulması dileğiyle yorumumu okuyan herkese bilişim suçlarından uzak durmalarını çevrelerindeki insanları uyarmalarını eğer bi hata yapılmışsa zararın neresinden dönersen kar’dır atasözümüzü hatırlamalarını temenni ediyorum.

  Dip not : Kişilerin e posta adreslerini ele geçirip çıkar sağlamaya çalışırsanız Nedir ?: hesabı verme karşılığında para-kontör-eşya-vs bi amaç güderseniz işte o zaman bilişim suçunun direk muhattabı kablosuz ağınızı kullanabilecek kişiler veya microsoft değil direk kendiniz olursunuz.( Kuzenim hack’lemiş demeyin hakim yemez)

  Bu konuyla ilgili kanun maddelerini yazarak insanları bilgilendiren site yönetimine saygılarımı arz ediyorum .

 3. benim bir sorum olacak … ben 4 yıl önce eski erkek arkadaşımın facesinin patlattım.şikayette bulunmuş..ve 4 yıl önceki olayın mahkemesini temmuz ayında göreceğim.ben evlendim ve 2 de çocuğum var.bunun cezası ne olur acaba 🙁 çok tedirginim…

 4. yaklasık 3 sene önce bir msn kırdıgımı ogrendım askerdeyken telefonla ailem bildirdi askerligimi bitirip geldim aradan 1 sene gecti ve mahkemeden durusma tarihi için bir kağıt geldi durusmaya cıktım savunmamı yaptım normalde msn ben kırdım ama beraat ettiler yanı burası turkıye bır arkadasımızın dedıgı gıbı mılyonlarca ınsan yasıyor hangı bırıyle ılgılensınler o kadar agır dosyalar varkı yok msn kırılmıs yok face calınmıs mahkemelerı bunlarla oyalamamak gerekıyor ve dahası msn hack kanunu 2007’de gundeme geldı suan mahkeme bıle nasıl bır ceza verecegini tam olarak bilmiyor.. eger ki msn hack ile bir dava acılırsa size vereceginiz savunma Şu olsun 🙂 ” evdeki bilgisayara benden baska arkadaslarim akrabalarim bir sürü kişi giriyor ben ne msn hacklenmesınden nede bilgisayardan anlarım pc de takıldıgım tek sey ( face msn ve ve okey oyunudur ) üzerime atılı sucu kabul etmıyorum demenız bıle mahkemeyi 6 ay oyalar zaten zaman asımına ugrayan bir davadanda pek bir sey cıkmaz takıpsızlık kararı verırler 🙂 benden bu kadar saqLıcakLa kaLın Grs xP

  • kusura bakmada şimdi benim facebook um hacklenmiş özel hayatım ihlal edilmiş sen diyorsun yok bilsürü kişi giriyor ben yapmadım onu yaparım bunu yaparım kardeşim senin başına bir gelsin o zaman böyle saçmalayabiliyormusun bak suç diyorlar suç sen gelmişşsin saçma sapan şeyler yazmışsın göt

 5. Benımde Facebook Hesabıma Gırıp Icındekı Sayfalarımı silen Kısıyle Pazarlıga Oturdum Ve Hesap Numarası Yoluyla Şahsı Tespıt Ettık… 1.5 Yıl Hapis Cezası Ve Sildiği Sayfalar içinde 4000 tl tazmınat davası actım ve kazandım.. şu an cocuk ıcerde… yanı sız boyle şeylere kalkışmayın arkadaşlar… moderatorun dedıgı gıbı ” Eğlence Amaclı Ama Sonucları O Kadar da eğlencelı Değil ” .. Olan Ailenıze Olur. kendınızı dusunmuyorsanız aılenızı dusunun.

 6. Benim de hotmail şifrem çalındı , savcılığa suç duyurusunda bulundum , IP tespiti yapıldı, yapan kişinin , ki zaten tahmin ettiğim kişi idi ifadesi alınarak, hakkında ceza davası açıldı, şuan yargılanıyor ve dava birmek üzere, gelişmeleri sizlere aktarırım yine .

 7. tam zamanını hatırlamıyorum ama ben eski erkek arkadaşımın facebookunu çalmıştım kendisi msn şifresini daha önce bana kendi vermişti..bende msninden facesine ulaşmıştım.. uzun zaman geçti bana msj attı.. öle knşurken face konusu açıldı ve ben kndi çalıdığımı söyledimm ve şifresini ona geri verdim.. askere gitmiş ve benm bundan haberim yeni oldu.. 3 gün snra bna geri msj attı bna attığın msjlar delildir snn çaldığına dair seni mahkemeye verdim falan diye.. askerde olan birinin beni bu yüzden mahkemeye vermesi olabilir mi.. vermiş olsa mahkeme kğıdı kaç günde bnm elimde olur.. dava açılsa onun lehine eline ne geçebilir.. ne kazanabilir bu mahkeme sonucu.. üstelik ben hiç bi bilgisini kullanmadm ve değiştrme yapmadım.. bunlar ne kdr etkili olur yardmcı olablr misinz?

 8. Ya biri benim msn ve facenin şifresini değiştirmiş ve benim adıma açmış erkekleri ekleyip benim adıma kötü şeyler söylüyor ne yapabilirim çünkü başım belada olabilir şuan herkes benim yaptığımı sanıyor lütfen bana yardım e

 9. benimde şöyle bi sorum olacak arkadaşlar her msn adresi hacklenen her facebookta sorun yaşayan yok o bana şu tacizde bulundu yok şifremi çaldılar. bunlarla ilgileniliyo mu acaba. düşünün kaç milyon insan yaşıyo bu sorunları ve dışardan bakıldıgında çokta önemli değil silersin engellersin ya da bi daha kine şifreni çaldırmamak için daha dikkatli olursun. hadşi gidip bulalım para cezası verelim hapse atalım diye bu kurum koşturuyo mu acaba daha önce hiç başvuran oldu mu?

 10. Güzel konuya değinmişsin aga, bende bununla ilgili yazmayı düşünüyordum emeğine sağlık.
  Bu suçlara maruz kaldığınızda adliyeye giderek suç duyurusunda bulununuz, bu tip “hack” olaylarının çözümünü savcılık buluyor genellikle.

CEVAPLA

İnsan mısın? *