Garip Dernekler ve Oluşumlar

3
522

O kadar yerleşmiş kötü espirilerimiz ve klişelerimiz var ki, düşünüyorum da bunları devam ettirmek için bir takım dernekler, yurtdışı kaynaklı vakıflar, fon aktaran kurumlar falan mı var?

Bir yılbaşı hadisesi düşünün ki, o ortamda biri şuna benzer bir espiri yapmasın;

Tarih 31 Aralık ve saat 23:00 civarlarıdır.Evdeki biri şöyle der

-Çay demle de içelim be..

-Seneye demlerim, kikiri-mikiri.

Aga napıyosun ya? Komik değil, sempatik hiç değil. Düşündürücü-eğlendirici bir yanı yok. Allah bilir milattan beri yapıla geliyordur bu espiri,belki de ilk olarak Hz. İsa’nın havarilerinden biri yapmıştır bu espiriyi..Tek tesellim bu espirinin senede bir kez yapılabiliyor olması..

Var mı la acaba böyle bir dernek? Yılbaşında “Seneye Yaparım” Espirisini Yapma-Yaşatma-Bezdirme-Sündürme Derneği..

Bu derneğin Olağan Genel Kurul Toplantısı nasıl geçiyordur acep?

—————–

-Ihımmm, 2009’u geride bıraktık Yılbaşında “Seneye Yaparım” Espirisini Yapma-Yaşatma-Bezdirme-Sündürme Derneği Başkanı olarak bizim açımızdan pek verimli bir yıldı.Şimdi konuşmasını yapmak ve 2009 Faaliyet Raporunu sunmak üzere Başkan Yardımcımız Nurhan Hanımı davet ediyorum..

Nurhan Hanım: Öncelikle 2010 hayırlı olsun.Lafı fazla uzatmadan 2009’un 31 aralığında neler yaptığımıza göz atalım..Sevgili arkadaşlarım 2008 senesinin 31 Aralık’ını hiç birimiz hatırlamak istemeyiz.Zira derneğimiz için felaket bir tarihti..

Seneye Yaparım espirisini yapmak isteyen 8 dernek üyemiz ülkenin çeşitli yerlerindeki espiri anlayışları değişmiş gençler tarafından dövüldü ve çeşitli hakaretlere maruz kaldılar.

Peki biz ne yaptık? 2008’den büyük bir ders çıkararak, nerelerde hata yaptığımıza baktık,öz eleştiri yaptık..Şimdiki kuşağın iddia ettiği gibi “Seneye Yaparım” espirisi kesinlikle kötü bir espiri değil,asla kabul etmiyoruz.Ancak hatalarımız şunlar oldu ; aynı mekan içerisinde “seneye yaparım” espirisinin birden fazla kez yapılması, “seneye yaparım” espirisinin Türk gelenek-göreneklerinde ne gibi bir yere sahip olduğunun anlatılamaması, zamanında nice kuşakların bu espiriyle büyüdüğünün kamuoyuna aktarılamaması.

Hatalarımızı tespit ettikten sonra ne yaptık? Halkla iç içe olduk. 2009’un Nisan ayından başlayarak halkı “Seneye Yaparım” espirisine alıştırmaya çalıştık.Kermesler düzenledik,aşure dağıttık, yeri geldi şehirlerin dört bir yanına afişler astık..

Sonuç olarak sevgili dernek üyelerim, 2009 yılı 31 Aralık Gecesi  elime ulaşan raporlara göre  tam 8 Milyon 682 Bin 723 Kere ” Seneye Yaparım” muhtevası içeren espiri yapılmış. Sadece 22 istenmeyen olay yaşanmış ve bu olayların 17’si tatlıya bağlanırken kalan 5 olay karakola intikal etmiş..

Yani bizim için çok verimli bir sene oldu 2009.

Şimdi sizlere şunu soruyorum, neden 2010 Yılının 31 Aralık’ında 30 Milyon “Seneye Yapalım” Espirisi yapılamasın, neden herkes bu espiriye gülmesin?

Bu bir hayal değil,istersek başarırız..

————–

Lan yoksa var mı böyle gizli bir örgüt.Dehlizlerde falan mı toplanıyolar?

3 YORUMLAR

  1. merhaba ben marmara fcniversitesi hukuk fakfcltesi 3.sınıf f6ğrencisiyim babam işe7i,annem ev hanımı ve 5 kardeşiz 3 fc fcniversite olmak fczere 4 kardeş okoyuruz ayrıca babamın emeklilik yaşının gelimiş hatta gee7miş olması, bankadan hesabımıza e7ekilen ev kredisinin mevcut olması sebebiyle bursunuzu talep ediyorum.. yardımcı olabilirseniz sevinirim

  2. okurken sanki gerçekten böyle bir dernek warmışcasına biz neden bu espiriyi yapmayıp bu kadar emek harcayan adamlara acı çektirmişiz diye vicdanımla tartışmaya bile girdim 🙂 ellerine sağlık ben belki bu yazıdan önce mümkün deil yok yapmayız abi biz toplum olarak böyle şeyler derdim ;ama şimdi bu fikir hiç de uzak deil… yarın böyle bi dernek adı duysam şaşmam 🙂

  3. kötü esprilerin sinir katsayını arttırması sonucu yaratıcı zeka tava yapmış! güzel olmuş. çok güzel hatta. böye bi derneğin varlığı beni şaşırtmaz!yurdum insanından her şeyi beklerim ben.

CEVAPLA

İnsan mısın? *