Garipsenen Adam Turgay

0
347

+ İnsanları rahatsız etmemek adına onlar gibi davranmak seni rahatsız etmiyor mu Turgay?

– Ediyor etmesine de, farklı olmanın farkının bir bedeli var, o da garipsenmek. Garipsenmek istemiyorum.

+ Garipsenmek senin farklılığının getirisi, hem 1 saat çekirdek çitliyip, hem de dilinin şişmemesini istemek gibi bu.

– Aslında alıp veremediğim alışılmışın dışında hareket ettiğimdeki, diğerlerinde oluşan tedirginlik.

+ Nasıl davranıyorsun mesela?

– Diyelim otobüs yolculuğundasın Rıfkı abi. Yanında tanımadığın biri var, nerelisin diye soruyor sana, şuralıyım diye cevaplıyorum,ardından da..

+ Sen ona soruyorsun nereli olduğunu.

– Hayır işte abi, nereli olduğunu sormuyorum , adınız nedir diyorum, birden afallıyorlar. Rıfkı abi, ama hep böyle oluyor, düşünki yanındaki adamla 12 saat yolculuk boyunca 3 molada çay içmişim 2 defa aynı tuvaleti kullanmışım, sohbet etmişim, yolculuk bitiyor ama adam benim adımı bilmiyor, ben onun için 32 numara koridor tarafı Malatyalı biriyim. Adımı bilmiyor abi.

+ E bilmesin adını, ne önemi var ki, bir daha ne zaman görüceksin zaten?

– Tamam da abi, memleketimi öğrenmesindeki mantık nedir? Ya da bunu geç, şu örneğe bak, karşı tarafın sorduğu soruyu cevapladıktan sonra, soru sormamak da garipseniyor.

+ Nasıl yani?

– Ya mesela ” ne iş yapıyorsun” diye soruyor, falanca işi yapıyorum dedikten sonra, o benden aynı soruyu ona sormamı bekliyor ya, sormuyorum. Yani kasti bir sormama değil bu, merak etmiyorum işini sonuçta.

+ E sonra noluyor?

– Biraz sessizlikten sonra, adam sitemkar bir ses tonuyla ” e ben de öğretmenim” falan diyor. Olaya bak abi, adamla tanışalı daha 45 saniye oluyor ve adam 90. saniye sonunda sana sitem edebilecek kadar samimi oluyor : )

+ Tam olarak derdin ne Tugay, onu de hele.

-Abi bir derdim yok aslında benim. Kendime birşey dert etmiyorum, ama dert etmediklerim diğerlerine dert olunca, bana dert olmuş oluyor.

+ Yani?

– Abi yanisi yok, hayatımın geri kalanında dilini bilmediğim 44 ülke tespit ettim, her birinde 6 ay yaşamayı planlıyorum. Bu da 22 sene yapar, böylece dilini bilmediğim insanlarla bu tarz olaylar yaşamıycam, her soruya eblek tursit gülümsemesiyle kibarca kafa sallıycam.

+ Kart at bana oralardan.Bu arada nereliydin lan sen?

Öreke of the Ebe

+ Terbiyesiz herif.

CEVAPLA

İnsan mısın? *