Başarıdan Kaçarak Başarmak

1
686

+Diyelim başardık, herşey istediğimiz gibi oldu, sonra ne olacak? Başarırsak, başarılı olduğumuzu görürsek, takdir alırsak, sevinirsek, şımarırsak biteriz biz? Bitmez miyiz?

-Bitebiliriz, ama bitmiycez.

+Nasıl olucak o?

-Elimizden geleni yapıcaz, herşeyi yoluna koyucaz ve bayiler toplantısında kürsüde donuna kaçırmış şirket CEO’su gibi arkamıza bakmadan kaçıcaz..

+Neyden kaçıyoruz abi?

 

Başarıdan..

+Ama başarmak isteyip, başarmaktan kaçmak? Başarmaktan korkmak? Off, karışık..Bilmiyorum abi, başarırsam kaçamam ben, övgüleri duymak isterim, sırtlarda taşınıp, hooop hooop havalara atılmak isterim. Şu zamana kadar ki tek kayda değer başarım kendi elimle çürük azı dişimi çevire çevire çekmek oldu Basri Abi, gerçi sonradan o da mikrop kaptı.

– Tutucaksın kendini Selim, başardığımızı hissettiğim an ben sana yardımcı olucam. Tutucam kolundan, çekicem seni.

+Abi 4. sınıf pavyonda masa masa dolaşan Assolist gibi davranma bana, ne o öyle tutucam kolundan, kurtarıcam seni bu hayattan der gibi ?

– Hemen alınma Selim.Onu kastetmedim.. Bak şimdi, amacımız ne bizim? Başarmak.. Peki bir insan birşeyi başardığını diğerlerinin tepkisinden mi anlar?

+Evet öyle anlar abi. Gol atarsın alkış gelir, notların iyidir takdir belgesi alırsın,işin de iyisindir terfi alırsın, böyle uzar gider, aha da kapak olsun Basri Abi..

-Terbiyesizleşme Selim iki dakka ya.. Bak şöyle düşün. İşinde iyisin, iyi olduğunu biliyorsun, tüm birikimini işinde kullanıyorsun, elinden gelenin en iyisini yapıyorsun, sene sonu terfi bekliyorsun, ama o da ne, terfi yok. Peki sen şimdi başarılı değil misin?

+Şimdi Basri Abi, o patronun civelekliği.

-Değil Selimcim. Başarılı olduğunu bal gibi biliyorsun, terfi almadın diye başarısız mı oldun? Olmadın, kapağı havada yakalayıp sana iade ediyorum.

+Anladım abi..

-Hayır anlamadın, devam ediyorum iyi dinle..Bu arada ikinci çayı demleyelim, kesmedi bu..Bak şimdi ; neden terfi aldın? Başarılı olduğun için mi?

+ Evet abi.

-Hayır, yani sadece başarılı olduğun için değil, başarılı olduğun için ve bulunduğun yerde kalmanı istedikleri için, seni bağlamak için.

+Nasıl yani abi?

-Bak Lise 1’desin diyelim, takdir aldın. Lise 2’ye devam ederken, sene sonu geldiğinde ailen gene takdir belgesi bekler senden, neden? Alıştırdın çünkü onları..

+Başarıya mı?

-Hayır başarını belgelendirmeye.

+E başarı beraberinde belgesini getirmez mi abi?

-Terfi örneğini hatırla, başarı belgelendirildiği için ya da  olumlu tepki aldığı için başarı değildir.Başarı yalnızca başarıdır, ardından gelenler değişkendir.

+Abi çaya bakıyım.

-Demle de gel, kaynamıştır altı..

-Başarılıların sevilmediği, dışlandığı ortamlar görmedin mi, duymadın mı? Her başarı beğeni getirmez.

+Abi sonuç nedir, ne yapıcaz yani?

-Çok basit, başarıcaz, bunu yalnızca biz bilicez, diğerlerinin bilmesine fırsat vermeden o ortamda ayrılıcaz, gidicez.

+ Nereye?

– Daha önce birşeyler başardığımızı bilmeyenlerin olduğu bir yere. Bizden bir başarı umulmayan bir yere. Şaşırtmaya..

+ O zaman gelirim abi : )

-Hehe aslanım benim..

1 YORUM

CEVAPLA

İnsan mısın? *