Güney Afrika’da Irkçılık Politikaları

2
1670

Güney Afrika’da ırkçılık diyince, hani konuyla ilgili bir bilgin yoksa,siyahların beyazlar aleyhinde ırkçılık yaptığı akla gelebilir..

Ama tabi ki tam tersi.Siyahların oluşturduğu bir toplumda, beyaz adam geliyor ve olaylar başlıyor..

Fanon şöyle tanımlamış Güney Afrikayı o yıllar için(1950’li) ;

Nedir Güney Afrika? 2.530.300 Beyazın, 13.000.000 Siyahı, sopa zoruyla tıktığı bir kazan..

Güney Afrika’da ırkçılığın gelişimini kısaca özetlemeye çalışıcam,bu yazıda amacım,önemli sözlere daha çok yer vermek..

Güney Afrikaya yaşam amaçlı gelen ilk kişiler Hollandalı’lar.1500’lü yıllarda geliyorlar ve ilk yıllarda afrikalılarla aralarında sorun yok.Hollandalılar Afrikalılardan et satın alıyor,gül gibi geçiniyorlar.Zamanla yeni Hollandalılar geliyor.Daha çok et satın alınıyor Afrikalalılardan,sığır sürülerini çalıyorlar, ta ki satacak tek sığırları kalmayana kadar.Ardından artık besicilik yapamayan Afrikalılar, Hollandalılar ve diğer Avrupa’lılar için köle gibi çalışmaya başlıyorlar.Karşı koymaya çalışıyor Afrikalı’lar,  ancak ok-yaya karşı,beyaz adamın barutu var..

1815 yılında İngilizler, Hollandalılar’ın elinden bu yerleşim bölgelerini alıyor (Cape Town) Beyazlar gittikçe artıyor,beyazlar arttıkça,siyahlar tehdit olarak görülüyor..

İşin şöyle bir ilginç yanı var..Ulan illa ki ırkçılık yapacaksan bunun da bir raconu,teamülü bir şeyi olmalı..Hollanda’da zencilere karşı ayrımcılık yapsan hadi bi yerden anlaşılır diyelim de, a be öküzler Afrika’ya gidip “zenci istemezük” demek nasıl bir mantığın ürünüdür? Japonya’yı işgal edip “tüm çekik gözlüler 2. sınıftır” demek gibi bişi..

Moeller Van Den Bruck idealizm hakkında şöyle demiş ;

İdealizmin en büyük tehlikesi,insanları birer aptala çevirmesi gerçeğinde yatmaktadır.Yüksek ideallere ulaşma konusunda her gün sarf edilen aşırı çaba, realiteyi ortadan kaldırabilir.

2. Dünya Savaşı sırasında bir seçim yapılıyor Güney Afrika’da ilginç bir seçim.Sadece beyazlar oy kullanabiliyor.Ve bu seçimde seçilen hükümet tam 44 yıl iktidarda kalarak 1994’e kadar utanç olarak tarih sahnesinde kalmayı sürdürüyor.

Bu hükümetin çıkardığı, ırk ayrımcılığına dayanan yasaları mevcut, bu yasaların adı da “Apartheid Yasaları”..

Bu yasadan örnekler;

  • Irklar arası evlilik ve cinsel ilişki yasağı.
  • Seyahat yasağı.Eğer bir siyah kadın ya da erkek kayıtlı olduğu yerden başka bir yere gidecekse,akrabasını ziyaret edecekse izin almalı.Siyah ve beyazların yaşam alanları tamamen ayrılıyor ve siyahlar hükümetten izin almadan beyazlara ait bölgelere giremiyorlar.Girdikleri takdirde de bu süre 72 saati geçemiyor.Sırf bu kanuna muhalefetten 3,5 milyon siyah ceza alıyor.
  • Kamu Hizmetlerinden Ayrı Yararlanma Zorunluluğu.Bu öyle bir yasa ki; siyah ve beyazların yararlanabileceği her tür kamu hizmetleri ayrı binalara ayrılıyor.Aklına ne gelirse..Ayrı tiyatro,kütüphane,park,pastane,kasap ve hatta mezarlıklar..
  • Siyahların barışçıl amaçla dahi olsa gösteri yapma,toplanma yasağı.

Bundan başka yasalar da mevcut..Tüm ırklar tek tek ayrılıyor ve kimliklere işleniyor.Eğer bir kişinin ırkı üzerinde şüphe varsa, ırkı bulabilmek için uygulanan yöntem şu ; ırkından şüphe duyulan kişinin saçlarının arasına kalem koyulur, eğer kalem dik durabiliyorsa, siyah ırktan olduğu kabul edilir..

Beyaz Adam’ın nefretini “Siyah Deri” kitabında Fanon şöyle anlatmış, cuk oturtturmuş hatta ;

Avrupa’da bir fonksiyonu vardır Zencinin; Aşağılık duygusunu,bayağı eğilimleri, kısacası ruhun karanlık yüzünü simgeler Avrupa’da Zenci..Onun fonksiyonu budur.Zenci, Batılı İnsanın kolektif bilinçaltında kötülüğün,günahın,sefaletin,savaşın ve kıtlığın sembolü durumundadır. Leş yiyen kuşların hepsi siyahtır. Ne anlamlı bir tesadüf değil mi?

Dışarıdan bakıldığında deli saçması olarak görüldüğü açık olan bu yönetim, kimi zaman Sivil İtaatsizlik yöntemleriyle,kimi zaman şiddete başvurularak yıkıldı.1994 yılında genel oy ilkesine göre ilk seçim yapıldı..

Güney Afrikada ırkçılığın son bulmasındaki önderler, Desmond Tutu ve Mandela..

Ardından Güney Afrika Cumhuriyeti Anayasasıyla 11 Resmi Dil ve 3 Milli Marş kabul edildi.Anayasalarının önsözünün ilk cümlesi de şu oldu;

Biz Güney Afrika Halkı, geçmişimizdeki adaletsizlikleri tanırız..

Yararlanılan Kaynak: ABD ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Irk Ayrımcılığı Politikaları Yrd. Doç.Dr M. Emin Ruhi

2 YORUMLAR

  1. amerika, kızılderilileri katletmiştir vakti zamanında. yine aynı amerika, ırakı özgürleştrime(!) adına işgal etmiştir, ingilizlerle beraber, yaşananlar malum. almanya yahudileri katletmiştir. öyle ki, adamların ölülerinden bile yararlanma yoluna gitmiş, cesetlerden sabun yapmıştır. ve ingilterenin bu ırkçı politikaları. tabi katliam ve ırkçılık birbirinden çok farklı ama sorun şu ki, biz hala medeniyet deyince bu ülkelerden bahsedioruz!

  2. Bu konu hakkında hiçbir bilgim yoktu.Öğrenmiş olduk,elinize sağlık…Harika bir seri oldu,tam da bu konularla ilgilendiğim zamanda hem.

CEVAPLA

İnsan mısın? *