Hayvanlarla İlişki Anlatımı

2
924

İlişkiler  birçok kişi tarafından,birçok betimlemelerle anlatılmış.Kaç birey varsa, o kadar da ilişki tanımı var.

Bu da benim ilişki tanımım,hayvan odaklı ;

1)Çakal gibi Tetikteyim Evresi ; Bu evrede, gönül birine karşı hareketlenir.Gönülün meylettiği kişiyle “ortak zaman” yaratılmaya çalışılır.Mesela bir iş yerindeysen, işyerinin dahili telefonundan bir şey sorabilecekken, o kişinin yanına gidilir.Eğer üniversitedeysen, aslında daha 2 dakka evvel çay içmene rağmen, sırf aynı mekandaki H2O’yu solumak için tekrar kantine gidilir, çay alınır, o kişiyle göz göze gelebilme ihtimalinin en yüksek olduğu masa özenle seçilir. Bu evre tam bir tetikte bekleme evresidir.Ne yapılmalı ne edilmeli o kişiyle “ortak zaman, ortak mekan” yaratılmalıdır.Ama bu ortak mekanda bulunulurken,orda bulunma sebebi o kişiye çaktırılmamalı, gerçekten çay içmeye gelmişsin gibi bir imaj yaratılmalı.Çakallık işte burada.

2)Kedi Gibi Masumum Evresi ; Bu öyle bir evredir ki, sen dünyanın en şerefsizi,puştu da olsan, bunu da adın gibi bilsen, yani şerefsizliğinin, karaktersizliğinin farkında da olsan, senin gönlün birindedir ve o birini kazanmak için Makavelist anlayışın dibine vurarak amaç uğruna her türlü aracı mübah görürsün. Bu evrede hiç yapmadığın iyilikler, hiç yapmadığın jestler yaparsın, duygusal ve hiç olmadığın halde biraz da romantik.

3)Köpek Gibi Seviyorum Evresi ; Kedi Gibi Masumum Evresinin başarılı tatbikinden sonra karşı tarafın buna kayıtsız kalamaması bütün kapıları sana açar. Artık karşı tarafta da kıpırdanmalar başlamış, gösterilen ilgiye karşılıklar başlamıştır.Bu evrede karşı tarafın sana kayıtsız kalamamasından alınan gazla, arkadaş ortamlarında sık sık şunu telafuz edersin kankalarına ; “Aaabi köpek gibi seviyorum,bu sefer başka,köpek gibi aşığım,kangal gibi sadığım”

4)Örümcek Gibi Ağıma Aldım Evresi ; Çakal gibi tetikteyim ve Kedi Gibi Masumum Evrelerinin mükemmel kombinasyonun getirdiği başarının Köpek Gibi Seviyorum evresiyle taçlandırılmasının ardından,bu formüllerin  semerelerini Örümcek Gibi Ağıma Aldım Evresi’nde görürsün.Bu evrede, o eski jestler, duygusal konuşmalar bakışmalar,eskiye nazaran değerini yitirir.Çünkü karşı taraf da artık bu senin yaşadığın evreleri yaşamaya başlar ve şöyle dersin ; “E o da aynı şeyleri yapıyor, iki kişinin yapmasına gerek yok,dinleniyim acıkk”

5)Koala Gibi Kendimi Saldım Evresi ; Bu evrede ilişki temellenmeye başladığından “lan artık benden vazgeçmesi az-biraz zor olur” yargısının getirdiği rahatlık, karakterinin aslının gözükmesine yol açar.Neysen o olmaya başlarsın,yani üstündeki 10 TL’lik araba cilası, yağmur ormanında sağanağa tutulmuş pamuk helva gibi silinir gider.

6)Öküze Bağlıyorum Evresi ; Koala Gibi Kendimi Saldım Evresi karşı tarafı afallatmıştır. Kedi gibi Masumum Evresindeki insan nereye gitmiştir? Bu sorun karşı tarafu huzursuz eder ve “Ya Nihat sen çok değiştin” önermesi ağızdan çıkar ve Nihat bu önermeyi şöyle karşılar “Ben böyleydim zaten kızım” Aslında Nihat doğru söyler ama Kedi Gibi Masumum evresindeki Bruce Wills’i Morgan Freeman’ı  kıskandıracak oyunculuk yeteneği karşı tarafın gözlerini kör eder.Öküze Bağlıyorum Evresi türlü öküzlüklerle devam eder.

7)Çita Gibi Hızlı Kaçarım Evresi ; Öküze Bağlıyorum Evresi’nin karşı taraf üzerindeki şok edici etkisi karşı tarafın sana olan sevgisinin kızgınlığa,öfkeye,nefrete dönüşmesine sebep olur.Durmadan karşı taraftan “E başlarda böyle değildin sen” “Sen acayip değiştin” “Ya Nihat noldu sana be” soruları yağar.Bu sorulara verecek cevabı olmayan Nihat’ın o en baştaki evrede arttırmaya çalıştığı “ortak zaman” ve “ortak mekan” anları süreci tam tersine işlemeye başlar.Artık bir çita gibi hızlı ve atik olunmalı mümkün olduğunca ortak zaman-mekan paylaşılmamalı,tehlike hissedildiği anda topuklanmalıdır.

8)Deve Gibi Kindarım Evresi ; Çita Gibi Hızlı Kaçarım Evresi eğer başarıldıysa kaçmayı başarmışsındır ancak unuttuğun şudur, artık kovalanmıyorsundur.Yani değeri olan şey kovalanır,oysa değerin kalmamıştır.Hızla koşarken bi ara arkadaya bakar ve “Lan?” dersin, “Lan kimse kovalamıyo ki..” kovalanmadığını anladığında, aslında sebep olduğun nefreti hazırlayan şeyleri kendinde değil karşı tarafta arar ve Deve Gibi Kindarım Evresine adım atarsın.

9)Çiftleşmeyi Reddeden Koruma Altındaki Panda Evresi ; bu evrede ilişki sonlandırılmış , ama hala açık kapılar mevcuttur. Arkadaşlar teselli kaynağıdır. “Olm seviyo musun seviyosun, e o zaman bitirme” gibi önermeler ilişkinin selametine yöneliktir.Ama bireyler Hayvanat Bahçesinde Koruma Altına Alınmış her türlü imkanı olan Pandaların çiftleşmeyi reddettiği gibi, tekrar biraraya gelmeyi reddeder.

2 YORUMLAR

  1. Adam ciddi ciddi dönemlere ayırmış lan 😀 Gerçekten uygulanıyor mu bu yav?Nasıl yani şöyle mi? Beyin bir dişi algılamıştır,hoşlandığına karar verir,avına yavaşça yaklaşır,yanlız dişi mesafelidir,kaçmaktadır.Bilinen bütün metodlar uygulanır,av artık ağa yakalanmıştır.Belgesel gibi yeminle…Şaka bi yana,efenim erkeklerin genel özelliğiymiş bu,öyle duydum yani,daha rastlamadım kendisine,hayırlısı…Ben de heveslendim,dur dedim ben de eşit parçalara ayırıym şu evreyi,ama tık yok.Napıyorum anlamadım.Neyse,bi de şu evre vardır ki illallah edersin.Bitirmeye çalışırsın,karşı taraf kabullenmez,sevmiyorum yahu anla da diyemezsin,kırmak istemezsin,soğutmaya çalışırsın kendi çapında…höh,bu kadar sıkıcı bi dönem yoktur herhalde.Yalnız bu durumlar hoşlanmadan ibaret,yani ne bileyim geçici hislerde oluyor gibi…Aşkın,sevmenin derecesine göre değişir bu iş.Amannn,çok dağınık bi yorum oldu,canım da sıkkın zaten,rahvan gitsin…

  2. 1. evrede ki o saf aşık (artık kim önce aşık olduysa) karşı taraf için tam bir dalga konusudur,arkadaş muhabbetlerinde konunun odak noktasıdır aşık olunan şahsiyet ise narsist olma yolunda ilerlemektedir,2. evredeki kedi misali aşık ise zoraki davranışlarıyla karşı tarafı etkilemeye çalışır,oysa karşı taraf her şeyin farkındadır ama çaktırmaz(eee malum ego tatmini),3.evre de insan bir daha asla böle sewemem gibi saçma bi düşünceye kapılır(endorfin hormonundan olsa gerek),4. evrede ise hedefe ulaşılmıştır,ee zaten amaç kaleyi fethetmekti zevki oradaydı,5. evrede ise bi tarafın içindeki alien ortaya çıkar,dumura uğrayan karşı taraf ise,bir kez daha aşka düşman olmuştur ‘ bi daha asla ‘falan iletileri yazmaya başlar,6. evrede öküze bağlayan tarafı bağladığı öküzle baş başa bırakmak en güzelidir yoksa senin de bir öküze bağlaman an meselesidir,kaçıp kurtulmak lazımdır,7. evrede çita gibi kaçan taraf haklıdır,sürekli sen böle değildin,aman şunu yapardın,bunu yapmazdın,sıkar insanı bunlar,kaçmak iyi bir çözümdür,8. evrede deve gibi kindar olan şahsiyete verilecek en güzel ceza yolun açık olsun deyip ‘değer’inin olmadığını hissettirip(şu kesinki sende değeri olanın peşinden gidersin onu kovalarsın) ya çita evresine ya da köpek gibi seviyorum evresine (şansına ne gelirse) gitmesini beklemektir,9. evre en sevdiğim kısımdır,illa arkadaşlar bi toplanır,derdine deva bulmaya çalışır,ayyy sen daha iyilerini hak ediyorsun gibisinden saçma teselliler de cabasıdır(kızlar için),erkek ler için ise hemen yeni kız muhabbetleri ne başlama evresi ya da arabesk moda girme evresidir….biz hangi evredeyiz?bilemiyorum.

CEVAPLA

İnsan mısın? *