Ortalama Tip Olabilmek

4
730

Son yıla damga vuran tipler “Apaçi” olarak sunulan güruh oldu.Apaçi tanımlaması dokundu bana, hoşuma gitmedi.Hayır, Amerikan Yerlileri Apaçilerle kan bağım yok, ama özgürlükleri uğruna savaşmış ama aslında barışçıl olan, toprakları zorla elinden alınmış bu onurlu milletin adının, lümpen kesimin aşağılamak için kullandığı tabir olması dokunuyor bana.

Tersinden düşünürsek, Amerika’da, hoşlanılmayan bir karakter tanımlamasına “Türk” adı verildiğini düşünün.

Bu bir grubu damgalama, hor görme, ya da en azından yaftalama olayı senelerdir isimler değişerek devam ediyor. Az biraz fosfor yakımını arttırıp hatırlarsan eğer, şunları anımsarsın ;

Metalciler, gotikler, emolar, hippiler, hiphopçılar,barzolar,metroseksüeller,krolar ve hatırlayamadıklarım.(fosfor lazım + omega lazım)

Peki bir kategoriye sokulma olayı varsa, herhangi bir kategoriye girmemek için bir Türk insanında olması-olmaması gereken özellikler nedir?

Bir emo ya da metalci olabilmek kişinin kendisini ifade etme biçimiyse, bu ifade ediş, kimler tarafından alay konusu yapılıyor?

Herhangi bir kategoriye girmeyenler tarafından mı?

Peki gene tersinden düşünürsek, kendini ifade ediş biçimini hip-hop kültüründe bulmuş biri, geri kalanlarla yani herhangi bir kategoriye girmeyenlerle alay ediyor mu? Boş mu görüyor,kısaca “OT gibi adamlar” mı diyor?

Peki ortalama bir tip, nasıl bir tiptir? Örnekseme için bize bir tutam Ahmet Abi lazım.

Ahmet abi icra dairesinde çalışan bir memur olsun,2 çocuklu aile babası Ahmet Abi. Çevresi onu tanımlarken 40 yaşında kendi halinde bir adam desin. Kendi halinde olabilmek nedir aga? Maddenin “kendi hali” diye bir şey var mı? Etliye-sütlüye karışmamak, tavşan boku gibi ne akar ne kokar olabilmek. İyi bir şey mi bu genel algıya göre? Öyle gözüküyor.

Türk Standartları Enstitüsü, standart bir Türk çerçevesi verse ya, merak ettim.

 

4 YORUMLAR

  1. brandy çok haklı insanlar toplum içinde kendini yalnız hissetmemek için bir topluluğa, bir gruba dahil olmak ve böylece kendini ispat etmek isterler.İşte bu insanlar toplumda kendini bulamamış kendi olamamış bireylerdir ki böyle insanların ortaya çıkması yine bu toplumun sorunudur.Adil olmayan bir toplum düzeni, ezilen insanlar, belki maddi durumu yüzünden aşağılanan bir çok genç sonuçta açığa çıkan bu gruplar bunlar bu sistemin kurbanlarıdır sistemin kaybettiği kişiler belkide çok yetenekli çok zeki insanlardır kısaca uck to system

  2. bahsettiğin şeyin adı eleştiri değil zaten, düpedüz hakaret. bu hakaret edenlerin de, apaçi denilen insanların yaşam tarzına okan bayülgen edasıyla yaklaşmasını bekleyemezsin. kızdığım tek şey, böyle bir yaşam tarzını kültür olarak algılayıp savunmak ya da saygı duymak. hayır, ben saygı duymuyorum. saçı havaya kaldırmakla, garip el kol hareketleriyle kültür ya da köken icat etmek kadar aptalca bi’şey olamaz. bu insanlar hep vardı, sadece son zamanlarda kendilerine isim takma modası edindiler. apaçi de, emo de, kıro de ne dersen de, ortak noktaları aynıdır. bunları söylersen aşağıladı derler, saygı beklerler. saygı, herkese duyulacak kadar mütevazı bir kavram mı acaba? hayır gerçekten üzücü, bir aile gidip kendi çocuğunu apaçi dansı kursuna yazdırıyorsa sadece üzülürüm. böyle bir yaşam tarzı kabul ediliyorsa, bu kitle her geçen daha da büyüyorsa, medya tarafından halka kültürmüş gibi lanse ediliyorsa, yazık. ahmet abi nin ellerinden öperim bu arada, kendi halinde olmaya devam etsin. sanmasın ki o apaçi çocukları her gün farklı bir sanatsal projenin altına imza atıyor, etliye sütküye karışıp sosyal sorumluluk altına giriyor. yine de kimse saçını dikti, bir garip dansetti, yok efendim klasik müzik dinlemedi diye hakaret edilmeyi haketmez. öyle işte…

  3. Eleştirmek tabi ki hak.Ama eleştiriler alay boyutunu da geçmiş,hakarete varmış.Sosyal paylaşım sitesinin birine bir “APAÇİ” fotoğrafı koyulur ve altına “keşke anandan doğmasaydın” dan tut, “insan ziyanına” kadar bir sürü yorum.

  4. efendim şimdi söylediklerinize kısmen katılmakla beraber bir takım eklemeler yapma hakkını da kendimde görmüş bulunmaktayım. yanlış olan, hatta son derece yanlış olan bir ırkın adını alıp, herhangi bir toplumda aşağılama amaçlı hitap şekli olarak kullanmaktır. bunda hemfikiriz. ha bu insanlara apaçi değil de başka bir sıfat takılmış olsa, atıyorum zıpaçi, yine de eleştirme hakkım olamaz mı? yahu karşımda birbirine benzeyen, artarak artan ve hoş olmayan bir takım hareketler sergileyen kitle var. saygı duymak adına görmezden gelmek de bana göre değil belki. aslında daha çok yozlaşma sorunu bu, pasif, aynı saç stiline sahip, aynı anlamsız dili konuşan ve aynı giyim tarzıyla dolaşan garip gençler. benim hayatım da onlara garip gelebilir, olabilir. ama kabul görse de görmese de normal insan olmanın standartları vardır. etliye sütlüye karışmamak değil bu, özentilikten uzak bir birey olabilmek belki, kendin olabilmek. velhasılkelam, bu insanlardan hoşlanmıyorum. apaçi ya da her neyse adları, hoşlanmıyorum.

CEVAPLA

İnsan mısın? *