Oz’dan Sofistike Diyalog ve Anlatımlar

0
1385

Aşığı olduğum tek dizi olan Oz’u 4. defa izliyorum, kaçırdığım güzel diyaloglar ve anlatımlar mevcutmuş.

Oz’la ilgili yazdığım ilk konuya buradan ulaşabilirsin

Derliyim dedim ;

1) OZ Hapishanesi Müdürü: Yanlış anlama McManus (OZ’da bir çalışan)  ama Groves hiç bir vicdani rahatsızlık duymayan manyak bir psikopat. Ebeveynlerini yedi.Onları öldürdü,dilimledi ve yedi.Onunla ne halt edebilirsin ki?

Mcmanus: Sofra adabı öğreticem.

2) Dizinin ana karakterlerinden Beecher’ın hapishaneye geliş sahnesi.Beecher’ın hapishaneye alışabilmesi için eski mahkumlardan biri yanına destekçi verilir.Eski mahkum İtalyan mafyasından biri.Beecher’da içeri düşmeden evvel Avukat ve temiz yüzlü biri.İtalyan Beecher’ı görür görmez şöyle diyor ;

İtalyan değilsin galiba,niye içeri girdin ki, golfte az sayı yaptığından mı?

3) Dizinin ana karakterlerinden Siyahi Müslüman Kareem Said hapishaneye gelir ve Oz’daki çalışan Mcmanus hapishaneyi Kareem Said’e anlatmaya çalışır. Kareem Said’in siyasi görüşlerinden dolayı dışarıda ünü vardır,zencilerin ve müslümanların haklarını savunur eşitlik ister;

Mcmanus : Ünün burada sana avantaj sağlamaz.Tüm mahkumlarım eşittir.

Kareem Said: Ne kadar ironik.Sonunda eşitim ama, bunun tadını çıkartabileceğim özgürlüğüm yok.

4) Hapishanedeki en yaşlı kişi olan Rebadow, sürekli Tanrı’yla konuştuğunu iddia eden ve garip öngörüleri olan bir adamdır.Kareem Said’in kalbinden rahatsız olduğunu duyar ve hücresine gelir.

Rebadow: Hastalığın için üzgünüm.

Kareem Said: Sana hasta olduğumu kim söyledi?

Rebadow: Tanrı

Kareem Said: Ha tabi, Tanrı’yla konuşuyorsun (alaycı)

Rebadow: Şehre geldiğinde konuşuyorum.

Kareem Said: İslamiyet’te biz sadece iki kişinin Tanrı’yla doğrudan konuşabileceğine inanırız. Hz. Muhammed ve Hz. Musa. Gördüğün gibi muhteşem bir gruptasın..

5) Dizinin anlatımcısı ve oyuncusu Agustus Hill’den ;

Başlangıçta Tanrı’nın hiçbir şeyi yoktu.O da bir şeyler yapmaya başladı.Toprağı, havayı,suyu, suda yüzen şeyleri yaptı,sürüngenleri, bacakları olanları yaptı.Tanrı kendisini büyüttü.

Sonra bir iki gün içinde ya da bir kaç milyon yıl içinde insana nefes verdi. Ve o günden beri hayatı bizden emip alıyor.

6) Gene Agustus Hill’in ağzından ;

Tanrı kendisinin mükemmel,bizim eksik olduğumuzu biliyor.Ve mükemmel olamayız ama olmamızı istiyor.Ve olamazsak bizi cezalandırıyor,
ne dediğimi anlıyor musunuz?

Tanrı en büyük hayduttur.Büyük patron, anlıyor musunuz?

Bizi emriyle yaşatıyor,yapmazsak ölümü sunuyor.Bizimle yüz yüze konuşması gerekmiyor.Ve neyi neden yaptığını
açıklamaya da gerek duymuyor.
Dediğimi anlıyor musunuz?

Zenciler cennette bir yerde oturuyorlar,kapuçino içip dinleniyorlar…Tüm dünya ellerinde mi?Tüm dünyayı taşaklarından yakalamışlar! “Yüce yaratan” ve tüm bu boklar.

7) Tekrar Agustus Hill Abimden ;

Oz…Oswald Maksimum Güvenlikli Cezaevine sokaklarda verilen isim. Oz geri kalmıştır. Oz hak edilen cezadır.Birisini cezalandırmak mı istiyorsun? Onu ailesinden, kendisinden ayır, kendi türündekilerle bir yere kapat. Oz zor kere zor zamandır.

8 ) Agustus Hill Abim döktürüyor ;

Birisi 100 yıla mahkûm oluyor,cidden egzersiz yaparsa,sertleşip formda kalırsa dışarı çıkabileceğine inanıyor mu? Yargıç şartlı tahliyesiz müebbet veriyor. Şartlı tahliyesiz. Müebbet yemişler bir noktada bir daha bir yere gitmeyeceklerini fark ederler. Böyle olduğunu gördüm. Gözlerine bir sakinlik çöker. Sanki geri kalan hiç birimizin göremediği bir şeyi fark ederler. Birden başka türlü özgür kalırlar,ölmeye hazırlardır. Ve belki bu bokun gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaparlar.

9)Agustus Abim akarrr ;

TV’de herifintekini görmüştüm,evi dört kezsele kapılmış.
Dört lanet kez.Neden çekip gitmiyor?Neden kamyonetine atlayıp
daha yüksek bir yere taşınmıyor? Oz’da olduğu gibi, onun da taşınacak daha yüksek bir yeri mi yok?

10) Agustus Abimin doruk noktalarından ;

Lisedeki tarih hocanızın, insanlığın gidişatını büyük liderlerin
verdiği kararların değiştirdiğini söylediğini hatırlıyor musunuz? Sürtük yalan söylüyordu. Sezar’ı siktir et…Lincoln’u siktir et…Mahatma Gandi’yi siktir et… Dünya sizin ve benimyüzünden dönüyor,bilinmeyen kişiler yüzünden.

Not: Orjinalliği bozmamak için küfürleri sansürlemedim.

Bu diziyi MUTLAKA İZLEYİN.

CEVAPLA

İnsan mısın? *