Sigara Adabı ve Sigara İçme Özgürlüğü Üzerine

1
4558
Sigara

Bir tiryaki, bir sigarayı bırakan ve sigaraya tekrar başlayan biri olarak daha evvelinde şu yazıları bloguma nakşetmiştim, bi hatırlayalım;

1) Sigaraya Yazılmış En Güzel Şiir ; Arnold Poet Jackson’ın Oz dizisinden müthiş performansını içerir.

2) Bir Tiryakiden Sigarayı Bırakma Süreci ; bu yazıyı yazdıktan sonra yüzlerce yorum aldım, yüzlerce de e-posta, çok teşekkür eden oldu, yazım başka başka sitelerde yayınlandı, bir tek kendime faydam yok sanırım.

3) Sigaranın Yararları ; bu yazımda epey yorumlandı, ilk zamanlarda yazdığım bir yazıydı. Çocuklar siz okumayın.

Profesyonel(!) bir içici olarak sigara içme adabı ve özgürlüğü üzerine yazı yazmam gerektiğini hissettim, nasıl bir hisse artık 😐

Sigara İçme Adabı

Olaya rakı eksperleri gibi “efendim rakı şöyle içilir, şu havada içilir, rüzgar saatte 12 km ile batıdan eserse ve yer kürenin Mars’la 32 derecelik bir açı durumu varsa kesinlikle rakı içilmez o gün” sikindirik öğretileriyle girişme arzusunda değilim. Başlayalım;

1) Misafirlikteyseniz, başkasının aracındaysanız zart diye paketinizden sigaranızı çıkartıp yakmayın, yaktıysanız hemen özür dileyin icazet isteyin. Kabul edelim, içmeyenler açısından imajımız şu; “leş gibi kokan yaratıklar.” Kokuyoruz agacım. Sigarayı bıraktığım 20 günde bunu epey iyi anlamıştım. Islak bir kedi yavrusu gibi, ıslatılmaya bırakılmış ama 3 gün sudan çıkarılmamış kurufasulye gibi, çöp torbasına atılmış ama 4 gün mutfakta beklemiş etli yemek artığı gibi kokuyoruz, berbatız.

2) Şaka maksadıyla da olsa tiryakinin sigara pakedini saklamayın aga. Hadi sakladın, krizle birlikte döne döne paketini ararken insafa gelip durumu uzatmadan geri verin. Paketi deli gibi aramasını zevkle izleyip, sonra “ehehehe burda len burda” diyip kıs kıs gülmeyin. Dayağı ya da en azından küfrü haketmişsindir.

Bak gülme şekli bu, sakın böyle gülmeyin, ağzınıza titanyum kaplama küllükle vurulma ihtimali mevcut

http://www.youtube.com/watch?v=70HSbvaMelo

3) Sigara içen adam eli açık olacak. 4-5 arkadaş oturmuşsun masa başında çayınızı yudumlarken cepten paketi çıkardın ve 1 dal sigara yaktın ve tekrar cebe koydun, olmadı bu. Paket masaya koyulur, ortada durur. Arkadaştan sigara esirgenmez. Otlakçılığı meslek haline getirmiş kişilere karşı bunu yapabilirsin tabi.

4) Sigara markaları maksat çeşit olsun diye yok. Hemen hemen hepsinin farklı sertliği ve aroması var. Bu sebeple “ya sen az yedin biraz daha ye” tadında karşı tarafa sigara ikram edilmez. “Onu içemiyorum” demişse, bitmiştir. Israr etmenin manası yoktur.

5) Masada sigara içmeyen biri varsa sigara tiryakileri topluca dışarıya sigara içmeye çıkıp adamı yalnız bırakmaz. Bir kişi illaki masada sigara içmeyenle bırakılmalıdır. Hayvanlığın lüzumu yok.

6) Küllük, adı üzerinde küllük anasını satayım. Küllüğe kül atılır, çöp atılmaz. Bunu yapanın kafasını kırasım geliyor, üstüne basasım geliyor. Şeker kağıdı, mendil, bok-püsür küllüğe atılmaz, bak burada anlaşalım kalbini kırarım.

7) Kapalı mekana girerken sigarasını içmekte olan biri varsa o dışarıda bırakılıp hemen girilmez, sigarasını bitirmesi beklenir. Tabi sigara içen de bunu suistimal etmemelidir.

8) Toplu taşıma araçlarına binmeden ya da kapalı alana girmeden evvel diğer kişileri kokudan dolayı rahatsız etmemek için son ana kadar bir daha hiç sigara içemeyecekmiş gibi sigara içilmez. Bir kaç derin nefes alınır, ciğerlerdeki duman dışarı atılır öyle mekana girilir.

9) Masada yalnızca bir kültablası varsa ve en az 2 kişi sigara içiyorsa kültablası ortada durur, öne çekilmez. Vezirin sol taşağı değilsin sen, kibar ol, ortala.

10) Bir sigara tiryakisine sürekli “kanser olucaksın, ciğerlerin katran doluyor, ay iğrenç nası içiyorsun o zıkkımı” gibi ifadeler kullanılmaz. Sigara tiryakisi zaten bunları bilir, 16. yy’da yaşamıyor. Bunu yapmanız tiryakiyi sigaradan değil sizden uzaklaştırır.

11) Bir sigara tiryakisinin paketinde 3-5 civarı sigarı varmışsa uyku saatine ya da yeni paket alacağı zamana göre ayar çekmiştir. Sormadan asla ama asla sigarası alınmaz. Hele hele aldıktan sonra “hacı bi sigaranı içtim, helal et” hiç denmez.

12) Hadi hayvanlığınız tuttu ve o 3-5 sigarayı içtiniz. Gidip tiryakiye içtiğiniz kadar sigara verilmez, yeni paket alınır, efendi olunur.

13) Kıtlıktan dolayı sigara döndürülüyorsa (paylaşılarak içiliyorsa) sigaranın filtresi yalanmaz, dudaklar nazikçe değdirilir ve duman çekilir, karşı tarafa kuru bir filtre sunulur.

14) Ağzına kadar dolu küllük odada bırakılmaz, kokuyla ev-iş yeri halkı boğulmaz.

15) İzmarit tam söndürülse dahi geri dönüşüm konteynırlarına atılmaz, zararcılığa lüzum yok.

16) Tam bir dalyarak gibi çocuk-sübyanın yanında “sigara içmeden konsantre olamıyorum, sigara ilham veriyor, dertlerimi çözüyor” gibi beylik laflar edilmez. Eden görülürse “bahçevansın biberin yok, dalyraraksın haberin yok” denir, rencide edilir.

17) Gittiğiniz evde, ev sahibi küllük vermeyi unutmuş olsa bile tabakta, çay tabağında ev sahibi sigara söndürmeden sigara söndürülmez.

Aklıma gelenler bunlar, bildiğiniz varsa siz de ekleyiverin agacım.

 

 

1 YORUM

CEVAPLA

İnsan mısın? *