Üniversiteye Gireceklere Rehber

11
536

Yıl 1995 sünnet olmuşum,acılar içinde o büyüleyici şekilde süslenmiş sünnet yatağımda yatarkene ve bir yanda da çaktırmadan altınların takılı olduğu o yastığa bakarkene bir yandan ayrı telaş vardı..Abim ablam üniversiteye kayda gidiyordu.

Bi garip olmuştum,abim ablam evden ayrılıyolardı.Çocukluğumun neşe kaynakları,daha doğrusu ben onların neşe kaynağıydım (bkz:Kepçe Kulak Emrah yazısı) ama olsun,evden gidiyorlardı..

Gözümde bi değişik göründü o zaman bu üniversite kaynağı.Demek kazanınca evden gitmen gerekiyordu.Sonra orta okul,lise derkene üni yolunda bi aday olduk çıktık..

Şimdi dışarıdan öyle bi anlatılıyo ki bu üni denen hergele,sanıyosun ki bi girsen,her şey oldu-bitti,senden büyüğü yok..Bok yok!Her şey üniversiteyele başlıyomuş lan meğer..Lise neymiş ki?

Çevremde de konuştuğum üni adaylarında şöyle bi durum var;Abüüü üniyi bi kazanıyım,kapağı bi atıyım var yaaaa,ortamın aazına mıççam,kalbini de kırıcam..

Az zaptolun,ben size az-biraz anlatıyım,bilginiz olsun;

 1. Özellikle erkek arkadaşlara söylüyorum ve önemle vurguluyorum.Arkadaşlar üniversiteyi kazanınca,kayıt sırasında hiç bir erkeğin üzerine kız zimmetlemiyolar..Şöyle bi durum yok yani;OoOoOo Öss fatihi,kaç puan aldın sen?330 aldım hocam..Oh ohh süper,hemen öğrenci işlerine gidiyosun,ordan puanına göre bi hatun veriyolar hemen,hadi hayırlı olsun,hehehe…Böyle bi olay yok!
 2. Öss’ye çalıştığınızın yarısı kadar gitar çalmaya vakit ayırın,ortamın kralını yaparsınız..
 3. Nasıl katil olunur,katiller nasıl bu hale gelir.Bir dersten üst üste 3 sene kalma sonrası insan nasıl çileden çıkar?İşte bunları yaşayarak öğreneceksiniz.
 4. Yurtta değil öğrenci evinde kalıyorsan,makarnadan nasıl harikalar yaratılabileceğini,günde 1 öğün yemekle nasıl tok kalınabileceğini,paran olmasa bile mutluluğu yakalayabilmeyi,dost gazı,ihale,okey gibi oyunlarda nasıl master seviyesine gelinebileceğini öğrenebilirsin.
 5. Öss’den daha zor olanın üniversite olduğunu anlarsın,yatarak ders geçilemeyeceğini hatırlar “ahh lise dönemi ahh” diye iç geçirirsin..
 6. Sosyalleşirsin,her memleketten her tipte adam tanırsın.
 7. 4 yıllık bir öğrenim süreci olduğunu düşünürsek,ortalama 4 defa ev taşırsın,hammallıkta level atlarsın..
 8. Öğrenim kredisi için süper planların olur,“lan hiç harmıcam,biriktircem,yazın tatil yaparım,laptop alırım” gibi planlar yaparsın,ama ayın 7’sinde yatar,8’inde biter o para,hiç kasma..
 9. Sigaraya başlarsın.Finaller bitsin bırakıcam dersin.Finaller biter,sigara bitmez..Bu sefer,okul bitsin bırakıcam dersin,ama okul da bitmez..
 10. Lisedeki gibi hocaları göt edicem diye hiç kasmayın.İnternetteki “Prof’u göt eden öğrenci” başlıklı yazıları okuyup gaza gelmeyin.Hoca her zaman kazanır.Sen sınıfta göt edersin,o sınav kağıdında göt eder,canını yakar.!
 11. Ergenlik dönemi sonrası döneme rast geldiğinden üniversite,birinci sınıfta bol bol foto çektirin,sonra üni son sınıfa gelince bu fotolara bir daha bakın,kahkahalarla gülün,anıra anıra gülün,bi ömür gülün,acaip farklı oluyosun..
 12. Ama her şeyin ötesinde,üniversite insana ayakta kalmayı öğretir..Ana-babadan ayrı bir şeyler başarabilmeyi öğretir.Bir nevi yuvadan ilk uçuş.Tabi bu uçuş sırasında,yere çakılan da gördük,yerden yüzlerce metre yüksekte,yere selam gönderenleri de..

11 YORUMLAR

 1. liseyi dışarda okudum o yüzden üni şu an lise gibi gelio şehirlerden olsa gerek lise eskişehirdeydi yurtda okulun içinde ünide farklı gelmio artık .. üni hayatıda liseden daha fena yapcak bi bok yok belki ben erken giitim evden ondandır.. yazı da yerinde olmuş ama benlik diik paylaşmak istedim nie yorum yazdım onu da bilmiorum gerçi şu an arkadaşları bekliorum canım sıkıldı ondan yazdım ehrhal :)) eline sağlık yazanın

 2. ister vj bülent olsun ister medyum memiş… ben eglenceme bakarım kardeşim…coşmuş gençlik oluverdim rabbim bana mukayet olsun… amin!
  =)

 3. yazı güzel okudum tebessüm ettim sevdim de anlamadım ben ney tartışılmış:?
  o deilde vj bülent albüm yapmış=P ayyy ne güldüm.. güzel parca ama, adı “zurna” olsa da..
  be-ni kü-çük gö-re-ne-ba-kın ne- de bü-yük sev-di-gi i-çin ca-nı-nı bi-le ve-re-meeez,ben-de aş-kın zur-na-sı sen-de cı-lız dü-düük lalalalalay lay la la la lay lay lay…

  sonu biraz hava da kalmıs ama eğlenceli dinleyinizzz:D:D:D:D

 4. ayrıca varoş çocuğu derken bu kötü bişeymi sadece varoş çocuğu mu küfür ediyo hem adam orda küfür etmemişki bunu her yerde duyuyoruz
  lütfen varoş filan ayrım yapmayalım

 5. @Anonim: Anonim,sen beni güldürüyorsun,Yüce Mevlamda Seni güldürsün : )

  Hocam anlamadığın bir konu var,küfür=hür kültür benim için (sago’nun da dediği gibi) bu yüzden,bundan sonra bu konuya takılacaksan yorumlarını onaylamıycam..

  Bu arada “göt” kelimesi seni neden bu kadar rahatsız etti?Ne kadar koşarsan koş peşinden ayrılmadığı için mi? 😀

  Göt,göt’tür,göt’ün ayıbı olmaz : )

 6. eyvahlar olsunki bir ünüversite öğrencisi böyle şeyler söylüyor ahlaksızca göt edicem falan yazık okumakda bişey değil o zaman varoş çocuklarıyla aynı şeyler …ehli irfan meclisinde aradım kıldım talep ilim geride kaldı illa edeb illa edeb…….

 7. Bendende tavsiyeler eklemeler ve hariçten gazel okumalar… Ben girdim. Tekrar çıktım. Tekrar girdim. Diploma yırttım. Tabi böyle olunca tekrar çıktım. Ve tekrar gireceğim… 😀
  1. Kazığın en sağlamı ve ilki toprağından gelir…
  2. En sağlam adamlar tekrara bağlayan tayfalardır. Muhabbet et ama suyunu çıkarma. Destek verirler. Üst sınıfların g*tü kalkıktır. Ama kalanlar öyle değildir. Babacandır. 🙂
  3. Bir de şu hocayı g*t etme konusu var ki. Sakın ola uzak dur. Hocanın dediği doğrudur. Kitap farklı bile yazsa hoca doğrudur. Düzeltme hocanı. Düzeltirsen hocanı seni düzer hocan… Aman ha.
  4. Bu da en önemli konudur. Sözlü sınavlarda asla bilmiyorum deme. Hatırlayamıyorum de. Bilmiyorum dersen hoca sana haddini bildirir aynen şu sözlerle: “Ben bunu sınıfta anlatmadım mı sen neredeydin eşşolueşşek!! Çık dışarı!!!!”

CEVAPLA

İnsan mısın? *