Menfi Tespit Davası

8
4095

İcra hukuku serimde en son Borçtan Kurtulma Davasını anlatmaya çalışmıştım. Kanun sıralamasını bozmadan Menfi Tespit Davası ile devam edicem. Borçlu tarafından anlatımı tercih ediyorum, mazlum psikolojisi olmalı bu sanırım : )

HUKUK

MENFİ TESPİT DAVASI

Sen  bir borçlu olarak, alacaklı kişinin sana karşı ileri sürdüğü alacağın, aslında mevcut olmadığının tespiti için genel mahkemelerde bir dava açabilirsin.Bu açacağın davaya Menfi Tespit Davası denir.

Bu menfi tespit davasını alacaklının takibinden önce ya da sonra açabilirsin.


İcra Takibi Başlamadan Evvel Açılabilen Menfi Tespit Davası

İcra takibinin başlamasından evvel açacağın bir menfi tespit davasının, alacaklının daha sonra başlatacağı icra takbine bir etkisi olmaz.

Ama, menfi tespit davasına bakan mahkeme, senin talebin üzerine, alacak miktarının yüzde on beşinden aşağı olmamak üzere gösterilecek teminat karşılığında, icra takibinin durdurulması için ihtiyadi tedbir kararı verebilir. (HUMK 103) Borçlunun, yani senin davayı kazanman halinde, borçlu olmadığın anlaşıldığından artık alacaklının takibe devam etmesi imkansızlaşır, takip sona erer.

İcra Takibi Başladıktan Sonra Açılan Menfi Tespit Davası

Menfi tespit davasını, alacaklı takibe başladıktan sonra da açabilirsin. Ancak takibin başlamasından sonra açacağın menfi tespit davasında, ihtiyati tedbir yolu ile dahi, takibin durdurulmasına karar verilemez. Ancak şu imkanın vardır ; gecikmeden doğacak zararları karşılamak ve alacağın yüzde on beşinden aşağı olmamak kaydıyla gösterilecek teminat karşılığında, mahkemenin ihtiyati tedbir yoluyla icra veznesinde bulunan paranın, alacaklıya verilmemesini talep edebilirsin. (İİK m.72/3)

Açtığın menfi tespit davasını, alacaklının kazanması durumunda, takip konusu alacağın varlığı artık kesinleşir.Evvelinde verilmiş olan ihtiyati tedbir kararı kalkar ve alacaklı takibe devam eder. Aynı zamanda mahkeme, ihtiyati tedbir kararı sebebiyle alacaklının alacağını geç almış olması sebebiyle seni (borçluyu) re’sen bir tazminata mahkum eder. Bu tazminat da alacağın yüzde kırkından az olamaz. (İİK m.72/4)

Ancak açtığın menfi tespit davası senin lehine sonuçlanırsa, icra takibi hemen durur. Hükmün kesinleşmesinin ardından da takip iptal edilir. Menfi tespit davasından evvel haczedilmiş malların varsa, bur hacizler kendiliğinden kalkar. Malların satılmışsa, satıştan doğan bedeller sana ödenir.

Senin menfi tespit davası açmana sebep olan icra takibinin haksız ve kötü niyetli olduğuna mahkeme kanaat ederse, talebin üzerine, senin dava nedeniyle uğradığın zararın da alacaklıdan tahsiline kadar verilir. Bu zarar bedeli takip konusu alacağın yüzde kırkından az olamaz. (İİK m.72/5)

Eğer menfi tespit davası devam ederken ihtiyati tedbir kararı istememiş ve alacaklıya borcu ödemişsen, menfi tespit davasına istirdat davası olarak devam edebilirsin. (İİK m.72/6)

Konu burada kalsın, istirdat davası ile devam edeceğim.

8 YORUMLAR

 1. merhabalar !! benim 2010 yılından bu zamana kadar husumet ve mahkemelik olduğum ve 2010 2011 tarihlerinde bu şahısın tehdit ve hakaretlerinden dolayı açtığım 3 davayıda kazandım. bu şahıs hala devam eden mahkemelerden ve ödediği cezalardan ve avukat paralarından ötürü TEHDİT VE BASKI AMAÇLı!!!!!!Benim 2009 yılında başka bir şahısa kira ve depozite için imzaladığım ve bedelini ödediğim 4.470 tl olan senedi io şahıstan 3.000 tly almak sureti ile tedavüle koyup icraya verdi!!! Bende mesfi tespit davası açtım davalı mahkemeye sunduğu dilekçede 4.470 tl değereindeki senedi 3.000 tly aldığını ama senedi benden tahsil ettikten sonra 1.470 lirasını senedi aldığı şahısa ödeyeceğini mahkemeye beyan ettmiştir!! ve bu senet ticari olmadığı gibi davalı ödediği paraya karşılık resmi fatura ve belge sunamamktadır! ( SİZE SORUM ) BU BEDELSİZ KAMBİYO SENEDİ VASFI OLMAYAN SENEDİ DEĞERİNDEN. DÜŞÜK PARAYLA ALMAK VE TEDAVÜLE KOYMAK TEFECİLİK SUÇUNU OLUŞTURURMU VE BU MENFİ TESPİT DAVASINI KAZANMA şansım nedir??? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMINIZI BEKLİYORUM!!

 2. sayın yetkili bir ewde oturdum yöneticiyle tartışıp evden çıktım orda oturmadığımı bildiği halde aidat borcu gösterip eski adresimi gösterip sürekli icra açıyor bende elime ulaşmadığından parayı yatırıyorum artık canıma tak etti menfi tespitle ödediğim paraları geri istiyorum o adreste oturmadıgımı muhtar kayıtları ve nufüs müdürlüğünden tespit edebilirim yardımcı olurmusunuz

 3. Ben 1993 senesinde birlikte çalıştığım arkadaşıma kredi kartı için kefil olmuştum.Pamukbank halkbanka devroldu genede beni kefil görüp icra takibine başladılar.Borç halkbank zamanıdır.500 tl kefilliğime karşı 19.200 tl lik borçun tamamını istiyorlar.Bana menfi tespit davası aç dediler.Sizce haklı çıkabilirmiyim yani borcu ödetirlermi.

 4. MRB TEDAŞA BAGLI EMKA DİYE FİRMADA CALIŞIYORDUM BU FİRMA BİZE AYLIKLARIMIZI ODEMİORDU GEÇİKMELİ VERİYORDU BİZE AİT EKAT BELGEMİZİ BİZE VERMİYORDU BİZİM İZİN HAKLARIMIZI KULLANDIRMIYORDU VE BEN BU DURUMA FAZLA DAYANA NAMADIM İSTİFA DİLEKCEMİ YAZDIM VE İŞDEN AYRILDIM YANİ HAKKIMIZ YENIYORDU BİZ TEHTİT EDEREK 5TL SENETE İMZA ATTIRDI VE BU SENETİ SUAN EMKA FİRMASI İÇRAYA VERMİŞ BU KONU HAKKINDA SİZLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ TOPLAM MADUR OLAN ARKADAŞ SAYIMIZ 20 KİŞİ
  bu firma suan konya ereyli ilçesı firması çalıştıgı yerler adan tedaşa baglı ceyhan aladag saimbeyli tufanbeyli pozantı arıza servisi işi yapmaktatır

 5. sayın yetkili

  benım sorunum soyle: damadımın babası baska bır kısıden borc para istedi ve o an ben onların yanında idim ve karsı taraf benım adıma bır senet duzenledı senetin ön yuzune borclu kısmına bana ımza attırdı damadamın babası da senedın arkasına adını soy adını yazarak ımzaladı senette alacaklı ldt şti olarak gozukuyo benım bu vadatandasla hıc bır hukukum yok kendısını hayatımda ılk kez gordum ve aralarında bır sorun yaasandı ve benım ımzaladığım seneti işleme koydular evime icra geldi eslarım yazıldı bana yedı emın olarak teslım edildi menfi tespit davası acsam ben bu durumdan kurtula bılırmıyım
  simdiden size tşk ederim

 6. şu an bir menfi tespit davası dosyası üstüme yıkılmışken, bu yazı iyi oldu hocam. Kısa ve öz.Teşekkürler.

  Stajyer Avukatlara özgürlüüüüüüüüüüüüüük 😀

CEVAPLA

İnsan mısın? *