Dağılın Ulan Kravat Takıyorum Ben

10
795

Ritüellerden oldum olası illet ettim.Kandil günü yatsı namazı sonrası cemaate lokum dağıtılması,otobüslerde hep top-kek ikram edilmesi,1-1 biten bir maç sonrası spor gazetlerinin “1-1′lerini yediler” gibi bir başlık atması vs vs..

Kravat da bir ritüel..

Bir söz varmış,insanlar kıyafetleriyle karşılanır,fikirleriyle uğurlanırlarmış..Yapma ya?

Meraktan soruyorum,vergi dairesine para yatırmak için gittiğimde,memurla aramda nasıl bir fikir alışverişi olabilir ki?Ulan paramı vericem,makbuzumu alıcam işte..

Memur=Nasıl yardımcı olabilirim?

Kravatlı Adam=Bizim tükkanın vergi borcunu getirmiştim de,580 TL..

Memur=Tamam,o kolay iş beyfendi,şeyi sorcaktım ben size,karmaya inanır mısınız?

Kravatlı Adam=Karma eğitim mi?İyi bişi tabi,ne o öyle kızlar bi tarafta erkekler bi tarafta falan..

Memur:Neyse,başka soru sorıyım,Kant’ın Bilgi Kuramı hakkında ne düşünüyorsunuz?Kant’ın Hristiyan ahlakını savunma girişimleri,sizce dinle felsefe arasındaki bir çelişki değil midir?

Kravatlı Adam: Valla şimdi,Hristiyan-mristiyan diye ayırmaya gerek yok bence,o da Allah’a inanıyo..Bilgi Kuramı şeysini de tam bilmiyorum ama BURAM BURAM akıl kokuyo gibi,iyi bişi benceee..

Memur:Lütfen sktir olup gider misiniz beyfendi..?

Böyle bir diyalog olabilir mi?

Olmaz..Türkiyede insanlar fikirleriyle falan uğurlanmaz..Fikirleriyle uğurlanmaz ama fikirleri yüzünden öldürülür : ))

Bu yazıyı okuyan çoğu kişi,bir iş görüşmesine gitmiştir.En çok dikkat ettiklerinizden biri de eminim kıyafetinizdir..Kravat takımla uyumlu mu,ayakkabı sırıtıyor mu falan..

İyi de agacım,eğer ben bir yazılım mühendisi isem,sanane kravattan?

Bir devlet dairesine günlük kıyafetinizle gidin,işinizi görmeye çabalayın..Aynı devlet dairesine bir de takım elbise giyerek ve elinize şu avukat çantası denen nesnelerden alarak gidin,aradaki bariz ama SALAKÇA farkı görün..

Bu dediğim sadece devlet daireleriyle alakalı değil.Bir çorbacıya takım elbiseyle gidin,ve aynı çorbacıya paspal bir kıyafetle gidin.Takım elbiseyle gittiğinizde potansiyel, dükkanı satın almak isteyen iş adamı olursunuz,paspal kıyafetle gittiğinizde potansiyel, “usta ben bi az çorba alıyım” müşterisi olursunuz..

Türkiyedeki bu SALAKLIK ne zaman değişecektir?

Hırvat kadınlarının eşlerini savaşa uğurlarken,kendilerini unutmamaları için,erkeklerinin boyunlarına bağladıkları atkıdan türeyen kravat nasıl bir aşamadan geçmiştir ki,ciddiyetin,statünün baş sembolü olmuştur?

Hayır aga,anlamadığım,5 TL’lik şey be..Nasıl bir statüyse artık..

Eminim,gayet eminimdir ki,çok değil 20 seneye kadar Bio-Der İstenmeyen Tüylere Bitkisel Çözüm’ü bulabilen insanoğlu,bu kravat denen,salak statü ve ciddiyet göstergesi sembolün,gereksizliğini anlayacak,kravat üreticilerini,önce ayazda bekletip,ardından ıslak meşe odunuyla kaba yerlerine vuracaktır..

10 YORUMLAR

 1. İnsan beyni en çok görünenleri hafızada tutar, ve bu yüzden en çok gördüklerine “ilk” olarak dikkat eder. ıvır zıvır kıravatmış yelekmiş farketmez. Önemli olan göze hitap etmesi derli toplu olması ve temiz olmasıdır, bence.

 2. Giyim kuşamın statü belirttiğini düşünenleri bir kenara bırakalım.Hangimiz ilk defa gördüğü bir insanın giydiği elbiseleri kendi zevk süzgecimizden geçirmedik ki?Bizim de kendimize ait bir giyim zevkimiz var ve çoğu zaman aynı giyim zevkine sahip olduğumuz insanları kendimize daha samimi buluruz.
  Evet kravat günümüzde resmiyetin vazgeçilmezlerinden.Ama bunun dışında,çoğu zaman takım elbiselerin bir parçası olduğunu unutmayalım.Yani statü bir yana dursun,insanın şık gözükmesini sağlayan bir hede.Dişilerin tercih etmemesinin sebebi dişilerde şık durmadığından dolayı olmasın?

 3. Yazı çok güzel olmuş…
  Reklamını yapmış gibi olmasın bizim Isparta’da geçtiğimiz kandilde namaz sonrası camide dondurma dağıtılmış lokum yerine bi de Isparta P….. otobüs firması kekin yanında çubuk krakerde dağıtıyo yaşadığım memleketinde reklamını yapayım az
  selametle…

 4. Takım elbise insanda “bu çalışıyor, işi takım elbiseli olduğuna göre iyi para alıyordur, parası var yani” hissiyatına sebep oluyor bence o yüzden birden saygı göstermeye başlıyorlar.

 5. önemli olan insanların hisleri ve düşünceleridir ancak henüz bunları okuyacak optik düzeye ulaşmaşmadığımız için karşı tarafa verdiğimiz önemi görünüşümüzle ifade ediyoruz ve verdiğimiz değer kadar kıymet görüyoruz.Medeniyet bioder’i bulana kadar insana insan olduğu için değer vermeyi bulsaydı keşke.

 6. fazla uzaklara gitmeye gerek yok aslında vergi dairesine falan.üniversteye başladıktan sonra gece uykusundan vazgeçip saatlerce ertesi gün ne giyineceğini hesaplayan insanlarla karşılaştım.tabiki de insanlar bulundukları ortamlarda giyimlerine dikkst etmeli.ancak toplumda bir zihniyet değişimi, tarz insanlar grubu oluştu.ben kendi açımdan bu konuda savaşı kaybettim.savaşanlara Allah kolaylık versin…

 7. topuklu ayakkabıyı unutmuşum bak şimdi…o nasıl bi işkencedir ya,yemin ediyorum bi hafta oldu hala kendine gelemedi ayaklarım.giymiycem bi daha,töbe..

 8. Olum otobüsler aşmış artık,kaşarlı çizi gibi bişi veriolar :)) geçende gittiydim iş görüşmesine,çektik tabi takımları,en siyahından,aklıma geldikçe gülüom hala,o kadar artis gitmeye gerek yokmuş :)) şunu diycem,bankaya gitmiştim.önce spor kıyafetle,yüzüme bakan olmadı,takımlı gidince müfettiş mi sandılar ne,bakışlar değişti,hanımefendi olduk ya :)) tamam kıyafet önemli,düzgün görünelim ama tek kriterimiz de bu olmasın.velhasılkelam zor değişir bu zihniyet zor!!!

 9. Ye kürküm ye… Paspal gittiğin her yer seni adam yerine koymazken,ince bir makyajla adam olursun. Severim bu giyime verilen kıymet olayını… Bu sayede adam olmayanları adam sıfatına sokmuştur bu zihniyet. Adam olanı adam sıfatına koymamıştır yine aynı zihniyet. Anladığım şudur. Adam değilsen giyineceksin adamdan sayacaklar… Adamsan zaten sen önem vermeyeceksin,adamdan saymayacaklar ama sen adam olacaksın…
  Kravatına,ip tutatına,3mtlik kumaştan adam üreten zihniyeti baza altı sopayla tanıştırmak isterim. Islak kızılcık sopasıyla seviştirmek isterim…

CEVAPLA

İnsan mısın? *